Facebook’a 3B Fotoğraf Paylaşım Özelliği Geliyor

Facebook’a 3B Fotoğraf Paylaşım Özelliği Geliyor

Facebook, çok yakında kullanıcıların News Feed’de 3B fotoğraf paylaşmasını sağlayan bir özellik yayınlayabilir.

Facebook, geçen ay gerçekleştirdiği F8 konferansında, platformun artırılmış gerçeklik kapasitesini öne çıkaracak yeni görsel araçlar ve özellikler geleceğini belirtmişti. Fakat Facebook’un “çok yakında” listesinde yer almayan bir özelliğin kısa bir süre sonra yayınlanacağı ortaya çıktı.

Facebook kamerasıyla News Feed’de 3B fotoğraf paylaşmaya yarayan bu özelliğe TechCrunch, haberinde yer verdi. News Feed’de paylaşılacak 3B fotoğraflar aşağıdaki gibi görünecek.

Görsellere yeni bir derinlik katacak olan 3B paylaşımlar, telefonun açısını değiştirdiğinizde ya da içeriği kaydırıp geçtiğinizde yanıt verecek. Fotoğraflara etkileyici bir görünüme kavuşturan özellik, komplike bir görsel işleme ve veri haritalama süreci sayesinde elde ediliyor.

Facebook’un fotoğraflara uyguladığı işlem, en modern akıllı telefonların çift kamera teknolojisinden yararlanıyor ve ekstra bir çaba gerektirmiyor.

Fotoğraf işleme sürecinin nasıl gerçekleştiğini aşağıda yer alan videoda daha detaylı şekilde görebilirsiniz. Sonuç olarak; bir teknoloji uzmanı olmadan iyi görünen, göze hoş gelen bir görsel efekt oluşturabiliyorsunuz.

 
Facebook, geleceğin sosyal iletişimi sanal gerçekliğe büyük yatırım yapıyor. Ancak, platformun hedeflediği yere ulaşmasına daha zaman var. İnsanların gelecek aşamaya ayak uydurması ve sosyal akışların bütünüyle sanal gerçeklik ortamlarına taşınması gerekiyor. Platformun, istediği yere ulaşabilmesi için tırmanması gereken basamaklar var. 3B fotoğraflar da bunlardan biri.

Sosyal ağ, Facebook Stories kullanımını, Facebook Kamerası’na eklediği yeni özelliklerle artırmayı amaçlıyor. Artırılmış gerçeklik araçları ve efektleri, kullanıcılara şimdilik sunulan dijital fırsatlar. Facebook, ileride ise tamamı sanal gerçeklikle oluşturulan etkileşimlere odaklanmak istiyor.

3B fotoğraf paylaşımı bu yolda atılmış küçük bir adım gibi görünse de insanların ilgisini çekecek ve kendi çektikleri fotoğrafları da aynı şekilde paylaşmak istemelerine sebep olacak.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Başhan Bakliyat’ın Tam Hizmet Ajansı Diverseffect Oldu 14 Milyon Kullanıcının Facebook İçerikleri Halka Açık Paylaşıldı →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.