Yeni Ajans Sahiplerinin Yaptığı 10 Stratejik Hata

Yeni Ajans Sahiplerinin Yaptığı 10 Stratejik Hata
Ajans sahiplerinin yaptığı stratejik hatalardan uzak durarak, yeni kurduğunuz ajansınızı bir adım ileri taşıyabilirsiniz. Her gün yeni bir şirketin kurulduğu bu girişimcilik çağında, dijital pazarlama alanında faaliyet gösteren ajans sayısı da artmaya devam ediyor. Şirketinizde yeterince yaratıcı olamadığınızı düşünüyorsanız, işleyişten ya da maaşınızdan memnun değilseniz, bir de yeni bir ekip oluşturabilecek ve birkaç müşteri bulabilecek kadar network’e sahipseniz, kendinize ait bir ajans kurmak isteyebilirsiniz. Ancak ajans kurmak, tamamen farklı bir meydan okumadır.  İşin başında her ne kadar motive ve heyecanlı olsanız da; artık bir işletme sahibisiniz ve sorumlulukları üstlenmek zorundasınız. Yapılan işten müşterilerin memnuniyetine, ekip yönetiminden şirketinizin pazarlama faaliyetlerine, yasal süreçlerden finansal konulara kadar birçok şeyden sorumlusunuz. Unutmayın ki girişimcilik ekosisteminde yeni açılan şirketlerin yanı sıra kepenk kapatanlar da oldukça fazladır. Eğer kendi ajansınızı kurmayı düşünüyorsanız ya da yolun başındaysanız, aşağıdaki hatalara bir göz atmanızı öneririz. Söz konusu yeni bir şirket kurmak olduğunda elbette masaya yatırılması gereken pazar/rekabet analizi, işletme/sermaye/insan kaynakları yönetimi, müşteri ilişkileri ve benzeri birçok konu var. Fakat aşağıda sıraladıklarımız ajansınızı özellikle de finansal açıdan zor durumda bırakabilecek en yaygın hatalar.
1. Biz uzmanlık alanı seçmemek Dijitalin değişim yaşaması ile birlikte birçok ajans birden fazla alanda hizmet vermeye başladı. Fakat yeni bir ajans kuruyorsanız, birçok hizmeti aynı anda yürütmeye çalışmak çok iyi bir fikir olmayabilir. Aynı anda hem web tasarım, hem SEO, hem de sosyal medya pazarlama hizmeti veremezsiniz. Bir girişimci olarak uzmanlaşmanın önemini iyi kavramalı ve gelen her müşteriyi kabul etmek yerine, proaktif davranarak sizin için “mükemmel müşteriyi” bulmalısınız. Yeni ajans sahipleri mükemmel müşteriyi bulmayı bilmediklerinden ya da işi reddetmek istemediklerinden dolayı bir uzmanlık alanı seçmekten korkarlar. Fakat bu davranış; iş kalitesini düşürebilir, ekibinizin orantısız büyümesine sebep olabilir, hatta ajansınızı yanlış bir alanda uzmanlaşmaya götürebilir. En başarılı ajanslar nereye gidecekleri konusunda net bir yol bulma eğilimindedir. Böylelikle pazarda otorite ve güvenilirlik inşa edebilirler.
ajans-sahibi-networking 2. Diğer ajans sahipleri ile ilişki kurmamak Ajanslar müşteri cirolarının yüksek, satış döngüsünün uzun ve kar marjlarının dar olması açısından yönetimi oldukça zor olan işletmelerdir. Sizinle aynı gemide olan çalışanlarınız bir ajansı yönetmenin nasıl bir şey olduğunu anlamayabilir, çünkü tüm yük sizin omzunuzdadır. Unutmamalısınız ki geçtiğiniz yolu daha önce kat etmiş insanlar var; rakip ajansların sahipleri. Yeni bir ajans kuruyorsanız, karşılaştığınız zorluklar konusunda destek almaktan, fikir danışmaktan çekinmeyin. Rekabet sektörü geliştirir ve bunun farkında olan birçok ajans sahibi size yardımcı olacaktır. Diğer ajans sahipleri ile konuşurken sorunlarınız konusunda dürüst olun, fakat rekabet avantajını oluşturan ticari sırlarınızı vermekten kaçının. Bu konuda endişe duyuyorsanız, yurt dışındaki ajans sahipleri ya da uzmanlık alanı sizinkinden farklı olan ajans sahipleri ile görüşebilirsiniz. Böylelikle günü geldiğinde birlikte iş yapma fırsatı da elde etmiş olursunuz.
