E-ticaret Nasıl Yapılır? 10 Adımda E-ticarete Başlamak

E-ticaret Nasıl Yapılır? 10 Adımda E-ticarete Başlamak

E-ticaret sektörünün her gün gelişen ve hacmi büyüyen bir sektör haline gelmesi, bu sektörde faaliyet göstererek internetten satış yapmak isteyen kişi sayısının da artmasını beraberinde getirdi.

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyenler için hazırladığımız e-ticaret nasıl yapılır, 10 adımda e-ticarete başlamak adlı bu yazımızda e-ticaret yapmak isteyen kişiler için önemli bilgilerden bahsedeceğiz.


1-Fikir Bulun

E-ticaret nasıl yapılır diyen kişilerin internetten ürün satışı yapmak için ilk yapması gereken şeylerden birisi fikir bulma aşamasıdır.

E-ticaret ile internetten ürün satışı yaparken sağlam bir iş fikrinizin olması oldukça önemlidir. İş fikrinizi bulmak için;

 • E-ticarette en başarılı sektörler
 • E-ticaret ile en çok satılan ürünler
 • E-ticarette gelişmesi düşünülen sektörler

Üzerine araştırmalar yapabilir ve 2019 ve 2020 yılı e-ticaret verilerini inceleyerek ürün satacağınız sektöre ve satacağınız ürünlere karar verebilirsiniz. Bu çalışma iyi bir fikir bulmanızı sağlayacak ve satışlarınızı arttırmanızda yardımcı olacaktır.


2-Şirket Kurun

E-ticaret nasıl yapılır diyen kişi ve firmaların fikir aşamasını tamamladıktan sonra yapması gereken bir başka şey ise şirket kuruluşudur. E-ticaret sitenizden satacağınız her ürün için fatura kesmeniz gerekmektedir. Bu nedenle şirket kurarak vergi mükellefi olmalı ve ürünlerinizi yasal bir şekilde satmaya özen göstermelisiniz.

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmaların en çok tercih ettiği şirket türleri; şahıs, anonim ve limited şirketleridir. Sizler de e-ticaret firmanızı kurarken şirket türlerini inceleyebilir ve şirket açılış masraflarını da hesaba katarak e-ticaret şirketinizi kurabilirsiniz.


3-E-Ticaret Altyapısı Seçin

E-ticaret yapmak için fikir aşaması ve şirket kurulumunu tamamladıktan sonra yapmanız gereken bir diğer çalışma ise e ticaret altyapısı seçimidir.

E-ticaret ile internetten satış yapmak isteyenlerin bir e-ticaret sitesi olması gerekir. Genellikle kişi ve firmalar e-ticaret sitelerini kurarken kendileri bir e-ticaret sitesi yazdırabileceği gibi, açık kaynak kodlu veya hazır e-ticaret alt yapılarını da seçerek e-ticaret yapmaya başlayabilirler. Daha önce bir e-ticaret tecrübeniz bulunmuyorsa masraflarınızı azaltmak ve e-ticarette doğru adımlar atmak için hazır e-ticaret alt yapılarını tercih edebilir ve e-ticaret sitenizi hızlı bir şekilde aktif ederek satış yapmaya başlayabilirsiniz.


4- Ürünlerinizi Tedarik Edin

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişiler stoklu bir şekilde çalışmayı istiyorsa ürünlerini tedarik etmelidir. Genellikle e-ticaret firmaları ürün tedariği esnasında tedarikçiler veya toptancılar ile çalışmaktadır. Çalışacağınız tedarikçiniz e-ticaret sürecinizi önemli bir şekilde etkileyeceği için sizler de tedarikçi seçerken;

 • Tedarikçinizin referansları
 • Tedarikçinizin ürün çeşitleri
 • Tedarikçinizin firmanıza olan uzaklığı
 • Tedarikçinizin güncel teknolojiye hâkim olması

Gibi unsurları göz önünde bulundurabilir ve tedarikçinizi seçebilirsiniz. Ürün tedariği için bir bütçeniz bulunmuyorsa günümüzün en popüler çalışma yöntemlerinden birisi olan dropshipping yöntemi ile çalışmaya başlayabilir ve stoksuz bir şekilde internetten ürün satabilirsiniz.


