Sosyal Medyada Yaratıcı GIF Kullanma Yöntemleri

Sosyal Medyada Yaratıcı GIF Kullanma Yöntemleri
Sosyal medyada yaratıcı GIF’ler kullanarak, mesajınızı kısa ve öz bir şekilde aktarabilir ve ilgi çekici görsel anlatımlarla etkileşiminizi artırabilirsiniz. Açılımı “Graphics Interchange Format” olan ve internet dünyasında 90’larda görmeye başladığımız GIF’ler, sosyal medya platformlarının güncellemeleri ile birlikte hayatımıza yeniden hızlı bir giriş yaptı. Son zamanlarda oldukça popüler olan bu hareketli görseller, sosyal medya paylaşımlarına renk katarken; markalar da GIF’leri takipçilerinin etkileşimlerini artırmak amacıyla sık sık kullanıyor. Eğlenceli olduğu kadar hızlı iletişimi de sağlayabilen GIF’ler, pazarlama için oldukça faydalı içgörüler sunuyor. Her şeyden önce gönderiniz durağan bir imaj yerine hareketli olduğu için daha çok dikkat çekiyor. Bu da doğal olarak sizi bir adım öne geçiriyor. Dünyada ve Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya mecraları Twitter, Facebook ve Instagram da kullanıcıların ilgisi nedeniyle GIF formatındaki paylaşımları uzun zamandır destekliyor. Twitter “Kısa ve etkin anlatım” konusunda lider Twitter’da GIF kullanmak, yapılabilecek en güzel şeylerden biri. Geçtiğimiz ay bunun için ayrı bir GIF Library açan Twitter, kısa bir içeriği 140 karaktere sığdırmak yerine, ilgi çekici bir görselle paylaşmanın daha uygun olduğunu düşünmüş olmalı. Twitter’da GIF kullanmak; dikkat çekme ve akılda kalma, içeriğin paylaşımını artırma, önemli alanlara vurgu yapma, kısıtlı alanı daha etkili kullanma gibi faydaları da beraberinde getiriyor. Facebook Facebook’ta, GIF kullanımı destekleneli uzun bir süre oldu. GIF’in kaynağını kopyaladıktan sonra sayfanızda paylaşabilme özelliği, Facebook’ta pazarlama iletişimi yapan markalar tarafından da bir süredir kullanılıyor. Örneğin yemek bloggerları, GIF’ler aracılığı ile mini sunumlar yapabiliyor. “How to” temalı çok kısa videolarla krema yapmak, makarna hamuru yapmak gibi kısa içerikli paylaşımlar sunan bazı markalar ve kullanıcılar, GIF işini çözmüş gibi görünüyor. Bunun dışında markalar aşağıda sıralayacağımız yöntemlerle de yaratıcı GIF’ler paylaşarak, takipçilerinin ilgisini çekebiliyor. Instagram Instagram’da durum biraz daha farklı. Fotoğraf paylaşımında lider olan uygulama, Boomerang adında bir ek uygulama ile kullanıcılarına kendilerinin oluşturabileceği 1 saniyelik videolar paylaşma özelliğini sunuyor. Bu paylaşımların son olarak 60 saniyeye çıkarılan uzun videolardan farkı; verilmek istenen mesajı kısa ve öz bir şekilde aktarması. GIF’ler, bir sürü kare kare fotoğraftan daha etkili olabiliyor ve hızlı yayılım yaratabiliyor. Eğer markanız için paylaşılabilir GIF’ler hazırlarsanız; doğru duyguyu verdiğiniz takdirde bunu uzun uzun açıklamanıza bir daha gerek kalmaz.
Aşağıda sıraladığımız sosyal medyada yaratıcı GIF kullanma yöntemleri ile marka iletişiminize en uygun ve takipçilerinizin ilgisini çekecek GIF’ler için fikir edinebilirsiniz. 1.Karakterinizi yansıtın Eğer bir blogger veya içerik üreticisiyseniz GIF’lerle kendi karakterinizi, ruh durumunuzu ve modunuzu yansıtabilirsiniz, çünkü hareketli oldukları için tam olarak yansıtabiliyorsunuz.
sosyal medya gif spotify

