29 Tem 15
menu icon Dijital menu icon D/A

Doğal Reklam Ölçümleme Yöntemleri

Doğal Reklam Ölçümleme Yöntemleri
Doğal reklam ölçümleme yöntemleri ile kampanyanızın başarısını değerlendirebilir, dönüşümü ve etkileşimi artırabilirsiniz. Doğal Reklam (Native Advertising) oldukça yeni bir kavram olmakla birlikte çok büyük markaların da artık giderek daha fazla tercih etmeye başladığı bir reklam modeli. Doğal reklamı “markaların belirli bir ücret karşılığında blog yazısı, video, infografik ya da başka formatlarda içeriklerin hedef kitlenin beklentilerini karşılayan bilgiler vermek amacıyla yayınlanan reklamlar” olarak açıklamak mümkündür. Bu tür içerikler reklam hissi vermez ve genelde sponsorlu içerik olarak karşımıza çıkar. Konu ile ilgili detaylı bilgi için ayrıca, Doğal Reklam Nedir Ve Nasıl Yapılır? başlıklı yazımıza göz atmanızı öneririz. Markalar sosyal kanallar, web siteleri ya da başka dijital kanallar aracılığıyla sundukları doğal reklamlarla tüketicilere erişmeye çalışıyor. Peki, her geçen gün daha fazla karşılaştığımız bu reklam modelinin dönüşümlerini nasıl ölçümleyebiliriz? CTR (Link Tıklama Oranı), bir kampanyanın başarısının ölçümlenmesinde temel standart olarak kabul ediliyor. Buna bakarak da içeriğin kullanıcıları web sitenize yönlendirdiğini ya da yönlendirmediğini söyleyebilirsiniz. Ancak doğal reklamlar, görüntülenme tamamlanmasa bile kullanıcılarda kalıcı bir marka izlenimi bırakıyor. Dolayısıyla sadece bağlantılara tıklama sayısı dönüşümü ölçümleme için yeterli değildir.
Doğal Reklamda Doğru Ölçümleme Metrikleri Doğal reklamlar markaların pek çok iş ve iletişim hedefine hizmet ediyor. Reklamın dönüşümü ise markanın uzun ya da kısa vadeli hedefleri baz alınarak değerlendiriliyor. Bu nedenle, doğal reklamın başarısını ölçümlemek için kampanya yayınlanmadan önce hedeflerin belirlenmiş olması gerekiyor. Örneğin, Subaru ya da Audi gibi otomotiv devleri doğal Instagram reklamlarını satış amaçlı değil, etkileşim ve takipçi sayısını artırma amaçlı yayınlıyor. Doğal reklam ile ulaşılmak istenen spesifik hedefler belirlendikten sonra kampanya süresince dönüşümü ölçümlemek için aşağıdaki temel metriklerden yararlanabilirsiniz. Bu arada bağlantıya tıklama oranlarını da göz ardı etmemelisiniz. Marka sayfasında ne kadar zaman geçiriliyor? Tıklamaların tamamı aynı değildir. Tıklama sayısı ile tıklamanın niteliği arasında bir bağlantı olduğunu düşünmek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bu metrik, tıklamaların değerini daha doğru bir şekilde ölçümlemenizi sağlar. Doğal bir reklam yayındayken siteden ya da sayfadan çıkma oranı, sayfada geçirilen ortalama süre ve ziyaret sırasındaki etkileşim düzeyi gibi ölçümlemeleri dikkate almalısınız. Reklam anlık olarak bir dönüşüm sağlamıyor olsa bile kullanıcılar sayfada uzun süre vakit geçirebilir ve kampanya markaya uzun vadede önemli bir değer sağlayabilir. Reklam ne kadar dönüşüm sağladı? Doğal bir reklamın sağlayacağı dönüşümün her zaman bir "satış" olarak değerlendirilmesi doğru olmayacaktır. Potansiyel müşterilerin markayla bağlantı kurmasını sağlayacak bir dosya indirme, email girişi ya da başka bir eylem doğal reklamın önemli bir getirisi olarak görülebilir. Yayıncı dijital kanaldaki sponsorlu içeriğin sağladığı dönüşüm türlerinin analiz edilmesi önemlidir. Bu veriler, tüketici eylemlerinin yorumlanması için pazarlama ekibinizin davranışsal kalıpları tanımlamasına ve bu eylemlerin proaktif bir şekilde gelecekte daha nitelikli dönüşümler sağlamasına yardımcı olacak sonuçlara ulaşabilmesine imkan verir. doğal reklam ölçümleme
Başarı için Kampanyanızı Optimize Edin Bir doğal reklam kampanyasının başarısını pek çok şey etkileyecektir. Birkaç adımda kampanya başarısını artırabilir ve koruyabilirsiniz. Doğal reklamın başarısını artırmak için şu önerilerden faydalanabilirsiniz: Tamamen dürüst olun. Doğal reklamlarda tamamen şeffaf olmanız, doğru bilgileri vermeniz ve içeriği açık bir şekilde “sponsorlu içerik” olarak belirtmeniz gerekir. Tüketicide güven duygusu yaratmak için ilk yapmanız gereken şey budur. Önce metriklerinizi belirleyin. Neyi ölçümleyeceğinizi bilmeden bir kampanyaya başlamayın. Tıklamalar ölçümlemede iyi bir başlangıç olabilir, ancak sitede geçirilen zaman ve istenen dönüşümleri göz önünde bulundurun. Mobil kullanıcılara hitap edin. Son birkaç yıldır pazarlama iletişimi mobil kullanıma odaklanmış durumda. Akıllı telefon ve mobil internet kullanımın her geçen gün artmasıyla birlikte mobil cihazlarda geçirilen süre de büyük bir artış gösterdi. Tüm kullanıcılara erişebilmeniz için doğal reklamın mobil uyumluluğu büyük önem taşıyor. Tüketicilere ulaşmak için hedefleme yapın. Kimi hedefleyeceğinize karar vermek için demografi, tutumlar, davranışlar, lokasyon ya da platform üzerinde düşünmelisiniz. Potansiyel tüketicileri hedeflemek için CRM verilerinizi kullanabilecek bir reklam ağı kullanmanız büyük fayda sağlayacaktır. Etkili bir reklam metni oluşturun. Pozitif olun ve açıklama yapın. Sade olmaya özen göstermelisiniz. Kullanıcılar tüm vurgulu kelimeleri ve ünlem işaretlerini yapay ve baskı unsuru olarak görecektir. Açıklamalar ya da sorularla kullanıcıları tıklamaya ve etkileşime ikna edebilirsiniz. Etkileyici bir başlık yazın. Başlıklar bir görselle birlikte kullanılabileceği gibi ek bir metinle de kullanılabilir. Kesinlikle iki aynı reklam metni oluşturmayın. Anlamlı, dikkat çekici, özgün ve pazarlama mesajınızla ilişkili başlıklarla okuyucuyu yakalamaya çalışmalısınız. Yaratıcı görseller kullanın. Doğal reklamda kullanılacak görselleri dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. Bazı durumlarda etkileşimi artırmak için görseli değiştirmek, metni değiştirmekten çok daha faydalı olabilir. Bir model ya da stok fotoğraf kullanmak yerine, gerçek insanları yaşadıkları çevrelerde gösteren görselleri kullanmayı tercih ederseniz, insanların daha çok ilgisini çekebilirsiniz.
Doğal reklam, henüz başlangıç aşamalarında olsa da gidişat her geçen gün daha çok tercih edilecek bir reklam modeli olduğunu gösteriyor. Yeni ve oldukça etkili olan doğal reklamların başarısını ölçümlemek için bu değerlendirme yöntemleri ve metriklerden faydalanmanızı öneririz.