5-Stok ve Depo Düzeninizi Ayarların

E-ticarette stoklu satış yapmak isteyen firmaların ürün stoğu ve depo düzeni üzerine de çalışmalar yapması gerekir. Genellikle e-ticarette büyük hedefleri olan firmalar yaptıkları araştırmalar sonucunda en çok satan veya satılacağı düşünülen ürünleri temin ederek e-ticaret siteleri üzerinden satışa sunmaktadır.

Tedarikçinizden satın aldığınız ürünlerin stoğunu düzenli bir şekilde tutmak ve bir depo düzeni oluşturmak da e-ticaretin önemli adımları arasında yer aldığı için bu çalışmaları yapmalısınız. Depo düzenini sağlamanız ve ürün stokunuzu yüksek tutmanız e-ticaret sitenizden alışveriş yapan müşterilerin ürünlerine kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayacak ve bu da marka güveninizi arttıracaktır.


6-Kampayanlar Düzenleyin

E-ticaret Nasıl Yapılır, 10 Adımda E-ticarete Başlamak yazımızın altıncı adımında kampanyalar hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Günümüzde birçok e-ticaret firması kampanyalar düzenleyerek hedef kitlesine daha kolay ulaşmakta ve satışlarını arttırmaktadır. Genellikle e-ticaret firmaları kampanyalar düzenlerken;

 • 3 Al 2 Öde
 • 100 TL üzerine ücretiz kargo
 • X ürününden alana Y ürününde %Z indirim
 • X ürününden alana Y kategorisinde 10 TL indirim

Gibi kampanyalar yaratmakta ve bu kampanyalar ile hedef kitlesinin ilgisini çekmektedir. Sizler de e-ticaret sitenizden satışlarınızı arttırmak için farklı kampanya modelleri belirleyebilir ve bu kampanyaları düzenleyerek ürün satışınızı kolaylaştırabilirsiniz.


7-Sosyal Medyaya Önem Verin

Sosyal medya kullanımının artması e-ticaret firmalarının sosyal medya platformlarında yer almasını sağladı. İlk dönemlerde sosyal medya platformlarında yalnızca temsil amaçlı yer alan e-ticaret firmalar, sosyal medya platformlarına eklenen yeni özellikler sayesinde bu platformları da ürün ve kampanya tanıtımı yapmak hatta ürün satışı gerçekleştirmek için kullanmaya başladı.

Sizler de e-ticaret sitesi kurarak internetten satış yapacaksanız sosyal medya platformlarına önem vermeli, sosyal medya platformlarını ürün kampanya tanıtımı için kullanmalı ve hedef kitlenize ulaşarak ürün satışı yapmalısınız. Böylece hem sosyal medya satışlarınız hem de e-ticaret sitenizin dönüşüm oranları artacaktır.


8-SEO Çalışmaları Yapın

E-ticaret siteleri için önemli çalışmalardan biri de SEO çalışmalarıdır. Günümüzde internetten ürün ve hizmet satın almak isteyen kişiler ilk aramalarını Google gibi arama motorlarında gerçekleştirmektedir.

Arama motorlarında ücretli reklamlarla ön plana çıkabileceğiniz gibi Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO çalışmalarıyla da e-ticaret sitenizi ön plana çıkarabilirsiniz. E-ticaret siteniz için SEO çalışması yapmak istiyorsanız;

 • Rakip Analizi
 • Anahtar Kelime Analizi
 • SEO uyumlu içerik üretimi
 • Görsel Optimizasyonu
 • İç ve Dış Backlink Çalışmaları

Yapmaya önem vermelisiniz. Yapacağınız bu çalışmalar e-ticaret sitenizin organik aramalarda iyi sıralara yerleşmesini sağlayacak ve bu da hem ziyaretçi hem de dönüşüm oranlarınızı arttırmanızda yardımcı olacaktır.


