Sosyal Medya Takip Aracı: Mention

Sosyal Medya Takip Aracı: Mention

Sosyal medya takip aracı “Mention” ile markanız hakkında sosyal medyada neler konuşulduğunu takip edin!

Birçok girişimci ve markanın, özel sektör terimlerini takip etmek için kullandığı geleneksel yöntemlerden birisi Google Alerts… Sistem, belirlediğiniz kelimeler internette yayınlandığı zaman sizi email yoluyla “uyarıyor” fakat bu karışık bir yaklaşım; gelen email kutunuzu sürekli doldurabilir ve bu içerik ile etkileşim sağlayabileceğiniz gerekli araçları sunmayabilir.

Biz de Google Alerts benzeri bir sosyal medya takip aracını sizinle paylaşmak istedik: Mention

TNW Frech Startup Ödülleri’nde “Startup of the Year” olarak ödüllendirilen Mention, web, masaüstü ya da iPhone üzerinden erişilebilen bir uygulama

Sektörünüzü, rakiplerinizi ya da markanız hakkında konuşulanları takip etmek üzere anahtar terimler için uyarı yaratıyor. Google Alerts’te olduğu gibi, Mention e-mail, sisteminiz ya da mobil cihazlarınız üzerinden size bildiri gönderiyor.

En önemli yararlarından birisi her şeyin gösterge tablosuna gelmesi ve bu bildirilere tek bir yerden erişebilme imkanı olması…

Uyarı Oluşturmak

Mention’da Alert oluşturmanın 3 basit yolu var:

1. Adım

Aşağıdaki imajda gördüğünüz gibi ilk adım, izlemek istediğiniz terimleri ya da anahtar kelimeleri özelleştirerek ve dilleri seçerek, “uyarı” seçeneklerinizi belirleme amaçlı basit bir kurulum…

 

 Sosyal Medya Aracı

 

2. Adım

Kaynaklarınızı temel olarak yönetmek ve filtrelemek, Facebook, Twitter ya da Bloglar gibi özel medya kanallarından uyarı almak isteyip istemediğinizi seçebilmeniz anlamına geliyor. Ayrıca çok kullanışlı; uyarı almak istemediğiniz herhangi bir URL’yi engelleme seçeneğiniz var.

 

 Sosyal Medya Aracı Mention

 

3. Adım

Son adım, bu uyarılar ile etkileşim sağlamak ve bu hesaplardan içerik paylaşmak için Facebook ve Twitter hesaplarınıza bağlanmak… Buradan uyarıları ekibiniz ile de paylaşabilir, böylece işbirliği sağlayabilirsiniz.

 

 Sosyal Medya Araçları

 

Kontrol Paneli

Kontrol paneli sadece iyi bir arayüz sunmakla kalmıyor, özellikle Evernote kullanıcısı iseniz aşina olduğunuz bir format olarak karşımıza çıkıyor. Sağda bir içerik penceresi ile size tüm bildirileri sunuyor.

Diğer bir özellik ise; içerikleri “favori” olarak seçebiliyor, eleyebiliyor ya da bir kaynağı engelleyebiliyorsunuz ve böylece bu siteden daha fazla içerik görmüyorsunuz.

Uyarılarınız ve seçenekler sol panelde yer alıyor. Buradan favorilerinizi ve elediklerinizi görebilir ya da yapmanız gerekenlere bakabilirsiniz.

 

 Sosyal Medya Araçları

 

İçerik Paylaşma

Sosyal medya hesaplarınızı uyarılara (Alerts) bağlarsanız, bu içerikleri doğrudan kontrol paneli ile paylaşma seçeneğiniz de olur. Bu da size çok zaman kazandırır.

Markanızı İzlemek

Markanızın sadece birkaç kere bildirim alması gerçekten önemli değil, bunlar bile işinize yarayabilir fakat bunların farkında olmazsanız, etkileşime geçme şansını kaybedersiniz.

Analiz

Kendi markanızı takip ediyorsanız, markanız hakkında nerede ve ne zaman konuşulduğunu bilmek istersiniz çünkü sosyal medya pazarlama yapıyor olmanızın bir sebebi de dijital platformlarda markanızın etkisini artırmak…

Sektörünüzdeki bir anahtar terimi ölçüyorsanız, bu konunun alakalı olup olmadığını bilmek ve bunun etrafında ne kadar konuşulduğu hakkında bir fikir edinmek istersiniz. Mesela forumlarda olmayabilirsiniz ve orada olmak da işinize yarayabilir.

Eğer rakipleriniz için sosyal medya takibi yapıyorsanız, onlar hakkında konuşulanları karşılaştırmak isteyebilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizin var olduğu platformları görüp, siz de bu platformlarda bulunabilirsiniz.

Mention, kaynak ve dili filtreleyebileceğiniz bir zaman çizelgesi de sunuyor.

Aşağıdaki panelde, markanız hakkında konuşulanların hangi internet platformlarında yer aldığını da görebilirsiniz.

 

 Sosyal Medya Aracı

 

Mention sosyal medya takip aracının beklenen bir özelliği ise diğer uygulamalar ile bütünleşmesi olur.

Mention’ın ana hedefinin, bir paylaşım platformu olmaktan çok sosyal medya’da konuşulanları takip etmek olduğunu bilsek de Linkedin ya da Google+ gibi diğer sosyal ağlara bağlanabilmek de güzel olabilir. Böylece bu platformlardan da içerik paylaşılabilir.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Google Gözlüğü Nasıl Çalışıyor? Mauz İle IPhone’unuzu Dokunmatik Bir Fareye Dönüştürün →

Yazar Hakkında

Pelin Gülcan
Pelin Gülcan
ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği'nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Pelin, DijitalAjanslar.com'un içeriklerini koordine ediyor ve sosyal medya iletişimini sürdürüyor.