İlgili Haberler

Dijitalleşme Odaklanma ve Dikkat Süresini Azalttı
Dijital menu icon
25 Haz 24
Dijitalleşme Odaklanma ve Dikkat Süresini Azalttı
Devamını Oku >
Dönüşüm Optimizasyonunda Doğru Hedef Belirleme Yöntemleri
Dijital menu icon
4 Haz 24
Dönüşüm Optimizasyonunda Doğru Hedef Belirleme Yöntemleri
Devamını Oku >
Dijital Ajanslar Ekosistemi 2015
Dijital menu icon
14 Tem 15
Dijital Ajanslar Ekosistemi 2015
Devamını Oku >
Girişimciler İçin Faydalı Growth Hacking Önerileri
Dijital menu icon
14 Tem 15
Girişimciler İçin Faydalı Growth Hacking Önerileri
Devamını Oku >
Başarılı Pazarlama Videoları Oluşturmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar
Dijital menu icon
11 Haz 15
Başarılı Pazarlama Videoları Oluşturmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar
Devamını Oku >
Girişimcilerin Korkulu Rüyası: Pazarlama!
Dijital menu icon
3 Haz 15
Girişimcilerin Korkulu Rüyası: Pazarlama!
Devamını Oku >
Ünlü Markaların Logolarındaki Değişim: Gap, Starbucks, Vodafone, Airbnb
Dijital menu icon
29 May 15
Ünlü Markaların Logolarındaki Değişim: Gap, Starbucks, Vodafone, Airbnb
Devamını Oku >
Kişisel Marka Olmak Neden Önemlidir?
Dijital menu icon
26 May 15
Kişisel Marka Olmak Neden Önemlidir?
Devamını Oku >