ALS Farkındalık Kampanyası: #IceBucketChallenge

ALS Farkındalık Kampanyası: #IceBucketChallenge

ALS hastalığına farkındalık oluşturmak için gerçekleştirilen #IceBucketChallenge kampanyası, dünyanın en popüler sosyal medya kampanyası olma yolunda ilerliyor.

Bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirilen #IceBucketChallenge kampanyası, Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına farkındalık oluşturmayı ve ALS Derneği için bağış toplamayı hedefliyor. Kampanyada katılımcıların isimleri ile davet aldıktan sonraki 24 saat içinde bir kova dolusu buzlu suyu başından aşağı dökmesi gerekiyor. Katılımcılar bu meydan okumayı kabul etmezse ALS derneğine 100 dolar bağışlıyorlar.

Yaklaşık 2 haftadır sürdürülen kampanya Facebook, Twitter ve Instagram üzerinden yayılarak devam ediyor. Mark Zuckerberg, Satya Nadella, Dick Costolo, Justin Timberlake gibi isimlerin yer aldığı kampanyada, ABD Başkanı Barack Obama’ya da 86 yaşındaki Ethel Kennedy’den bir meydan okuma geldi.

Kampanyanın ünlü isimleri içeren videoları sosyal medyada hızla yayılarak büyük katkı sağlarken, TIME dergisi bu etkinlik sayesinde derneğin 29 Temmuz’dan bu yana 2.3 milyon dolar topladığını duyurdu.

Türkiye’den de bir girişimcinin başlattığı ALS Ice Bucket Challenge kampanyasına katılım yayılmaya devam edecek gibi görünüyor.

 

 

 

 


Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Güzel Tasarlanmış E-Ticaret Sitesi Örnekleri Festival Posteri Tasarım Örnekleri →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.