Yaratıcı Blog Başlıkları Nasıl Olmalı?

İçerik Pazarlama, Konular 18 Şub 2015
Yaratıcı Blog Başlıkları Nasıl Olmalı?

Başarılı çalışmalardan ilham alarak yaratıcı blog başlıkları yazmanın inceliklerini keşfedebilir ve tıklanma oranınızla paralel olarak satışlarınızı artırabilirsiniz.

Blog içerikleri ve tasarım elbette paylaşımı artıran etkenlerdir. Yine de insanları yazılarınızı paylaşmaya ikna etmek için yaratıcı blog başlıklarına ihtiyacınız var.

Blog başlıkları hedef kitlenizin karşısına çıkan ilk şeydir. İnsanlar arama sonuçlarında ilk önce başlığınızı görür. Bütün içerik bu başlık etrafında döner. Sitenize trafik çekmeyi sağlayacak yaratıcı blog başlıkları bulmak için yapabileceğiniz çok şey var.

Başlığınız için etkileyici bir fikir bulmak her zaman çok kolay olmayabilir. İşe başlarken tamamen kaynağa odaklanırsanız bütün içeriği özetleyecek bir başlık bulmaının ne kadar zor olduğunu fark etmeniz uzun zaman alabilir.


Blog başlıklarını yaratıcı ve ilgi çekici yapan nedir?

Aşağıdaki dokunuşlarla blog başlıklarınıza tıklama oranını ciddi şekilde artırabilirsiniz.

  • 6-8 kelimeden oluşan blog başlıkları diğerlerine göre %21 daha iyi sonuç verir.
  • Başlıklarda tire ya da kolon kullanmak %9 oranda daha fazla dikkat çekmenizi sağlar.
  • Küçük resimler ve imajlar %27 daha fazla tıklanır. Bu nedenle tüm platformlarda görsel kullanmanızı tavsiye ederiz.
  • Liste formatındaki içerik başlıkları daha iyi sonuç verir. Çift sayılarla kıyaslandığında, tek sayılar %20 daha çok tıklanır.
  • Soru işaretiyle biten blog başlıkları kullanmayı deneyin. Direkt okuyucuyu hedef alan sorular en iyi sonuçlara ulaşır.
  • Hiçbir noktalama işaretinin kullanılmadığı başlıklara göre sonunda üç tane ünlem olan (!!!) başlıkların tıklanma oranı yüksektir. Yine de bunu çok sık kullanırsanız inandırıcılığınızı kaybedebilirsiniz.

başlık


Bloglar başlıklarında nasıl yöntemler kullanıyor?

Başarılı blogların yaratıcı başlıklarına göz attığımızda şu taktiklerin sıkça kullanıldığını görüyoruz:

1. Şiddeti hatırlatan kelimeler: Korku, savaş, karanlık gibi kelimeler sıkça kullanılıyor. Şiddet ifade eden dilin daha fazla ilgi çektiği görülüyor. İçeriğiniz şiddetle alakalı olmasa da sonuç değişmiyor.

2. Negatif ifadeler: Blog başlıklarında asla, hayır, dur, en kötü gibi ifadeler içeriğin performansını diğerlerine göre yarı yarıya artırıyor. İnsan psikolojisi kötü duruma düşmekten kaçındığı için neleri yapmaması gerektiğini merak ediyor.

3. Sayı kullanımı: Yalnızca liste formatlı içerikler için değil, herhangi bir yazının sayı içeren başlık kullanımı inandırıcılığı artırıyor. Çok büyük sayılar daha büyük etki yaratıyor. Bu nedenle blog başlıklarında sayıları yazıyla değil rakamla yazmanızı tavsiye ederiz.

4. Yol göstericiler: “Yeni başlayanlara rehber”, “Kendi kendine öğren” gibi yol gösterici başlıklar tıklanma oranını artırıyor.

5. Dev markalar ve güncel konular:  İçeriğiniz tamamen bu marka ya konuyla alakalı olmasa bile başlıkta dev markalara ya da güncel konulara yer vererek hedef kitlenizin ilgisini çekebilirsiniz.

6. İlgi çeken kelimeler: Herhangi bir gruba dahil olmasa da ilgi çeken anahtar kelime araştırması yapmaya özen gösterin. Bu kelimeler arasında öne çıkanları şöyle sıralayabiliriz; akıllı, şaşırtıcı, bilimsel, tarihi, dev, büyük, önemli. Ayrıca başlıklarda duygulara hitap eden kelimler de ilgi çekiyor.

7. Eyleme çağrı: Okuyucuya ne yapacağını söyleyen, onu yönlendiren blog başlıkları dikkat çeker. Bu nedenle başlıklarınızda eyleme çağrı (call to action) kullanın.

8. Net ifadeler: Okuyucuda merak uyandırmaya çalışırken kafasını karıştırmadığınızdan emin olun. Olabildiğince sade ve net bir dil kullanın.


Sonuç

Blog başlığı yazmaya başlamadan önce hedeflerinizi belirleyin. Satışlarınızı ya da trafiğinizi artırmak için aynı taktiklerden faydalanmanız pek doğru bir karar olmayacaktır. Sitenizin tıklanma oranını artırmak için dikkat çekmek ve merak uyandırmaya odaklanmanız gerekirken, satışlarınızı artırmak için daha güven verici ve ikna etmeye yönelik başlıklar yazmalısınız.

İçeriğinizle ilgili algının ne yönde olacağını belirleyen başlığınızın, okuyucuda nasıl bir duygu oluşturmasını istediğinizi belirleyin. Yukarıdaki taktiklerden içeriğinize ve hedefinize uygun olanları seçerek blog başlıkları yazın. Bu süreci yaratıcılığınızla renklendirmeyi unutmayın.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Yaratıcı Kısa Videolar İle Sosyal Medya İletişimi Büyük Veri Analizi İle Pazarlama Stratejisi Oluşturma Yöntemleri →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.