2. Ürününüzü gösterin Ürününüzü resimlerce göstermek yerine yandan, önden, arkadan kısacası her yönden gösterebilirsiniz, üstelik tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış bir versiyonuyla.
sosyal medya gif mcdonalds

3. Bir süreci anlatmak için kullanın Bir saç modeli, ya da bir sayfa yüklemesi bekliyorsanız tutorial tadında GIF’ler tam size göre.
sosyal medya yaratıcı gif

4. Teşekkür edin Bir teşekkür içeriği oluşturmak için yeni trend kesinlikle GIF paylaşmak.
sosyal medya yaratıcı gif kullanma

5. Ufak bir sunum hazırlayın Yemek sayfaları tam da bunun için var, kısa kısa tarifleri kolayca, hiç video işine girmeden verebiliyorsunuz. Üstelik daha pratik ve net oluyor. “Sadede gelen” yeni nesil GIF’lerle anlatmak istediklerinize sınırsız çözüm gelmiş oluyor.
sosyal medya gif starbucks

6. Kısa bir hikaye anlatın Yine sunum hazırlamak gibi, bir süreç üzerinden ilerleyecekseniz GIF’ler size yardımcı olabilir.
coca-cola

7. Reklamınızı oynatın GIF, internet başta olmak üzere olsa da teknoloji sayesinde her mecrada uygulanabilir alana sahip oldu. Outdoor ilana bile gayet şık bir GIF uygulaması yapabilirsiniz.
giphy

8. Data anime edin İnfografik GIF’ler, bilgiyi hızlıca, sıkılmadan ve eğlenceli yöntemle tüketmemizi sağlıyor. Haritada bir oluşum gösterme, belgesel bilgileri “oluşma” haberlerini de GIF’lerle çözebilirsiniz.
sosyal medya infografik gif

9. “Ön gösterim” gösterin Bir ürününüzün reklam filmi ya da akşamki TV programınızın fragmanı gibi kısa ama “merak ettirici” GIF’ler , ön gösterim gibi şahane bir deneyim yaratıyor.
sosyal medya gifleri
10. Kampanyalarınızı duyurun GIF'ler aracılığı ile müşterilerinize yeni kampanyalarınızı ve son indirimlerinizi duyurabilirsiniz.
sosyal medya gif kullanma

Sonuç Sosyal medyada uzun videolar ya da metinler yerine GIF kullanmak oldukça mantıklı bir yol. Kullanıcılar komik ve eğlenceli aynı zamanda net olan bu görsel anlatımları çok seviyor ve paylaşıyor. Bu sebeple markaların da sosyal medya mecralarında yaratıcı GIF’ler kullanmaları, takipçileri ile olan etkileşimlerini olumlu yönde etkiliyor.

İlgili Haberler

Sosyal Medya ve Dijital Platformlar Seyahat Planlarını Etkiliyor
Sosyal Medya ve Dijital Platformlar Seyahat Planlarını Etkiliyor
Devamını Oku >
Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri ve İpuçları
Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri ve İpuçları
Devamını Oku >
Instagram Pazarlama Trendleri 2016
Instagram Pazarlama Trendleri 2016
Devamını Oku >
Facebook Sayfası Optimizasyon Yöntemleri
Facebook Sayfası Optimizasyon Yöntemleri
Devamını Oku >
Karşı Konulmaz Facebook Sayfası Nasıl Oluşturulur?
Karşı Konulmaz Facebook Sayfası Nasıl Oluşturulur?
Devamını Oku >
Instagram’da Nasıl Reklam Verilir?
Instagram’da Nasıl Reklam Verilir?
Devamını Oku >
En Önemli Sosyal Medya Kuralları
En Önemli Sosyal Medya Kuralları
Devamını Oku >
Sosyal Medya Yöneticileri İçin Kontrol Listesi
Sosyal Medya Yöneticileri İçin Kontrol Listesi
Devamını Oku >