Başarılı Viral Reklamlar Yaratmak İçin 4 İpucu

Dijital Pazarlama, Konular 14 Ağu 2014
Başarılı Viral Reklamlar Yaratmak İçin 4 İpucu

Videonuzun yayılmasını ve geniş kitlelere ulaşmasını istiyorsanız bazı detaylara dikkat etmelisiniz. Bu ipuçları belki sihirli iksir değil ama başarılı viral reklamlar yaratmak için bakışaçınızı mutlaka olumlu etkileyecektir. 

Viral reklamlar oluşturmak için yöntemler içeren oldukça fazla kaynak vardır. Örneğin Jonah Berger bu konuda Contagious: Why Things Catch On adıyla bir kitap yayınladı. Ayrıca viral etki hesap makinesi Viral Coefficient Calculator ile videonuzun yayılma ihtimalini online olarak test edebiliyorsunuz.

Reklamlar bazen şans eseri viral başarıya ulaşabilir ya da büyük bütçeli reklamlar fenomenleri kullanarak dikkat çekebilir. Fakat The Guardian’ın da söylediği gibi başarılı viral reklamların ortak noktası olan bazı basit ipuçları var.

Bu yazımızda başarılı viral reklamlar yaratmak için kullanabileceğiniz 4 ipucunu bir araya getirdik.


1. Videonuz paylaşılabilir olmalı

Videonuzun içeriği ne olursa olsun önemli olan nasıl yayılacağıdır. Viral başarı için en önemli ipuçlarından bir tanesi budur. Buzzfeed, Upworthy ve Onedio gibi siteler paylaşılabilir içerikleri sayesinde değer kazanırlar.

Viral başarı paylaşımlar yoluyla elde edilir. İzleyicileriniz videonuzu paylaşmakta zorlanıyorsa virale dönüşme şansınız oldukça azalacak demektir. Bu yüzden videonuzun altına ekleyeceğiniz sosyal medya paylaşım linkleri ile paylaşımı kolaylaştırmanızı tavsiye ederiz.


2. Videonuz beğenilmeli

İnsanların videonuzu paylaşmak istemesi için beğenmesi gerekir. Burada beğenmekten kastımız videonuzun Facebook’ta beğenilmesi değil, videonuzun gerçekten ilgi çekici olması. Böylece insanlar videonuzu arkadaşlarına da göstermek isteyecektir.

başarılı viral reklamlar

Hangi videolar beğenilir? İzleyicilerinizin ve sosyal ağların önemsediği bir konu hakkındaki dikkat çekici videolar beğenilir. Bu nedenle hiçkimsenin umrunda olmayacak bir konuda sıkıcı bir videonun viral başarıya ulaşma şansı neredeyse yoktur. Başarılı viral reklamlar yaratmak için hedef kitlenizi iyi tanımalı ve ilgi alanlarını bilmelisiniz.

Popüler kültürle ilgilenen gençler arasında yayılmasını istediğiniz bir reklam yapıyorsanız dikkatlerini çekmek için popüler bir şarkıcı ile birlikte çalışabilirsiniz. Diğer yandan ev dekorasyonu ile ilgili bir reklamınız varsa Justin Bieber bile videonuzun yayılmasını sağlamayabilir. Unutmayın başarılı viral reklamlar için videonuzun özellikle hedef kitleniz arasında  yayılması gerekiyor.


3. Videonuz hikaye anlatmalı

Hikayeler dikkat çeker. İnsanlar başarılı hikayelerin sonunu öğrenmek için sabırsızlanır. Karakterlerin kim olduğunu ve başlarına neler geleceğini bilmek isterler.

Videolar iletişim açısından güçlü araçlardır çünkü kontrol edilebilirler. Hikaye anlatarak insanların video bittiğinde tüm videoyu hatırlamasını sağlayabilirsiniz. Dahası müzik ve metin ekleyerek videonuzun izleyici ile kurduğu iletişimi güçlendirebilirsiniz.

İzleyiciyle kurulan bağı artırmak için hikaye anlatımına önem vermenizi tavsiye ederiz. Örneğin, yaşadığınız yerdeki hasta köpeklere yardım etmenizi isteyen kısacık bir video bile hikaye anlattığı zaman daha anlaşılır hale gelir. Bu yüzden yalnızca gerçekleri sıralayıp bağışlar sayesinde iyileşen Karabaş’ın görüntülerinden oluşan bir videonun viral başarıya ulaşmasını beklemeyin.

Aşağıdaki video mükemmel bir hikaye anlatma örneği sergiliyor. 12 milyon görüntülenme sayısı da bu başarıyı kanıtlıyor.


4. Videonuz kısa olmalı

Videonuzun internette yayılması için internete, yani zaman ve dikkat hakkındaki verilere uygun olmasına özen gösterin. Çünkü izleyicileriniz videonuzu izlerken bir yandan da diğer sitelere göz atıyor, maillerini kontrol ediyorsa videonuz pek başarılı değil demektir.

Videonuzun ilk beş saniyesine çok dikkat çekici ögeler yerleştirmelisiniz ki insanlar devamını görmek istesinler. Tüm dikkatleri sizin üzerinizdeyken mesajını açık ve net olarak iletin. Videonuzda hiçbir amaca hizmet etmeyen sahneler bulunmadığına emin olun. Örneğin, aynı içeriği tekrar tekrar vermeyin. İstatistiklere göre insanlar birkaç dakikanın üzerindeki videoları izlemeyi tercih etmiyor. Bu nedenle videonuzda yalnızca işinize yarayacak ve dikkat çekecek içerik bulunmalıdır.


Özet

Başarılı viral reklamlar yaratmak için izleyicilerin videonuzu arkadaşları ve takipçileri ile sosyal medyada kolayca paylaşmasını sağlayın. Bu hem çok etkili hem de çok kolay bir yöntem. İlgi çeken bir hikaye ile hedef kitlenizi ilgilendirecek bir video hazırladıktan sonra videonuzu insanlarla paylaşın ve onların da paylaşmaları için sebep yaratın.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Markalar İçin Hikaye Anlatımının Sırları Parallax Web Sitesi Tasarımı SEO İçin Zararlı Mı? →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.