8 Adımda Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma

8 Adımda Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma

Sosyal medya stratejisi oluşturma üzerine etkili görsellerle desteklenmiş ve hoşumuza giden bu Slide’ın tamamını ekliyoruz fakat sizler için kısa bir özetini de geçmek istiyoruz.

 

8 Adımda Sosyal Medya Stratejisi Oluşturma (Özet)

Markalar, nasıl sosyal OLACAKLARINA daha çok, sosyal medyada ne YAPACAKLARINA ise daha az odaklanmalılar.

Yeni araçlar ve platformlar çıktıkça, strateji yerine sosyal medya taktiklerine kanmak kolaylaşıyor. En iyi “sosyal medya stratejileri”, sosyal medya araçları ve platformlarından bağımsız oluşturulan hedefler ve ölçü birimleri ile yola çıkan planlamalardır.

1. Adım: Takım kurun

Markanız için sosyal medya stratejisi oluşturma işini tek bir kişi üstlenmemeli. Markanızın her bölümünün dahil olduğu bir yol izlemelisiniz. Bu yüzden ilk adım olarak, stratejinin geri kalanını tasarlamak ve etkin hale getirmek için çapraz fonksiyonel olarak çalışabilecek bir takım kurmalısınız.

2. Adım: Dinleyin ve kıyaslayın

Bu eski bir sosyal medya stratejisidir fakat “dinlemek” aynı zamanda ihmal edilen bir öneridir. Müşterileriniz ve rakiplerinizi inceleyerek, sosyal medyada nerede ve nasıl olacağınıza karar vermek için fikir edinebilirsiniz.

3. Adım: Ne için sosyal medya?

Sosyal medyayı birçok hedefinizi gerçekleştirmek için kullanabilirsiniz. Fakat en iyi sosyal medya stratejileri, en azından başlarda sosyal medya için daha dar ve net bir amaca odaklananlardır. Sosyal medyayı ilk olarak ne için kullanmak istiyorsunuz? Farkındalık? Satış? Bağlılık ve Sadakat? Bir tanesini seçin ve bu amaçla başlayın, daha sonra amaçlarınızı genişletin.

4. Adım: Başarıyı nasıl ölçeceksiniz?

  • Sosyal medyanın işlerinizde farklılık yaratıp yaratmayacağına nasıl karar vereceksiniz?
  • Sosyal medya stratejinizin etkili olup olmadığını değerlendirmek için hangi ölçü birimlerini kullanacaksınız?
  • “Like” ve katılımları nasıl arttıracaksınız?
  • ROI’yi ölçecek misiniz?

5. Adım: Hedef kitlenizi analiz edin

  • Sosyal medyada kiminle iletişime geçeceksiniz?
  • Mevcut ve potansiyel müşterilerinizin demografik özellikleri neler?
  • Hedef kitle özellikleri sosyal medyada bulunacağınız girişimleri nasıl etkileyecek?

6. Adım: Ne ile anılmak istiyorsunuz?

Sosyal medyanın özü tutkudur.

Kim olduğunuz ya da ne sattığınız önemli değil, ürününüzün özellikleri ve yararları da tutku yaratacak kadar yeterli değil. Takipçilerinizin beynine değil kalbine nasıl dokunabilirsiniz? Mesela Disney filmler ile değil, sihir ile anılıyor. Apple, teknoloji ile değil, yenilik ile anılıyor. Siz nasıl anılmak istiyorsunuz?

7. Adım: Nasıl bir insan olacaksınız?

Sosyal medya insanlar ile ilgili, logolar ile değil…

Sosyal medyanın mekaniği, müşterilerinizin arkadaşları ve yakınlarının ilgisini çekmek için mücadele etmenizi gerektiriyor. Bu yüzden, markanız bir noktaya kadar kurum gibi değil, bir insan gibi davranmalı. Bunu nasıl yapacaksınız?

8. Adım: Bulunacağınız kanala dair planlama yapın

Sosyal medyada neden aktif olacağınızı ve sosyal medya stratejisi başarısını nasıl ölçeceğinizi belirledikten sonra, Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram vb. platformlarda nasıl var olacağınızı düşünmeye başlayabilirsiniz. Bu kanalları seçerken, her kanalda neden olmanız gerektiğini ve her kanal için içerik stratejinizin nasıl olacağını netleştirip, belirlediğiniz amaçlar doğrultusunda harekete geçebilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Linkedin Reklamları - Linkedin'de Nasıl Reklam Verebilirsiniz? Başarılı Bir Pazarlama Taktiği Olarak Karakter Kullanımı →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.