Bud Light’tan Akıllı Buzdolabı: Bud-E Fridge

Bud Light’tan Akıllı Buzdolabı: Bud-E Fridge

ABD’nin en büyük bira markası Bud Light, bira bittiğinde haber veren akıllı buzdolabı ile Nesnelerin İnterneti’ne giriş yaptı.

Bud Light, internete bağlanarak tüketici ile iletişim kurabilen akıllı buzdolabı tanıttı. Bud-E Fridge adı verilen buzdolabı; biranız yeterince soğuduğunda ya da bittiğinde ve başka birisi sizin dolabınızdan bira almaya kalktığında telefonunuza uyarı gönderiyor.

Buzz Connect ve Linq IQ iş birliği ile geliştirilen Bud-E Fridge’in iOS ve Android cihazlar için bir mobil uygulaması bulunuyor. Buzdolabı hem üzerindeki dijital sayaçta hem de mobil uygulamasında, kaç bira kaldığını ve biraların ideal soğukluğa ulaşmasına kaç dakika kaldığını gösteriyor.

Cihazın mobil uygulamasında markanın hedef kitlesi olarak futbolseverler de düşünülmüş. Kullanıcılara uygulamaya favori futbol takımları ile giriş yapma ve maç saati yaklaştığında bilgi alma imkanı sunulurken; maç günlerinde stoktaki bira sayısı bildirilerek yeterli bira olduğundan emin olmaları sağlanıyor.

 
Bud Light akıllı buzdolabı ile bir e-ticaret hamlesi de yapmış görünüyor. Cihaz, bira sayısının azalması durumunda alkol dağıtım hizmeti Saucey ile çalışıyor. Otomatik olarak sipariş verilmiyor fakat 78 bira kapasitesine sahip olan cihaz, kullanıcıyı örneğin son 10 bira kaldığına dair uyarıyor. Bu anlamda markanın bu girişiminin nesnelerin interneti ile e-ticaret sektörü için beklenen bir dönüm noktası olduğunu söyleyebiliriz.

Bud Light, kendilerine yöneltilen “Cihaz başka bira markasında da çalışır mı?” sorusuna ise “Evet, fakat soğuk içilecek bir Bud Light’ın kesinlikle en taze ve en iyisi olduğunuz düşünüyoruz.” diye yanıt vermiş.

Akıllı buzdolabının öngörülen satış rakamı 599 dolar olsa da tanıtım amacıyla 299 dolara web sitesi üzerinden satışa çıkarıldı. Şimdilik sadece California’da satışa sunulan cihaz talebin artması durumunda tüm ABD’de satılmaya başlanacak.

Bud Light Akıllı Buzdolabı

En son uygulamalar ve teknolojileri pazarlama kampanyalarında kullanan Bud Light, daha önce de YouTube’da 360 derece reklam videosu veren ve Tinder’ın deneysel reklamlarında kullanıcıların karşısına çıkan ilk marka olmuştu. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Canlı Yayın Yapan Kağıt Drone: PowerUp FPV Stresi Kontrol Altına Alan Akıllı Bileklik: WellBe →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.