Facebook’un Kullanıcı Sayısı 1.65 Milyara Ulaştı!

Facebook’un Kullanıcı Sayısı 1.65 Milyara Ulaştı!

Facebook, 2016 yılına ait ilk çeyrek raporunu yayınladı. Rapora göre platformun aylık aktif kullanıcı sayısı 1.65 milyara ulaşmış durumda.

Sosyal medya devi Facebook 2016 yılı Ocak-Mart dönemine ait Facebook, Whatsapp, Messenger, Instagram ve diğer servislerinin güncel verilerini paylaştı. Yılın ilk çeyreğinde yapılan yeniliklere ve kullanıcı sayılarına dikkat çekilen rapora göre platformun aylık aktif kullanıcı sayısı 1.65 milyara ulaşırken; WhatsApp’ın 1 milyar, Messenger’ın 900 milyon ve Instagram’ın 400 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.

2016 ilk çeyrek raporuna göre Facebook’un kullanıcı sayılarında genel olarak artış görülürken, Instagram’ın aylık aktif kullanıcı sayısının ise geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreği ile aynı olduğu görülüyor.

Facebook’un Kullanıcı Sayısı 1.65 Milyar

Facebook 2016 ilk çeyrek istatistikleri ise şöyle:

  • Facebook Aylık Aktif Kullanıcı Sayısı: 1.65 milyar (1 yıllık artış %15)
  • Facebook Günlük Aktif Kullanıcı Sayısı: 1.09 milyar (1 yıllık artış %16)
  • Facebook Aylık Aktif Mobil Kullanıcı Sayısı: 1.51 milyar (1 yıllık artış %21)
  • Facebook Günlük Aktif Mobil Kullanıcı Sayısı: 989 milyon (1 yıllık artış %24)

2016 yılında yenilikleri ile de gündeme gelen Facebook, ilk çeyrek raporunda bu konuyu da atlamamış. Yenilikler arasında kullanıcılar tarafından heyecanla karşılanan yeni duygu ifadeleri Facebook Reactions, tüm dünyada kullanıma açılan canlı yayın servisi Facebook Live, resmi olarak satışa sunulan sanal gerçeklik başlığı Oculus Rift ve kapsamlı bir iletişim platformuna dönüştürülen Messenger yer alıyor.

Facebook yayınladığı her raporda olduğu gibi 2016’nın ilk çeyrek gelir durumunu da açıkladı. Özellikle reklamlardan elde ettiği geliri artırmaya devam eden platform; 2015’in aynı döneminde 3.543 milyar dolar gelir elde ederken, 2016 Ocak-Mart döneminde gelirini 5.382 milyar dolara çıkarmış.

Facebook’un Kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, 2016 yılının ilk çeyrek raporu ile birlikte bir de mesaj yayınladı. Facebook’un hedefleri ile ilgili önemli detayların yer aldığı mesajda Zuckerberg, bir misyon doğrultusunda çalışmalara devam ettiklerini belirtiyor. Zuckerberg insanların birbirleri ile iletişimde olmalarına odaklandıklarını ve bu doğrultuda Artırılmış Gerçeklik (AR), Sanal Gerçeklik (VR) ve Yapay Zeka (AI) alanlarına daha fazla yatırım yapacaklarını söylüyor.

Facebook’un 2016 yılı ilk çeyrek raporunun tamamına şuradan ulaşabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Dünyanın En Etkili Marka Ve Ajansları 2016 The LifeCo Shop'un Dijital Ajansı Badbaz Oldu! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.