3. Öğrenmeye vakit ayırmamak Konfor alanı içinde çalışmak herkes için çok kolay. Fakat dijital pazarlama, buna uygun bir alan değil. Her gün yeni bir pazarlama kanalı ortaya çıkıyor, trendler değişiyor ya da teknoloji yeni imkanlar sunuyor. Başarılı olmak istiyorsanız öğrenmeye, keşfetmeye, işinizi geliştirmeye mecbursunuz. Sektörel kitapları ve blogları okuyun, web seminerlerine ve konferanslara katılın, bunu iş hayatınızın bir parçası haline getirin. Bilgilerinizi başkalarıyla paylaşın, fikir alışverişinde bulunun. Ekibinizi de bilgilendirin ve öğrenmeye teşvik edin. Çalışanlarınıza uzmanlıkları ve ihtiyaçları doğrultusunda kendilerini geliştirebilmeleri için imkanlar sunun. dijital-ajans-sahibi
4. Duygusal davranmak Yeni bir ajans kurma arzusu ile mevcut işinizden ayrıldınız ve yeni işinizde başarılı olacağınız konusunda etrafınızdaki insanları ikna ettiniz. Bu iş sizin geleceğiniz. Dolayısıyla her şey size göre kişisel ve duygusal. Fakat müşterilerinizin çoğu o kadar duygusal değil. Bu gerçeği müşterileriniz lansman öncesi projeyi geri çektiğinde, ödeme zamanını bir ay ertelediğinde ya da özenle hazırlanmış teklifinize dönüş yapmadığında yaşadığınız hayal kırıklığı sırasında da hatırlamanızda fayda var. Yeni ajans sahipleri iş ilişkileri gerektiği gibi gitmediğinde duygularını toplantı sırasında ya da bir e-posta aracılığı ile karşı tarafa yansıtmak isteyebilirler. Unutmamalısınız ki köprüleri yıkmak, gelecek için güçlü bir temel oluşturmanıza yardımcı olmaz.
5. Projelerin zaman planlamasını gerçekçi yapmamak Satış yapmaya çalışırken müşteriye “Yeni web sitenizin tasarımını üç hafta içinde yapabiliriz.” demek çok kolay. Fakat gerçek, ekibinizle birlikte yemek yemeden uyumadan çalışsanız da üç haftada vaat ettiğiniz web sitesini açamayacağınızdır. Potansiyel müşteriler ile görüşürken, onların belirlediği tarih ne olursa olsun, gerçekçi yaklaşmanızda fayda var. Çünkü projeyi söz verdiğiniz şekilde, söz verdiğiniz tarihte teslim etmeniz hayati önem taşıyor. Aksi taktirde ilişkileriniz risk altına girebilir ve müşteriyi kaybetmeniz ile sonuçlanabilir. Müşterilerinize talep edilen proje için gereken minimum süreyi söyleyerek, oluşturduğunuz zaman çizelgesine sadık kalın. Daha hızlı teslim ederseniz, daha mutlu müşteriniz olur. Mevcut iş yükünüz sebebiyle projeyi söz verdiğiniz tarihe yetiştiremeyecekseniz, proje bazlı çalışanlar alabilir ya da size freelance yardım edecek birileri ile anlaşabilirsiniz. Kaliteyi artırmak ve sonuç odaklı çalışmalar yapmak istiyorsanız; gereken süreyi aşmamak adına ekibinize aşırı yüklenmemelisiniz.