9- Sosyal Medya Reklamları Verin

E-ticaret nasıl yapılır diyenlerin e-ticaret sitesi kurduktan sonra yapması gereken çalışmalardan biri de sosyal medya reklamları üzerinedir.

Sosyal medya kullanımının her gün artması e-ticaret firmalarının sosyal medya platformları üzerinden hedef kitlelerine ulaşmalarını kolaylaştırdı. Hedef kitlesine ulaşarak satış arttırmak isteyen binlerce e-ticaret firması Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal medya platformlarında reklamlar veriyor ve bu reklamlar sayesinde dönüşüm oranlarını arttırıyor.

Sizler de e-ticaret sitenizin satışlarını arttırmak için sosyal medya reklamları verebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.


10- Influencer Marketing Çalışmaları Yapın

Influencer marketing, e-ticaret firmalarının en çok kullandığı reklam türlerinden biridir. Genellikle firmalar ürün ve kampanya tanıtımı yapabilmek için takipçisi çok olan Influencerlar ile çalışmakta ve bu çalışmalar ile hem marka bilinirliğini hem de satış sayılarını arttırmaktadır.

Sizler de e-ticaret firmanızın ziyaretçi sayısı, marka bilinirliği ve dönüşüm oranlarını arttırmak istiyorsanız influencer marketing çalışmaları yapabilirsiniz.


Ticimax ile E-ticarete Başlayın

E-ticaret Nasıl Yapılır diyenlerdenseniz sizler de Ticimax e-ticaret alt yapılarını tercih ederek kolay bir şekilde e-ticarete adım atabilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan özellikler sayesinde e-ticaret sitenizi kolay bir şekilde düzenleyebilir, kampanyalarınızı planlayabilir ve reklam çalışmalarınızı kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu çalışmalar ile e-ticarette satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Ticimax e-ticaret alt yapıları ile çalışmak için demo talep formunu doldurabilir ve 15 günün ardından Ticimax ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Ticimax’ın ücretsiz e-ticaret eğitimleri ve e-ticaret hakkında bilgi almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz.

İlgili Haberler

Dönüşüm Optimizasyonunda Doğru Hedef Belirleme Yöntemleri
Dijital menu icon
4 Haz 24
Dönüşüm Optimizasyonunda Doğru Hedef Belirleme Yöntemleri
Devamını Oku >
Consent Mode v2 Neden Önemli?
Dijital menu icon
30 May 24
Consent Mode v2 Neden Önemli?
Devamını Oku >
Zeo Agency’nin 2020 İkinci Çeyrek Dijital Pazarlama Raporları Pandemi Dönemini İnceliyor
Dijital menu icon
29 Eyl 20
Zeo Agency’nin 2020 İkinci Çeyrek Dijital Pazarlama Raporları Pandemi Dönemini İnceliyor
Devamını Oku >
İnternet Reklam Fiyatları
Dijital menu icon
2 Tem 20
İnternet Reklam Fiyatları
Devamını Oku >
Sanal Gerçeklik Ajansı Nedir, Ne İş Yapar?
Dijital menu icon
8 Mar 19
Sanal Gerçeklik Ajansı Nedir, Ne İş Yapar?
Devamını Oku >
Google Yerel Arama Ağı Reklamları – Local Pack Ads
Dijital menu icon
23 Oca 19
Google Yerel Arama Ağı Reklamları – Local Pack Ads
Devamını Oku >
Online Mecralarda Kişisel Marka Algısı Nasıl Oluşur?
Dijital menu icon
22 Oca 19
Online Mecralarda Kişisel Marka Algısı Nasıl Oluşur?
Devamını Oku >
E-ticaret Sitenizde Satış Yapamıyor Olmanızın Nedenleri
Dijital menu icon
10 Eyl 18
E-ticaret Sitenizde Satış Yapamıyor Olmanızın Nedenleri
Devamını Oku >