Coca-Cola, Yapay Zeka Kullanan Otomatları Test Ediyor

Coca-Cola, Yapay Zeka Kullanan Otomatları Test Ediyor

Dijital öncelikli geleceğe yatırım yapan Coca-Cola, yapay zeka kullandığı Cola otomatlarını test ederken, chatbot kullanımını yaygınlaştırmak istiyor.

Dijital çağda ‘tüketici merkezli içecek markası’ olmak için harekete geçen Coca-Cola, veriyi, yapay zekayı ve bağlantılı cihazları kullanarak yeni müşteri deneyimleri ve hizmetleri yaratmaya çalışıyor.

Coca-Cola’nın dijitalden sorumlu yöneticisi David Godsman, bu özellikler kullanarak yalnızca farklı müşteri deneyimleri yaratmayı değil, aynı zamanda tüketicilerin daha etkili kararlar vermesini sağlamak istediklerini belirtiyor.

Çeşitli denemeler yapabilmek için küresel ölçekte pek çok seçeneğe sahip olan Coca-Cola, yapay zeka bağlantılı otomatları Japonya’da test etmeye karar verdi. Yalnızca Tokyo’da 200.000 olmak üzere Japonya’da 1 milyon Cola otomatı bulunuyor.

Markanın sadakat programıyla da bağlantılı olan otomatlar, Coke On mobil platformuyla entegre biçimde çalışıyor. Coca-Cola bu sayede, sadakat programına dahil hediyeleri, tüketicilerin parmak ucuna getiriyor.

İnsanların para atarak ürün satın aldığı otomatları sevdiğini belirten Godsman, satın alma işlemini dijital bir deneyimle birlikte daha eğlenceli hale getirdiklerini söylüyor. İnsanların farklı içecek seçimleri yaptığını, ödül kazandıkları zaman dijital bir mekanizmayla onlara verilen ödülü aldıklarında daha çok eğlendiklerini vurguluyor.

Coca-Cola’nın chatbot’ları ise henüz emekleme aşamasında. Chatbot’lar yoluyla insanlara aradıkları cevapları daha kısa sürede vermek isteyen Coca-Cola,  chatbot’ları otomatlarda kullanarak denemeler yapıyor. Fakat marka merkezli chatbot’lar yaratmaktan da kaçınıyor ve chatbot’un sesi konusunda hâlâ bir karara varmış değil.  (İnsanlar cinsiyetsiz chatbot’lar istiyor)

Bu şekilde tüketicilerle kurulan ilişkiyi ve diyaloğu daha iyi bir hale getirmek isteyen Coca-Cola, Coca-Cola Company şemsiyesi altındaki tüm markaların müşterilerini tanımayı hedefliyor. Kısacası, Sprite müşterisiyle Coca-Cola tüketicisini ayırmak ve tüketicileri Coca-Cola Company portföyündeki farklı markalar konusunda bilinçlendirmek istiyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Apple’ın 2017’de En Çok İndirilen Uygulamaları Instagram, Regram Butonunu Test Ediyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.