Yükselen Sosyal Medya Platformu Vero Nedir?

Yükselen Sosyal Medya Platformu Vero Nedir?
Instagram’ın sonunu getireceği iddia edilen ve son dönemde gittikçe popülerleşen sosyal medya uygulaması Vero nedir? Yıllardan beri birçok sosyal medya uygulaması geldi ve gitti. Hemen hemen hepsi, kendinden önce kurulan Facebook, Snapchat, LinkedIn gibi uygulamaları bitirme iddiası taşıyordu. Bu iddialı uygulamaların çoğu piyasadan silindi. Bitirmeye niyetlendikleri uygulamalar ise hâlâ varlıklarını sürdürüyor. Bu büyük uygulamalar, pek çok kişi tarafından kullanılsa da insanlar reklamsız ve algoritmalar tarafından yönetilmeyen daha özgür platformlara ihtiyaç duyuyor. Vero, ortaya çıkan bu ihtiyaçtan doğan bir uygulama olsa da sandığınız kadar yeni değil. 2015 yılında kurulan Vero’nun popülerliği, son zamanlarda artmaya başladı. Peki bunun sebebi ne? Özellikle Instagram gibi algoritma temelli uygulamalara karşı oluşan tepkiler, Vero’ya duyulan ilgiyi artırdı. Vero’nun tasarımı da Insta’ya benziyor. Ancak, tanıtım videosunda da göreceğiniz gibi Vero’da fotoğraf ve video paylaşımından çok daha fazlası var. Vero ile müzik, beğendiğiniz bir kitap ya da bir makale linki de paylaşabiliyorsunuz, film tavsiyelerinde de bulunabiliyorsunuz. Vero’nun tanıtımı şu sözleri içeriyor:Uygulamadan çıkmadan müzik dinleyip satın almak istediğiniz şeyleri alabilmeniz için Vero’yu yarattık.  İçine reklam ya da herhangi bir algoritma koymadık, kimseden, hiçbir zaman veri madenciliği yapmak zorunda kalmadık. Ve bunu yapmayı başardığımızda, yalnızca yeni bir sosyal ağ yarattığımızı değil çevrimiçi sosyalleşme için yeni bir yol yarattığımızı fark ettik. Azı can sıkıyor, çoğu mükemmel yapıyor.”
  Vero’nun yükselişine sebep olan diğer etkenler ve uygulamanın gelir kaynakları:
  1. Alternatif sosyal medya kanallarına duyulan istek
Vero’yu çekici kılan başlıca özellikler, reklamsız ve algoritma kullanmıyor oluşu. Anti-Facebook uygulaması olarak ortaya çıkan Snapchat, her şeyi kayıt altında tutmadan paylaşmayı sağlayan 24 saatte kaybolan içerikleriyle dikkatleri çekti. Fakat zamanla artan reklamlar ve algoritmaya bağlı değişiklikler, kullanıcıları sınırlanmaya başladı ve Snapchat, ilk zamanlardaki çekiciliğini kaybetti. Ya da Instagram, reklamları ve değişip duran algoritmasıyla kullanıcıları alternatiflere yöneltiyor. Vero’nun kullanıcıları reklama boğmaması ve algoritmalara bağlı olmayışı, uygulamayı cazip kılıyor.
  1. ‘Growth Hacking’ stratejisi Vero’nun yükselmesini sağlıyor
Vero’da reklam yok ve platformun reklamsız kalmasını istiyorlar. Öyleyse Vero nasıl para kazanacak? Bunlardan biri üyelik tabanlı model olabilir. CNBC’nin haberine göre, uygulama kullanıcılardan yıllık birkaç dolar ödemelerini talep edecek. Fakat uygulama, şimdilik takipçi konusunu yalnızca growth hacking için kullanıyor. Vero, ilk 1 milyon kullanıcısından hiçbir ücret talep etmeyeceğini de açıkladı. Eğer Vero’nun bir gün hatırı sayılır bir platform haline geleceğine inanıyorsanız, 1 milyon kullanıcıya ulaşmaya çok yaklaşan sosyal ağa üye olabilirsiniz.
  1. Sosyal ticaretin artması
Vero’nun gelir kaynağına dönüşmesi muhtemel bir diğer şey ise uygulama üzerinden yapılan tüm satın alma işlemlerinden bir miktar kesinti yapmak olacaktır. Sosyal ticarette her platforma bu tip kesintiler yapılıyor. Fakat Vero yeterince popüler olursa satış fonlaması modelini benimseyebilir. Bu modelde ölçeklendirme problemleri çıkabilir ancak Vero’nun bu sistemi nasıl adapte edeceğini hep birlikte göreceğiz.
Benzer Yazılar
Ulusal Faktoring’e 360° Destek 360 Stradigi’den!
Ulusal Faktoring’e 360° Destek 360 Stradigi’den!
Devamını Oku >
YAPI & YAPI’nın YENİ AJANSI 360 STRADIGI OLDU!
YAPI & YAPI’nın YENİ AJANSI 360 STRADIGI OLDU!
Devamını Oku >
ŞUA İNŞAAT'IN YENİ AJANSI DİVERSEFFECT OLDU!
ŞUA İNŞAAT'IN YENİ AJANSI DİVERSEFFECT OLDU!
Devamını Oku >
SPI Energy Solutions Web Sitesini Diverseffect ile Yeniledi
SPI Energy Solutions Web Sitesini Diverseffect ile Yeniledi
Devamını Oku >