Arabistanlı Baba Kızına Otomobil Kullanmayı Coca-Cola İle Öğretiyor

Arabistanlı Baba Kızına Otomobil Kullanmayı Coca-Cola İle Öğretiyor

Coca-Cola, Suudi Arabistanlı kadınların otomobil kullanma özgürlüğü kazanmasını konu edinen bir reklam filmi hazırladı. 

Kadınların sonunda otomobil kullanma özgürlüğü kazanıyor olması, Ford’un konuyu çok iyi bir yerden yakalayan basılı kampanyasına konu olmuştu. Bu kez, Coca-Cola bir reklam filmiyle kadınların bu kazanımını kutluyor.

Arabistan’ın kavurucu çöl sıcağında, Riyad’ın çorak arazilerinden birinde Suudi Arabistan’a özgü erkek giysisi kandura giymiş bir baba ve başörtülü kızını görüyoruz. Kızının 80 model kırmızı Mecedes’in sürücü koltuğuna geçmesine izin veren baba, işin içine biraz eğlence katmak için aracın ön paneline bir şişe Coca-Cola yerleştiriyor ve kızından Cola’yı dökmeden aracı kullanmasını istiyor.

Otomobilin direksiyonundaki genç kadın aracı ağır ağır sürerken, ön paneldeki şişe birkaç saniye sonra düşüyor. Coca-Cola Middle East tarafından hazırlanan reklam filmi, değişimin bir tadı olduğunu “Change has a Taste” sloganıyla iletmek istiyor.

The New York Post’a göre Coca-Cola’nın bu reklamı Pepsi’nin vermek istenilen mesajı fazlasıyla ıskalayan, siyahların hayatlarına yönelik bir protesto yürüyüşü sırasında Kendall Jenner’ın ilah gibi gösterildiği ve son sahnede polis memuruna bir kutu Pepsi uzattığı fiyasko reklamını akla getiriyor ve en az onun kadar kötü.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Adidas Kendine Ait Mobil Alışveriş Uygulamasını Yayınladı Manhattan Cinayetlerini Keşfetmeyi Sağlayan Artırılmış Gerçeklik Uygulaması →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.