Web Sitenizdeki Kullanıcı Deneyimine Odaklanmanız İçin 5 Sebep

Web Sitenizdeki Kullanıcı Deneyimine Odaklanmanız İçin 5 Sebep

Gelişen teknoloji ve ekonomi, her geçen gün tüketici profillerin değişmesine neden oluyor. Bu da bir tüketici olarak hepimizin bir ürünü gerçekten ihtiyacımız için satın alıp almadığımızı sorgulatıyor. Web sitenize gelen ziyaretçileri ürün ya da hizmeti satın almaya yönlendirmenin en güzel yolu işlevsellikten geçiyor. Bir web sitesinin işlevsel olması ise iyi kurgulanmış bir kullanıcı deneyimi (UX) ile mümkün oluyor.

Bu içerikte kullanıcı odaklı yaklaşımın sağladığı 5 avantajdan bahsedeceğiz…

Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir?

Kullanıcı deneyimi (UX) kullanıcıların bir sistem ya da ürünü tanıma sürecindeki genel memnuniyet süreci olarak ifade edilebilir. Teknolojik güncellemeler, kullanıcıların alışkanlarını değiştirmekle birlikte bu alışkanlıkların daha ölçülebilir olmasını sağlamıştır. Kullanıcı merkezli web sitelerinin ve dijital ürünlerin artışı, tüm web site sahiplerinin bu yönde çalışmasına neden olmuştur.

Kullanıcı deneyimi (UX) bilgilendirici ve kullanışlı içeriğe sahip olan tasarım ve etkileşim sağlayan enstrümanları kullanarak tüketici karşısına çıkmayı içerir. Kullanıcılar aradığı bilgilere ulaşabiliyorsa orada başarılı kullanıcı deneyimi çalışmalarından söz edilebilir. Tasarımlar kullanıcı deneyimine uygun hâle getirilmediyse ve kullanıcının siteye girmesi kolay değilse burada kullanıcı memnuniyetinden söz edilemez. Kullanıcı deneyimi noktasında başarılı olan bazı web sitelerini inceleyerek bu konuda materyal sahibi olabilirsiniz.

Kullanıcı deneyimi üzerine çalışan UX tasarımcıları vardır. Bu kişiler, sistemi inceler ve değerlendirir. Bu kişilerin görevlerinden bazıları aşağıda derlenmiştir;

  • Rakip analizi yapmak
  • Yapılan görüşmeleri analiz etmek
  • Site haritasını oluşturmak
  • Kullanıcı senaryoları tasarlamak
  • Prototipleri tasarlamak
  • Konu ile ilgili kişilerle görüşme sağlamak

Kullanıcı Deneyimine Odaklanmak için 5 Sebep

Bir web sitesinin kullanıcılar nezdinde hatırlanabilir olması, web sitesinde bahsi geçen ürün ya da hizmetten daha önemlidir. Kullanıcılar, çoğunlukla içeriklerin ana temasını unutsa da bir siteye girdiklerinde hissettiklerini unutmazlar. Ancak kullanıcı deneyiminin tek avantajı bu değildir. Aşağıda kullanıcı deneyimine odaklanmak için 5 sebepten söz ettik.

Kullanılabilirliği Artırır

Kullanıcı deneyimi (UX) web sitesinde başrolde olan hizmet ya ürünlerin kullanımını kolaylaştırır. Kullanıcı deneyimi üzerine çalışılmış bir sitede kullanıcının ihtiyaç duyduğunu fazla aramadığını görürüz. Örneğin, üyelik formunda yapılacak geliştirmeler kullanıcıların işlemleri hızla tamamlamasını ve web sitesinden verim almasını sağlar.

Üstelik bu, ileri vadedeki etkileşimler için de bir artıdır. Web site tasarımı, kullanıcı deneyimine yönelik yapıldıysa siteyi ziyaret edenlerin ilgili sitede daha uzun süre vakit geçirmesi mümkün olur. Bu da satın alma eylemine yaklaşmak anlamına gelir.

Güvenilirlik Sunar

Ziyaretçilerinizin hizmet ya da ürünü satın alma kararına gitme süreçlerini takip ederken sabırlı olmalısınız. Bu her zaman biraz zaman alır. Web sitenizde hızlı ve kolayca gezinemeyen bir kullanıcı, markanıza ve ürünlerinize güvenmeyeceği algısını alabilir. Bu noktada ürün ve hizmetleriniz istediği kadar kaliteli olsun potansiyel müşterileri kaybedebilirsiniz.

Güvenilirlik, UX tasarımını etkileyen faktörlerin başında gelir. Web sitesi üzerinde sunduğunuz kullanıcı deneyimi, ziyaretçilerin ürününüze ve size güvenme oranını da artıracaktır. Müşteri güveni, satın almaya giden yolda en önemli unsur olduğundan kullanıcı deneyiminden faydalanmak büyük gerekliliktir.

Tüketici Sadakatini Sağlar

Potansiyel müşterileri kazanmak kadar aktif tüketicilerin sadakatini sağlamak da önemlidir. İyi kurgulanan bir kullanıcı deneyimi tasarımı, firmanızdan memnun kalan tüketicilerin alışverişini ve etkileşimini sürdürmeye devam eder. Kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarını etkileyen unsurların başında alışverişin sorunsuz geçeceğinin garantisinin tüketiciye verilmesidir.

