Yayaların ve Bisikletlilerin Hayatını Kurtaran Akıllı Yaya Geçidi

Yayaların ve Bisikletlilerin Hayatını Kurtaran Akıllı Yaya Geçidi

İngiliz sigorta şirketi Direct Line’ın akıllı yaya geçidi projesi, yayaların ve bisiklet sürücülerinin güvenle yolun karşısına geçmesini sağlıyor.

Birleşik Krallık merkezli sigorta şirketi Direct Line, kırsal alanlara drone’larla ışık götürdüğü “Fleetlights” uygulamasıyla Cannes Lions 2017’de Golden Lion ödülünü kazanan ve başarılı kampanyalarıyla öne çıkan bir şirket. Direct Line’ın son reklam kampanyası ise yine Saatchi&Saatchi London iş birliğiyle hazırlanan “The Smart Crossing” akıllı yaya geçidi projesi.

“Akıllı Geçit” araçlara, yayalara ve bisikletlilere farklı tepkiler gösteren bir yaya geçidi prototipi. Bilgisayar görüş teknolojisini kullanan yaya geçidi, etrafında olan biteni bütünüyle görebilen geçit, LED ışıklarla donatılmış yol yüzeyine gösterilmesi istenen sinyal ve işaretleri gerçek zamanlı olarak, herhangi bir elle müdahaleye gerek duymadan yansıtabiliyor.

Örneğin, kalabalık bir okul çıkışını ele alalım; yolda koşan bir çocuk olduğunda, akıllı yaya geçidi yaptığı uyarılarla yolda bulunan araçların ve diğer yayaların gerekli önlemleri alabilmesini sağlıyor. Ya da yolda geçiş önceliği olan yayalar için araçların durmasını sağlayan bir uyarıda bulunuyor ve yayaların karşıdan karşıya daha güvenli geçebilmesini sağlıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Dove, Irkçı Reklam Kampanyası İçin Özür Diledi Tepe Savunma: ‘Aramızdaki bağı görebiliyor musunuz?’ →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.