Sanal Gerçeklik Ajansı Nedir, Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama, Konular 08 Mar 2019
Sanal Gerçeklik Ajansı Nedir, Ne İş Yapar?

Sanal gerçekliğin ve Sanal gerçeklik ajansının ne olduğunu ve pazarlama stratejinize katkısının ne olacağını bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Gözünüzü açtınız ve önünüzde olabildiğince uzanan, su yeşili okyanus suyu… Ayağınızın altında incecik kumlar ve suyun içinde yüzerken gördüğünüz balıklar. Arkanıza döndüğünüz zaman ise hayallerinizde kurduğunuz mekân karşınızda. Ağaçların içinden yürüdüğünüzde artan müzik sesi, barda kokteyl yapan barmenler görüyorsunuz. Oteli gezdikten sonra kalmak istediğiniz bungalov eve giriyorsunuz. Karşınızda okyanus, solunuzda yatağınız ve hemen yanında içi su dolu jakuzi. Her şey hayallerinizdeki gibi. VR gözlüğünüzü çıkartıyorsunuz ve sanal yolculuğunuzu sonlandırıyorsunuz.

Evinizin salonunda otururken yaptığınız turdan memnun kaldığınıza ve bu tatil paketini satın almak istediğinize karar veriyorsunuz. Bundan önce sadece gidenlerin yorumlarından okuyup, birkaç fotoğrafa baktıktan sonra tonlarca para döktüğünüz tatile artık teknoloji sayesinde deneyimleyerek ve ne ile karşılaşacağınızı bilerek gidiyorsunuz. Sanal gerçeklik teknolojisi, fiziki olarak yapamadıklarınızı yapma özgürlüğü verir.

Sanal Gerçeklik (VR) Nedir?

Sanal gerçeklik, gerçek dünyaya ait bir ortamın, bilgisayar aracılığıyla tasarlanan üç boyutlu bir modeli içinde, kişinin bu model ortamını giydiği özel aygıtlar yardımıyla duygusal olarak algıladığı ve bu yapay dünyayı etkin olarak kontrol edebildiği sistemlerdir. Sizi kendi dünyanızdan çekip alarak, yeni dünyanın kapılarını açmanıza olanak tanır. Yeni dünyanın geleceğini şekillendirecek olan bu teknolojiyi de kullanıcılar için hazırlayan ve deneyim tecrübesi sunan ajanslar mevcuttur. Peki bu Sanal Gerçeklik ajansları ne iş yapar? Gelin birlikte bakalım;

Sanal Gerçeklik Ajansı Nedir?

Sanal gerçeklik ajansı, müşterilerinin istekleri ve hedefleri doğrultusunda, kullanıcılarının duygu ve hislerine çeşitli ekipmanlar aracılığı ile dokunacak içerikler üreten kreatif ve yazılım ekibidir. Ekip, içerikleri bilgisayar ortamında tasarladıktan veya kameralarla görüntüledikten sonra sanal ortama aktarır. Yani kullanıcının, ekipman aracılığı ile sanal ortama girdikten sonra gerçeklik ile bağlantısını kopararak, tamamen gerçeklik hissi sağlayan senaryolar üzerine uygulamalar geliştirir. Ajansın burada kullanıcıya sunmak istediği şey tam olarak gerçeklik, deneyim ve etkileşimdir.

Ne iş yapar?

Sanal gerçeklik medyası (Oculus, HTC Vive, Steam VR) için manipülatif içerikler hazırlar, yazılımını ve tasarımını yapar. VR konusundaki donanımların kullanımı hakkında bilgi ve deneyime sahiptir.

Örnek vermek gerekirse bir Sanal Gerçeklik Ajansı, askeri alanda tatbikat yapılması için savaş ortamı da hazırlayabilir, bir fabrikanın binlerce çalışanına iş güvenliği eğitimi vereceği çalışma ortamını da… Buradaki en önemli noktalarda biri; kullanıcının kendini gerçekten o ortamda hissetmesi ve gerçek dünyadan uzaklaşıp, oraya konsantre olması. Bu yüzden hazırlanan gerçekliğin kusursuz olması gerekmektedir.

Sanal Gerçeklik Teknolojisi Hangi Sektörlerde Kullanılıyor?

Sanal Gerçeklik teknolojisi günümüzde birçok sektörde kullanılmaktadır. Her geçen gün daha da artan VR kullanımı, ilerleyen senelerde günlük yaşantımızın vazgeçilmezlerinden biri olacak ve sektör ayrımı pek kalmayacak. VR teknolojisinin yoğun olarak kullanıldığı sektörlerden bazıları şunlardır;

• Oyun/ Eğlence
• Eğitim
• Sağlık
• İnşaat
• Turizm
• Spor
• Perakende

Markalar Neden Pazarlama Stratejilerinde Sanal Gerçeklik Teknolojisini Kullanıyorlar?

Öğle molanızdayken, mağazada beğendiğiniz montu VR aracılığı ile üzerinizde deneyimleyip satın almak size hem zaman hem de enerji tasarrufu sağlar. Ya da fotoğrafa diğer açıdan bakalım; bir inşaat firması, daha yapımı bile tamamlanmamış daireyi simülasyon sayesinde müşterilerine satabilmektedir. Teknolojik gelişmeler ile tüketici davranışları da her geçen gün değişmektedir. Markalar da bu yüzden sürekli olarak yeni pazarlama stratejileri geliştirmeye ihtiyaç duymaktadırlar. Hikâyenin tam merkezinde tüketicinin olduğu ve etkileşimin hedeflendiği bu sanal gerçeklik evreninde, her şey kullanıcı odaklı olarak üretilmektedir.

VR teknolojisi bizler için deneyim kazanımı ve zaman tasarrufu sağlarken, markalar için de düşük maliyet, ölçülebilir tüketici davranışı ve deneyimleme gibi özellikler sunmaktadır. Artık birçok büyük şirket VR deneyimini müşterileri ile buluşturmak için sanal gerçeklik ajanslarına ihtiyaç duymaktadır. Rekabetin henüz çok yoğun olmadığı Sanal Gerçeklikte, erken konumlanan markalar büyük avantaj elde etmektedirler. Modern Innova Virtual Arts Agency, Türkiye’nin ilk sanal gerçeklik ajanslarından biri olarak onlarca öncü VR projesi yaratmış, yerel ve global pek çok marka ile çalışmaktadır.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Resmi Gazete ve Yönetmeliklerin Tercümesi Nasıl Yapılıyor? Google Yerel Arama Ağı Reklamları – Local Pack Ads →

Yazar Hakkında

Avatar
Kübra Ünal
Kübra, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü mezunu. Çalışma yaşamında ilk deneyimlerini Startup'larda kazanan Kübra, DijitalAjanslar.com'da İçerik Yazarı ve Müşteri Temsilcisi olarak kariyerine devam ediyor.