Facebook’ta Günde 1 Milyar Video İzleniyor!

Facebook’ta Günde 1 Milyar Video İzleniyor!

Günde 1 milyar video izlenme sayısına ulaşan Facebook, video konusunda 2 büyük yenilik yapacağını açıkladı.

Sosyal medya devi Facebook, Youtube ile olan rekabetinde önemli bir yol katederek günde 1 milyar izlenme rakamına ulaştı. Son bir yıldır video konusunda önemli geliştirmeler yapan platformun ulaştığı rakam, Youtube’un 2012 yılında açıkladığı günde 4 milyar izlenme sayısı ile kıyaslandığında oldukça önemli.

Facebook tarafından yayınlanan açıklamada platformun video uygulamalarının 3 aylık büyüme oranı ise yüzde 50 olarak belirtiliyor ve bu rakamın yüzde 65’i mobil cihazlar üzerinden gerçekleşiyor. Youtube’un mobilden sağladığı trafiğin yüzde 40 olduğunu belirtecek olursak, Facebook bu konuda önemli bir başarıya imza atmış görünüyor.

Büyümenin en büyük etkeni video konusunda yapılan geliştirmeler sonucu erişim oranlarının korunması ve sayfaların daha fazla video paylaşımı yapması olsa da otomatik oynayan videoların da bunda katkısı büyük. Ayrıca son zamanlarda popüler olan #IceBucketChallenge gibi video paylaşımına dayalı kampanyalar da büyümede önemli rol oynuyor.

facebook video

Facebook videolarına 2 önemli yenilik geliyor.

Facebook, yeni bir düzenleme ile videolara “ilgili videolar” ve “izlenme sayısı” özelliklerini getirmeye hazırlandığını da duyurdu. Bu iki özellik ile rakibi Youtube’a bir adım daha yaklaşacak olan platform, sayfa yöneticileri için de video analiz konusunda detaylı ölçüm hizmeti sunacak.

Facebook tarafından geliştirilecek bir diğer yenilik videoların sonuna bağlantı eklenerek bir “call to action” aracı haline getirilmesini sağlamak. Facebook böylece kullanıcılara, özellikle de reklamverenlere, videolar aracılığı ile web sitelerine trafik sağlama imkanı sunuyor.

Mayıs ayından bu yana video izlenme oranında yarı yarıya artış yaşayan Facebook bu yeni hamleleri ile rakiplerini zorlayacak gibi görünüyor. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook Gizlilik Ayarlarını Değiştirdi Samsung Galaxy Note 4 ve Galaxy Note Edge Tanıtıldı →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.