6. Müşteriye “hayır” diyememek Ajansınızın isminin duyulmasını istiyorsanız ya da yeni müşterilere acil olarak ihtiyacınız varsa görüşmelerde “Bu çalışmaları yapmıyoruz” veya “Uzmanlık alanımız değil” demek zor olabilir. Böyle durumlarda işi kabul ederek, önerilen bütçeyle size destek verecek serbest bir çalışan bulmak isteyebilirsiniz. Fakat dışarıda yaptıracağınız iş sıradan bir uygulama dahi olsa, çalışacağınız kişilerin uzmanlığından emin olmanız gerekir. Günün sonunda proje sizin sorumluluğunuzdadır. Bu tarz uygulamalar müşterilerle ilişkiye başlamak ve ajansınızın adını duyurmak için riskli bir yoldur. Ayrıca projenin astarı yüzünden pahalıya gelebilir ve sarf ettiğiniz enerjiye değmeyecek kadar küçük bir kar elde edebilirsiniz.
yeni-ajans-calisanlar 7. Yol arkadaşlarına yeterince önem vermemek Birçok girişimde olduğu gibi ajans açtığınızda da sizinle bu yola çıkan kişiler, bir süre sonra başarınıza en çok katkı sağlayanlar olacaktır. Ajans kurarken ortaklığa gidecekseniz, ortaklarınızı doğru tercih edeceğinizden ve onlara önem vereceğinizden eminiz. Fakat bu maddede “çalışanlarınızdan” bahsediyoruz. Çalışanlarınız ajansınızı bir adım ileriye götürecek olan kahramanlardır. Ajansınızın başarılı olması için yeri geldiğinde gece gündüz çalışmasını istediğiniz bu kişiler, en zor dönemlerde bile bir yolunu bularak işleri yürütürler ve şirketinizi ayakta tutarlar. Ekibinizdeki kişilerin çalışma koşulları, motivasyonları ve kariyerleri açısından memnuniyetlerine önem verin. Yolun başından bu yana sizinle olan çalışanınız; yeni gelecek birine göre işleyişi bilmek, uyum sağlamak, müşterileri tanımak ve süreci yönetmek açısından daha tecrübeli olacaktır. Daha düşük maaşla yeni birini işe almak başta ekonomik bir yol olarak görünse de, uyum süreci şirketinize daha pahalıya mal olabilir. Ayrıca ekipte sürekli hale gelen huzursuzluk ve değişim, işlerin kalitesinin düşmesine, planların aksamasına ve önemli müşteri kayıplarına sebep olabilir. Unutmayın ki birçok işi, işe alacağınız birçok kişi yapabilir; fakat sadece ajansını seven ve işini benimseyen çalışanlarınız harikalar yaratabilir. Ayrıca bu kişiler ekibinizi büyütmeye karar verdiğinizde yeni gelecek yol arkadaşlarınızı yetiştirecek olanlardır.
8. Projeye başlamadan önce sözleşme yapmamak Yeni ajans sahipleri ilk başlarda arkadaşlarının ya da network’leri aracılığı ile gelen müşterilerin işini yapar. Müşteri kazanmak ve şirketi büyütmek öncelikli olduğu için müşterileri kaybetmekten korkulur ve sözleşme önermekten çekinilir. Bazı ajans yöneticileri ise yolunda giden üçüncü veya dördüncü projeden sonra rahatlar ve ödemelerde problem yaşanmadığı için sözleşmenin gerekmediğini düşünür. Ajansınızın büyüklüğü ne olursa olsun unutmamalısınız ki, sözleşme hem sizi hem de müşterilerinizi korur. Bir işletme sahibi olarak tecrübesiz de olsanız, sözleşmeler durumunuzdan yararlanabilecek müşterilerden kaçınmanıza yardımcı olur.  Bu nedenle sözleşmeleri satış sürecinizin kesintisiz bir parçası haline getirmeniz gerekiyor. Herhangi bir işe başlamadan önce sözleşme yaparak müşterinin projeye ayırdığı bütçeyi teyit edebilir ve ödeme şartlarını açıklığa kavuşturabilirsiniz. yeni-ajans-sozlesme
9. İlk tekliften sonra indirime gitmek Birçok ajans sahibi inanılmaz işler yapacakları yeni müşterileri konusunda heyecanlıdır. Fakat müşteri indirim talep ettiğinde ya da teklifin bütçesini aştığını söylediğinde hemen indirime giderler. Ya da projeyi alacaklarından emin olmak için oranı düşürerek, daha uygun bir ücretlendirme ile devam ederler. Potansiyel müşterilerinizle iletişim sürecinde indirim yapmanız, en başından “Benim işim, belirlediğim bedele değmez.” mesajı vererek, güvenilirliği kaybetmenize sebep olabilir. Onlarla çalışmak için ne gerekiyorsa yapacağınızı düşünen müşteri tarafından “umutsuz” olarak da görülebilirsiniz.
