Dijital Reklam Yatırımları 2015’te Yüzde 25,4 Arttı!

Dijital Reklam Yatırımları 2015’te Yüzde 25,4 Arttı!

Reklamcılar Derneği tarafından açıklanan verilere göre 2015 yılında Türkiye’deki dijital reklam yatırımları yüzde 25,4 arttı.

Reklamcılar Derneği üye ajanslarının verileriyle hazırlanan rapora göre, Türkiye’de 2015 yılı reklam yatırımları 6.474 milyon TL ile önceki yıla % 9 oranında büyüdü. Yatırım yapılan mecralar arasında “televizyon” tüm yatırımların % 50,5’i ile ilk sırada yer alırken, ikinci sırada tüm yatırımların % 22,9’unu oluşturan “dijital” bulunuyor. Basılı reklamlar ise %15,4 ile üçüncü sırada yer aldı.
dijital-reklam-15

Geçtiğimiz yıla göre % 25,4 oranında artan reklam yatırımları ile dijital, en hızlı büyüyen yatırım oranı ile TV’den sonra ikinci mecra haline geldi. Artış oranlarına bakıldığında dijital reklam yatırımlarının basılı reklamlardan pay çalmaya devam ettiği görülüyor.

Verilere göre ayrıca açıkhava reklam yatırımları bir önceki yıla göre %7,7, radyo reklam yatırımları %1,9 ve sinema reklam yatırımları ise %14,8 oranında artış göstermiş.
reklam-yatirim-15

Reklamcılar Derneği’nin yaptığı basın toplantısında 2015 yılı reklam yatırımları ile birlikte 2016 yılına ait öngörüler de paylaşıldı. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← DentGroup’un SEM Ajansı Webtures Oldu Facebook Face Swap Uygulaması MSQRD’yi Satın Aldı! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.