Yaratıcı Kısa Videolar İle Sosyal Medya İletişimi

Yaratıcı Kısa Videolar İle Sosyal Medya İletişimi
Yaratıcı kısa videolar sosyal medyada fark edilmenizi, paylaşım kolaylığıyla viral başarıya ulaşmanızı ve takipçilerinizin sürekli aklında kalmanızı sağlar. Kısa video formatındaki videolar en başarılı sosyal medya pazarlama taktikleri arasında yer alıyor. Bu videoların, genellikle bol bütçeli dev markalara daha uygun olduğu düşünülüyor. Fakat, düşük bütçeyle yaratıcı kısa video çekmeyi başaran şirketler, oldukça iyi sonuçlar elde ediyor. Aşağıda göreceğiniz yöntemlerin, hedef kitlenizin dikkatini çekecek yaratıcı kısa videolar oluşturmanıza yardımcı olacağını düşünüyoruz.
Neden kısa video? Video denildiğinde akla ilk gelen platform YouTube olsa da video içerikleri için kullanabileceğiniz birçok platform var. Instagram ilk video fragmanını yayınladıktan kısa bir süre sonra pazarlamacılar ve işletme sahipleri kısa videonun gücünü fark etti. Üstelik bu sefer paylaşımı çok daha kolay bir yöntemle. O zamandan beri markalar çok sayıda yaratıcı kısa video üretti.
 
  Yaratıcı kısa videolar farklı platformların farklı format alternatiflerinde servis edilebiliyor: 6 saniyelik Vine videoları, 15 saniyelik Instagram videoları, 2-3 dakikalık Facebook videoları ve Google+ videoları... Bunlara ek olarak da Linkedin'in Pinterest'e aktarılabilen profesyonel portfolio videolarını da sayabiliriz. Yaratıcı kısa videolar ile sosyal medya iletişimi yapmanın avantajları arasında hızlı fark ediliyor olmasının büyük etkisi var. Bu videoların daha  fazla dikkat çekmesi için aşağıdaki konulara dikkat etmenizde fayda var.
1. Nasıl yapılacağını gösterin Takipçilerinize yaşadıkları sorunlardan nasıl kurtulacağını veya ürününüzü nasıl kullanabileceğini gösterebilirsiniz. Kısa video içeriği üretme konusunda en popüler ve en basit yöntemlerden biri budur. Örneğin, Instagram'da çok sayıda sadık takipçiye sahip Video Meals, sağlıklı bir yemek hazırlamının püf noktalarını adım adım anlatan videolar paylaşıyor. Bu kısa videolar sayesinde Video Meals hem trafiğini artırıyor hem de bilinirliğini.  
  Pic Play Tool gibi bir araç, çok kolay bir şekilde harika videolar üretmenize yardımcı olabilir. Kısa video üretmenin zorluklarından biri, mesajınızı basit bir versiyona indirgemektir. Bu nedenle 6 saniyede derdini anlatan bir video üreterek büyük ilgi toplayabilirsiniz.
2. Bir etkinliği sergileyin Takvimlerde günü yaklaşan popüler bir etkinlik ya da kutlama görüyorsanız ilgi çekici bir video için elinizde mükemmel bir malzeme var demektir. Sektörünüzle ilgilinen kişilerle bu etkinliklerden kısacık videolar göstererek dikkat çekebilirsiniz. Stop Motion uygulaması kullanılarak MyKidsTime tarafından hazırlanmış şu videoya bir göz atın. Bu video takipçiler arasında yankı uyandırmasının ötesinde, yılbaşı döneminde Facebook'ta paylaşmak üzere video arayışında olan kişiler tarafından da büyük ilgi gördü.
3. Becerilerinize vurgu yapın Zach King Vine ve Instagram'da müthiş bir başarıya ulaştı. Bu başarısını günlük olaylara özel bir efekt ekleyerek elde etti. Videoları kısa ve ilgi çekici. Birini izleyen diğerlerini de izlemekten kendini alamıyor.  
 