10. Paket satışlar yapmak Yeni kurulan ajansların en çok yaptığı hatalardan biri de hizmetlerini paketleyerek satmak. Ajansın web sitesinde (çoğu zaman fiyat da belirtilerek) sunulan hizmet paketleri en düşük seviyeden, üst seviyelere kadar farklı hizmetleri kalem kalem içerebiliyor. Örneğin bir içerik pazarlama ajansı en düşük paketinde haftada 1 adet blog yazısı, en yüksek paketinde haftada 4 adet blog yazısı yanı sıra etkileşimi artıracak farklı bir hizmeti sunabiliyor. Satış odaklı bakıldığında oldukça çekici görünen bu yöntem, aslında ajansınızın imajı için o kadar da iyi değil. Paket satış yaparak potansiyel müşterilerinizin hizmetinizi kalitesiz olarak algılamasına sebep olabilirsiniz. Düşünün; iyi bir hizmet veriyorsunuz, fakat bunu bir emtia ürünü olarak konumlandırıyorsunuz. Ayrıca dijital pazarlama bir süreçtir ve süreçleri paketleyemezsiniz. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını belirlemeli, zorluklarını öğrenmeli, bu doğrultuda öneriler sunmalı ve problemi çözeceğinize onları inandırmalısınız. Örneğin müşterinize: “Tamam, bu durumda Y'yi deneyelim. Önerdiğimiz X kadar gelir sağlamayacak, ancak belirli bir süre doğru uygulandığında, yaklaşımın kanıtlanması için bize zaman tanıyacak.” diyebilirsiniz. Bu stratejiyi kullanmak, müşterinin sizi hizmet satmaya çalışan bir kişi değil, bir uzman olarak görmesini sağlayacaktır. ajans-strateji
Yukarıda sıraladığımız kritik hatalara dikkat ederek, ajansınızın geleceği için önemli bir yatırım yapmış olacaksınız. Dijital pazarlama ve reklam sektörü her gün gelişiyor ve kendini yeniliyor. Ajansınızın da bu ekosistemde var olabilmesi ve adını duyurabilmesi, atacağınız küçük adımlara ve alacağınız küçük kararlara bağlı.

İlgili Haberler

Dönüşüm Optimizasyonunda Doğru Hedef Belirleme Yöntemleri
Dijital menu icon
4 Haz 24
Dönüşüm Optimizasyonunda Doğru Hedef Belirleme Yöntemleri
Devamını Oku >
Consent Mode v2 Neden Önemli?
Dijital menu icon
30 May 24
Consent Mode v2 Neden Önemli?
Devamını Oku >
Dijital Performansı Doğal Yollar İle Arttırmanın 4 Yolu
Dijital menu icon
2 Eyl 16
Dijital Performansı Doğal Yollar İle Arttırmanın 4 Yolu
Devamını Oku >
Takip Etmeniz Gereken Artırılmış Gerçeklik Trendleri
Dijital menu icon
15 Ağu 16
Takip Etmeniz Gereken Artırılmış Gerçeklik Trendleri
Devamını Oku >
Dijital Ajansda Çalışmak İsteyen Kişilere Tavsiyeler
Dijital menu icon
15 Tem 16
Dijital Ajansda Çalışmak İsteyen Kişilere Tavsiyeler
Devamını Oku >
Butik Ajanslarla Çalışmanın Avantajları
Dijital menu icon
24 Haz 16
Butik Ajanslarla Çalışmanın Avantajları
Devamını Oku >
Minimum Sermaye İle İş Kurmak İsteyen Girişimcilere Tavsiyeler
Dijital menu icon
16 May 16
Minimum Sermaye İle İş Kurmak İsteyen Girişimcilere Tavsiyeler
Devamını Oku >
2016 Yılının Öne Çıkan Dijital Pazarlama Trendleri
Dijital menu icon
10 May 16
2016 Yılının Öne Çıkan Dijital Pazarlama Trendleri
Devamını Oku >