Twitter’a Şifreli Direkt Mesaj Özelliği mi Geliyor?

Twitter’a Şifreli Direkt Mesaj Özelliği mi Geliyor?

Twitter uygulamasında yerleşik ‘gizli konuşma’ özelliği tespit edildi. Bu özellik, yakında tüm kullanıcıların şifreli direkt mesajlar gönderebileceğine işaret ediyor.

Sosyal medya ağının, Twitter uygulamasının Android versiyonunda bir uçtan bir uca (end-to-end) şifreli mesajlaşmayı test ettiği ortaya çıktı. Özellik, bilgisayar bilimi öğrencisi Jane Manchun Wong tarafından fark edildi. Wong, Instagram’ın test ettiği yeni özellikleri de açığa çıkarmıştı.

‘Gizli konuşma’ özelliği, direk mesajlaşmada uygulamanın konuşma bilgisi kısmında yer alıyor. Kullanıcılar, kendilerine ve alıcıya ait şifre anahtarlarını görüntüleyebiliyor. Bir uçtan bir uca şifreleme, mesajların yalnızca gönderen ve alıcı tarafından okunmasını sağlıyor ve hem şirket hem de mesajları okumaya çalışabilecek diğer kişilerden korumayı sağlıyor.


TechCrunch’ta yer alan bilgiye göre, Edward Snowden’ın Twitter CEO’su Jack Dorsey’ye platforma şifreli ve gizli bir mesaj özelliği getirmesini tavsiye etmesi ve Dorsey’nin hakkında düşüneceği yanıtını vermesinin 1 yıl sonrasında ortaya çıktı.

Twitter, konuşmalarını gizli tutmak isteyen ve kişisel gizliliğe önem veren kişilerin Signal, Telegram ya da Wickr gibi uygulamaları kullanmadan platform üzerinden mesajlaşmasını sağlamak istiyor olabilir.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, konuyla ilgili açıklama yapmasa da Twitter hesabından haberle ilgili olarak fısıltı emojisi paylaştı.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← YouTube’un Aylık Kayıtlı Kullanıcı Sayısı 1.8 Milyara Ulaştı Facebook ve Instagram Videoları, WhatsApp Uygulamasından Çıkmadan İzlenebilecek →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.