Instagram in Real Life @zachkinglife Zach King (@finalcutking) tarafından paylaşılan bir video ()
  Yalnızca eğlence odaklı olmayan videoları aynı zamanda film teknikleri ve özel efektler üzerine olan işine de vurgu yapıyor. İnsanlar görmeden inanmıyor. Bu nedenle hedef kitlenize neler yapabildiğinizi ve bunun onlara yararını anlatan videolar sunun.
4. Yeni bir ürünü tanıtın Ürünlerinizi tanıtmak için videolarınızın abartılı ölçüde reklam kokması gerekmiyor. Hedef kitlenizin mizah anlayışına uygun videolarla istediğiniz ilgiyi üzerinizde toplayabilirsiniz. Videonuzun ürün değil, kullanıcı odaklı olmasına özen gösterin. Örneğin, en son çıkan ürününüzü bir videoda tanıtın. Yalnızca eğlenceli ve yaratıcı olmasının dışında her şeyi ilk öğrenen olmak isteyenlerin dikkatini çekeceğinizden emin olabilirsiniz.
5. Kamera arkası görüntüleri kullanın Hazırlayacağınız kısa bir videoyla kapalı kapılar ardında neler olduğunu takipçilerinize gösterin. İşin perde arkasını görmek hemen herkesin ilgisini çeker. Constant Contact şirkette olanları sık sık takipçileriyle paylaşıyor. Ekibin ne kadar keyifli bir şekilde çalıştığını gururla sunuyor. Siz de ofisinizde ya da katıldığınız bir etkinlikte çekeceğiniz bir video ile işinizin eğlenceli yanını gösterebilir ve takipçilerinizi bu eğlencenin bir parçası haline getirebilirsiniz.
6. Elinizdeki malzemeleri kullanın Profesyonel videolar çok iyi gözüküyor. Üstelik etki yaratmak için dev bütçeler harcamanız gerekmiyor. Yaratıcı ekipler, günlük eşyalar ve basit uygulamalarla inanılmaz işler çıkarabilir. Örneğin Lorna Jane, yalnızca bir kalem ve Post-it kullanarak mükemmel bir kısa video oluşturmuş.  
  Tasarım ve animasyon için büyük harcama yapmadan ortaya konmuş çok sayıda kısa video var. Bunlar genellikle elinde olan malzemeleri kullanan kişilerden çıkıyor. Etrafınızdaki objeleri kullanarak neler yapabileceğinizi bir düşünün.
Kısa videoları oluştururken ve düzenlerken kullanabileceğiniz 10 araç
  • Instagram'ın kendi video aracını kullanabilirsiniz. Bu araç bölümler halinde video oluşturmanızı sağlayarak düzenlemeyi kolaylaştırıyor.
  • Hyperlapse Instagram'ın faydalı araçlarından biri ve time-lapse videolar yaratmanızı sağlıyor. Uzun videoları hızlandırarak kısaltıyor ve hızlıca mesajınızı iletmenizi sağlıyor.
  • Flipagram, fotoğraflarınızı canlandırarak güzel videolar elde etmenizi sağlıyor. Sosyal medyada paylaşmak için ideal videolar ortaya çıkarıyor.
  • Videohance uygulaması videolarınızı güzelleştiriyor. Bu aracı kullanarak videonuza telefonunuzdan efekt, çerçeve, metin, müzik gibi ögeler ekleyebiliyorsunuz.
  • Stop Motion uygulaması hem çok basit hem de çok eğlenceli. Google Play'e alternatif olarak, stop motion tekniğiyle videolar yaratmanızı sağlayan bu uygulama iOS işletim sistemleriyle uyumlu.
  • Adobe Voice, ses odaklı çalışan bir uygulama ve hikayenizi birkaç dakikada anime ediyor. iPad'lerde kullanılabiliyor.
  • 8mm, gerçek zamanlı 8mm filmler yapmanızı sağlıyor ve oldukça uygun fiyatla Apple Store'da satışa sunuluyor.
  • Cinemagram imajların bir bölümünü hareketlendirmenizi sağlıyor ve imajı oldukça etkileyici bir hale getiriyor.
  • iMovie uygulaması telefonunuzu kullanarak düzenleme yapabileceğiniz bir araç. Ses, metin ve özel efektler eklemenizi sağlıyor.
  • Kinemaster Pro Video Editor akıllı telefonunuz üzerinden kullanabileceğiniz bu araçta tüm özellikler bir arada bulunuyor. Android telefonlar uyumlu bu araç ne yazık ki tüm cihazlarda kullanılamıyor.

Özet Sosyal medya iletişimi konusunda başarılı olduğunu düşündüğünüz markaların kısa videolarına bir göz atın. Bu videoların içeriklerini, en dikkat çekici bölümlerini inceleyin. Bu başarılı özellikleri kendi markanıza nasıl uyarlayabileceğinizi bir düşünün. Sahip olduğunuz malzemeleri, ürün ya da hizmetlerinizin günlük hayatta takipçilerinize nasıl yardımcı olabileceğini ve karşılarına nasıl çıkabileceğine odaklanın. Ortaya çıkan mükemmel kısa videonuzun geri dönüşlerini kısa sürede almaya başlayacaksınız.

İlgili Haberler

Sosyal Medya ve Dijital Platformlar Seyahat Planlarını Etkiliyor
Sosyal Medya ve Dijital Platformlar Seyahat Planlarını Etkiliyor
Devamını Oku >
Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri ve İpuçları
Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri ve İpuçları
Devamını Oku >
Facebook Reklam Optimizasyonu İçin Başarılı Yöntemler
Facebook Reklam Optimizasyonu İçin Başarılı Yöntemler
Devamını Oku >
Doğru İmaj Optimizasyonu Yöntemleri
Doğru İmaj Optimizasyonu Yöntemleri
Devamını Oku >
Linkedin Profilini Kişisel Pazarlama Amaçlı Kullanma Yolları
Linkedin Profilini Kişisel Pazarlama Amaçlı Kullanma Yolları
Devamını Oku >
TV Programları Etkileşim Artırmak İçin Twitter’ı Nasıl Kullanabilir?
TV Programları Etkileşim Artırmak İçin Twitter’ı Nasıl Kullanabilir?
Devamını Oku >
Facebook Retargeting Nedir Ve Nasıl Yapılır?
Facebook Retargeting Nedir Ve Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Ürün ve Ambalaj Tasarımı İle Sosyal Medya Entegrasyonu
Ürün ve Ambalaj Tasarımı İle Sosyal Medya Entegrasyonu
Devamını Oku >