Müşterileriniz sitenizde herhangi bir sorun yaşadığında çözüme ulaşacağından, hatta bunun hızlıca olacağından emin olmak isteyecektir. Bunu sağlamak için ise önceden kurguladığınız kullanıcı deneyimi tasarımından destek alırsınız. Web site üzerinde sınırsızca yenilik de yapılsa kullanıcı deneyimi stabil kalırsa kullanıcıların markaya bağlılığı bir zaman sonra zedelenecektir.

Güçlü bir müşteri sadakatinde kullanıcı deneyimi (UX) tasarımının etkisi yadsınamaz. Tüketicilerinize ideal bir alışveriş deneyimi sunmak için kullanıcı deneyimine her zamankinden daha fazla önem vermeniz gerekir.

Potansiyel Satışları Artırır

Potansiyel satışları artırmanın yolu da müşteri deneyimi üzerine çalışmaktan geçiyor. Dünya nüfusunun yaklaşık %70’ini mobil kullanıcıların oluşturduğu bilinenler arasında. Durum böyleyken satış artırma üzerine yapılacak en kritik müşteri deneyimi tasarımı, mobil uyumluluk noktasından geçiyor. Mobil uyumluluğu olmayan bir web sitesi, kendinden 5 kat daha yüksekte olan mobil uyumlu sitenin aşağısında kalıyor.

Günümüzde birçok kişinin mobil cihazları üzerinden web sitelerine bağlandığı düşünüldüğünde mobil uyumluluk son derece önemli. E- ticaret sitesinin mobil uyumlu tasarıma sahip olması, kullanıcıların sorun yaşamadan sitede uzun süre vakit geçirmesini sağlıyor. Mobil uyumluluk, ziyaretlerin satışa dönüşmesi ve satın alma davranışın devamının gelmesi için yapılan en büyük kullanıcı deneyimi stratejilerinden biri.

Kullanıcı Etkileşimini Artırır

Kullanıcı deneyiminin kritik bir kısmı da web sitesinin etkileşimiyle kullanıcıya hissettirdikleri. Kullanıcıların dikkatini çeken düzenli ve sade tasarım, birbiriyle uyumlu renkler ve grafikler, rakiplerden ayrılma noktasında sanılandan daha büyük etki ediyor. Kullanılan renklerin yanı sıra yazı stili de kullanıcıların ilgili web site ile ilgili fikir sahibi olmasını sağlıyor.

Tüketiciler, ilk gördükleri sayfadan sonra sırada ne olduğunu merak ediyor ve diğer kısımları keşfetmeye yönelik bir eylem yapıyorsa satın almaya giden yolda bir adım daha atılmış oluyor. Bu nedenle görsel tasarımı kuvvetlendirmek için ilgi çekici görsel ve videolardan destek almak son derece akılcı bir yaklaşım.

Bir web sitesinin başarısını ve gösterimini artıran en kritik konulardan biri de kullanıcı deneyimi (UX) olarak öne çıkıyor. Markanızın hedef kitlesine uygun doğru kullanıcı deneyimi için ROIPUBLIC Dijital Performans Pazarlama ve SEO Ajansı'ndan destek alabilirsiniz.

İlgili Haberler

Sağlık Turizminde Reklam Sanatı
Dijital menu icon
8 May 24
Sağlık Turizminde Reklam Sanatı
Devamını Oku >
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) Nedir? Nasıl Yapılır?
Dijital menu icon
30 Nis 24
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO) Nedir? Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Google Analytics 4 Geçişi İçin Son Gün 1 Temmuz!
Dijital menu icon
30 May 23
Google Analytics 4 Geçişi İçin Son Gün 1 Temmuz!
Devamını Oku >
Yapay Zeka ve Sağlık Sektörü
Dijital menu icon
30 May 23
Yapay Zeka ve Sağlık Sektörü
Devamını Oku >
Bugünün İş Dünyasında Dijital Pazarlama Teknikleri ve Platformlarının Önemi
Dijital menu icon
4 May 23
Bugünün İş Dünyasında Dijital Pazarlama Teknikleri ve Platformlarının Önemi
Devamını Oku >
Linafon Anlatıyor: En İyi Ajansı Seçmek İçin 10 Önemli Adım
Dijital menu icon
27 Nis 23
Linafon Anlatıyor: En İyi Ajansı Seçmek İçin 10 Önemli Adım
Devamını Oku >
Wonderad Anlatıyor: Dijital Reklam Ajansı İle Çalışmanın Avantajları
Dijital menu icon
25 Nis 23
Wonderad Anlatıyor: Dijital Reklam Ajansı İle Çalışmanın Avantajları
Devamını Oku >
CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu İle Endüstri 4.0’ın Dijital Pazarlamaya Etkisi Üzerine
Dijital menu icon
31 Mar 23
CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu İle Endüstri 4.0’ın Dijital Pazarlamaya Etkisi Üzerine
Devamını Oku >