Dove Sosyal Medya Kampanyası: #SpeakBeautiful

Dove Sosyal Medya Kampanyası: #SpeakBeautiful

Dove ve Twitter’ın sosyal medya kampanyası #SpeakBeautiful, kadınları güzellik ve vücut görüntüsü hakkında tweet atarken daha pozitif olmaya teşvik ediyor.

22 Şubat tarihinde gerçekleşen Oscar Ödül Töreni sırasında başlatılan kampanya kapsamında kadınların Twitter’dan güzellik ve vücut görüntüsü hakkında attığı olumsuz tweetler tespit edildi. Oscar töreni süresince Dove’un resmi Twitter hesabından kullanıcıların yazdıkları konusunda daha pozitif düşünmesini öneren gerçek zamanlı tweetlerle bu olumsuz yorumlara cevap verildi.

Markanın yaptığı açıklamada: “Negatif bir tweet atıldığında, otomatikleştirilmemiş, yapıcı ve erişilebilir öneri içeren cevapları, daha pozitif online dil ve alışkanlıklara teşvik etmek amacıyla gerçek kadınlara göndermek için teknoloji, Dove tarafından kullanılıyor. Öneri doğrudan sosyal medyadan ve daha fazla özgüven, iyimserlik ve nezaketle konuşmaları için kadınlara online güzellik hakkında güç veren Dove ve Twitter ile işbirliği yapan özsaygı uzmanlarından geliyor.” sözlerine yer verildi.

Kampanyanın tanıtımı için hazırlanan videoda geçen yıl güzellik ve görünüşle ilgili olarak 5 milyon tweet atıldığı belirtiliyor. Dove bu kampanya ile güzellik ve görünüş ile ilgili olarak yeni ve pozitif bir paylaşım trendi başlatmayı hedefliyor.

 
Dove’un bu kampanyası Dove ve Twitter tarafından gerçekleştirilen sosyal medya araştırması sonucunda ortaya çıktı. Dove’un araştırmasına göre; her 8 kadından 10’u kadınların görünüşünü eleştiren olumsuz yorumlarla karşılaşıyor. Anket yapılan kadınların %82’si sosyal medyanın oluşturduğu güzellik standartlarını gerçek dışı buluyor. Kadınların %50’sinin sosyal medyada kendileri hakkında negatif bir şey söyleme olasılıkları pozitif bir şey söyleme olasılıklarından daha yüksek. Twitter her beş kadından dördünün güzellikleri ve görünüşleri ile ilgili olumsuz tweetler attığını tespit etti.

Dove tarafından Oscar Töreni sırasında başlatılan proje, sosyal medyada kadınları hedefleyen ve gerçek zamanlı Twitter mentionlarıyla kadınların ilgisini çeken bir kampanya oldu.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Yaratıcı Basılı Reklam Kampanyası Örnekleri İlham Veren Magazin Web Sitesi Tasarımları →

Yazar Hakkında

Dilek Kızılırmak
Dilek Kızılırmak
Kadir Has Üniversitesi, Reklamcılık Bölümü ile Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldu. Dilek, dijital pazarlama konusunda kendini geliştiriyor ve Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.