App Store’da Mobil Uygulama Yayınlama İçin Tavsiyeler

Konular, Mobil Pazarlama 12 Eyl 2014
App Store’da Mobil Uygulama Yayınlama İçin Tavsiyeler

Apple’ın mobil uygulamanızı App Store’da yayınlaması için kullanabileceğiniz bu tavsiyeler başvurunuzda şanstan daha çok işe yarayacaktır.

Apple, geçtiğimiz günlerde Ağustos ayının son haftasında gelen mobil uygulama yayınlama başvurularını en çok neden reddettiklerini açıkladı. Aslında açıklamalar yalnızca bir haftalık başvurularla ilgili de olsa Apple’ın mobil uygulamanızı kabul etmesi için neler yapmanız gerektiği ile ilgili fikir veriyor.

Yapılan açıklamalara göre, başvuruların %58’i benzer sebeplerle reddedilmiş. Bu sebepleri göz önünde bulundurarak Apple’ın mobil uygulamanızı App Store’da yayınlaması için size yardımcı olacak 10 tavsiyemiz var..


1. Tüm detayları belirtin.

Başvuruların % 14’ü yetersiz bilgi içerdiği için reddedilmiş. Bu nedenle başvurunuzu gerçekleştirirken uygulamanızla ilgili tüm detayları ilettiğinizden emin olmalısınız.

Uygulamanızın nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgiler açık ve eksiksiz olarak bildirin. Ayrıca, gerekli bulduğunuz durumlarda demo video kullanmanız şansını artıracaktır.


2. Hatasız olduğuna emin olun.

Uygulamanızı itinayla test edin. Uygulamanızda bir hata ile karşılaşması durumunda Apple, yayınlama başvurunuzu çok büyük bir ihtimalle reddeder. Uygulamaların %8’i bu nedenle geri çevrilmiş.

Uygulamanızda hiçbir hata olmadığından emin olmak için kullanabileceğiniz test uygulamaları var. Betalist gibi uygulamalar, farklı kullanıcılardan alacağınız yorumlar sayesinde Apple’a daha iyi bir ürün sunabilirsiniz.


3. Developer anlaşmasına uyum sağlayın.

Uygulamanızı geliştirme aşamasında anlaşma detaylarını okuyun. Böylece Apple’ın ilan ettiği kılavuza kolayca uyabilirsiniz. Apple’ın mobil uygulama yayınlama koşullarında nelere dikkat ettiğini açığa vuran bazı belgeleri internette bulabilirsiniz.

apple app store mobil uygulama yayınlama


4. UI/UX’e odaklanın.

Apple, uygulamalarının kolay kullanıma ve navigasyona sahip olmasına önem verir. Bunun dışında, görsel açıdan da estetik olması için çaba harcamalısınız.

Şunu unutmayın ki, özensiz bir grafik tasarıma sahip ya da kullanıcı deneyimi açısından zayif bir mobil uygulama yayınlama başvurusu kesinlikle kabul edilmez.


5. Uygun tanımlayıcı veri.

Uygulamanızın ismi, tanımı ve ekran görüntüleri içerik ve özellikler ile alakalı olmalıdır. Yaratıcı olmak için çok cesur olmamanızı tavsiye ederiz.

Bu süreçte genellikle açıklayıcı bir metinle ekran görüntülerini desteklemeniz yeterlidir. Gereksiz bilgiler veren metin ile başvurunuzu sıkıcı hale getirmeyin.


6. Apple’ı kandırmaya çalışmayın.

Uygulamanızı olduğundan farklı bir şeymiş gibi göstermeye çalışmayın. Birçok başvuru sahibi mobil uygulamasını olduğundan daha fazla özelliğe sahipmiş ya da tamamen özgün fikirler sonucu ortaya çıkmış gibi davransa da başarılı olamıyor. Çünkü bu başvuruları gerçekten profesyonel bir ekip kontrol ediyor.

apple mobil uygulama yayınlama


7. Doğru ismi bulun.

Mobil uygulamanız ismiyle bilinecek, bu nedenle uygulamanıza koyacağınız isim çok önemli. Belki şaşıracaksınız ama başvuruların %4’ü ismiyle alakalı sebeplerden dolayı reddedilmiş.

Unutmayın, seçeceğiniz isim yalnızca yaratıcı değil aynı zamanda geçerli de olmalıdır.


8. Yer belirleyicileri kaldırın.

Başvuru sahipleri arasında azımsanmayacak sayıda kişi yer belirleyici içeren uygulamalar sunuyor. Fakat ister inanın ister inanmayın bu hiç de doğru bir karar değil.

Bu nedenle, yer belirleyici imajlar ya da metin kullanmamanızı tavsiye ederiz. Özellikle lorem ipsum hiç iyi bir fikir değil.


9. Taslak yollamayın.

Taslak halinde bir ürün ile başvuru yaparsanız pek fazla şansınız olmadığını söylemeliyiz. Mobil uygulamanız tamamlanmış, tüm özellikleri kullanılabilir halde olmalıdır.


Apple’ın kendi açıklamalarından yola çıkarak bir araya getirdiğimiz bu tavsiyeler, mobil uygulama yayınlama talebinizin kabul edilmesi için faydalı olacaktır.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Etkili Tipografik Hiyerarşi İçin 6 Taktik Kurumsal Web Siteleri Nasıl Olmalıdır? →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.