Sosyal Medya Reklamları 2013

Sosyal Medya Reklamları 2013
Sosyal medya reklamları, örneğin Facebook reklamları ya da promosyonel tweet'leri kullanıyor musunuz? Peki, Dijital pazarlamacılar sosyal medya pazarlama uygulamaları kapsamında ücretli reklamları nasıl kullanıyor, bilmek ister misiniz? Bu yazımızda, bir Nielsen firması olan Vizu tarafından yapılan araştırma kapsamında, dijital pazarlamacıların sosyal medya reklamları hakkında görüşlerine değindik.
1. Pazarlamacıların %65’i ücretli sosyal medya reklamları için 2013 bütçelerini yükselttiler. Pazarlamacıların büyük çoğunluğu, ücretli sosyal medya reklamları için bütçelerini arttıracaklarını belirtiyorlar. Kullanıcıların sosyal medya kullanımları artmaya devam ettiği sürece, pazarlamacılar da bu alanda yatırım yapmaya devam ederek, mevcut ve potansiyel müşterilerin gözlerinin önünde bulunacaklar. Pazarlama Tüyosu: Ücretli sosyal medya reklamlarında, hedefleme ayarlarını kullanarak doğru hedef kitlenize ulaşabilirsiniz, böylece web sitenizin trafiğini artırabilir ve yeni müşteri potansiyeli yaratırsınız. Ama bu yöntemi kullanmadan önce, sosyal medyadaki duruşunuzun ve iletişim stratejinizin, uygulayacağınız reklam planıyla örtüştüğünden emin olmanız gerekir. Reklam verirken, sadece reklamlar için para ödemenin yeterli olmadığını, aynı zamanda reklam takip, yönetim, raporlama gibi uygulamaların da bir ücrete tabii olduğunu da göz önünde bulundurun. Bir diğer önemli konu da, hedef kitlenizin daha sık vakit geçirdiği sosyal medya kanallarını tespit edip, öncelikli olarak bu kanallarda reklam vermektir.
2. Online ve Offline reklam bütçeleri, ücretli sosyal medya reklamlarına kaydırılmaya başlandı. Reklamverenlerin %41’i sosyal medya için ayrılmış bir bütçeleri olduğunu ve 2013'te diğer medya kanallarındaki bütçelerini belirli oranda ücretli sosyal medya reklamlarına kaydıracaklarını söylüyorlar. Örneğin reklamverenlerin %23’ü, display reklam bütçelerinden, %10’u video ve rich medya reklam bütçelerinden, %39’u ise offline pazarlama bütçelerinden belirli oranları, sosyal medya reklamlarına kaydıracağını söylüyor. Pazarlama Tüyosu: Birçok pazarlama taktiği var ama bunları uygulamak için fazla para yok. Eğer sizin için uygun olmadığını düşündüğünüz bir pazarlama uygulaması varsa, artık bundan vazgeçip başka uygulamar denemenin tam vaktidir. Offline ve online pazarlama kampanya bütçelerinizi genel olarak gözden geçirin. Hangi pazarlama uygulamaları istediğiniz sonuçları vermiyorsa, bu uygulamalardan vazgeçip ücretli sosyal medya reklamlarını kullanabilirsiniz. Ama unutmamak gerekir ki, stratejinizdeki bu değişimin, pazarlama hedeflerinize uygun olması gerekir.
3. Reklamverenlerin %89’u, bedava sosyal medya araçları kullanıyor. Sosyal medya için ayrılmış bir bütçeleri olmasına rağmen, pazarlamacıların çoğu Facebook, Twitter ve YouTube gibi kanallarda bedava uygulamaları tercih ediyor. Buna rağmen, 2013'te ücretli sosyal medya reklamları kullanımı artıyor ve reklamverenlerin %75’i, promosyonel tweet'ler, facebook post'ları gibi satın alınmış medya kullanmaya başladı. Pazarlama Tüyosu: Ücretli sosyal medya reklamlarını kullanmadan önce, bedava kullanıma açık olan araçları ve iletişim yöntemlerini gözden geçirin ve bunları sonuna kadar kullandığınızdan emin olun. (Facebook, Twitter, YouTube gibi…) sosyal dinleme ve takip (Google Alerts, SocialMention, HootSuite gibi…) ve performans analizi (Google Analytics gibi...) Daha sonra, satın alma opsiyonlarına bakarak medya kanallarını inceleyip markanızı daha fazla kişiye duyurmak amacı ile bunları kullanabilirsiniz. (Facebook Reklamları, Promosyonel Post'lar, Promosyonel Tweet'ler ve Linkedin Reklamları gibi...) Eğer medya seçimi ve satın alma konusunda yeterli tecrübeniz yoksa, Sosyal Medya Ajansları ile çalışmak akıllıca bir çözüm olacaktır. Sosyal medya ajanslarının bu alanda çok fazla tecrübeleri vardır ve doğru medya seçimi, hedefleme ayarları vb. konularında bilgileri ile çok daha etkin sonuç almanızı sağlarlar.
4. Ücretli sosyal medya reklamları, tamamlayıcı entegre bir çözüm olarak görülüyor. Reklamverenler, ücretli sosyal medya reklamlarını entegre bir taktik olarak görüyor ve offline ve online medya ile paralel, tamamlayıcı bir uygulama olarak kullanmayı tercih ediyor. Örneğin reklamverenlerin %66 ’sı, sosyal medya reklamlarını diğer online reklamlar (Display reklamlar, viral videolar) ve mobil reklamlar ile beraber kullandıklarını belirtiyor. %51 ise sosyal medya reklamlarını diğer offline reklamlar (Basılı yayınlar, TV) ile beraber kullandıklarını belirtiyor. Pazarlama Tüyosu: Farklı platformlarda paralel (Cross-platform) pazarlama uygulamaları ve reklam yayını ile mesajınızı, daha fazla insana, daha etkin şekilde ulaştırabilirsiniz. Web siteniz sizinle müşterileriniz arasında en önemli iletişim aracı olabilir ama sosyal medya'da yeni trendleri takip edip uygulayarak, daha güncel yöntemlerle yeni müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz. Türkiye'de özellikle Facebook ve Twitter'da aktif bir pazarlama iletişimi sürdürmelisiniz. B2B pazarlama için Linkedin'i kullanabilirsiniz, Google+, Instagram ve Pinterest de hızla gelişiyor, bu kanallarda da mutlaka konumlandırmanızı yapın...
5. Pazarlamacılar sosyal medya iletişiminde yatırımın geri dönüşünü (ROI) ölçmekte zorlanıyor. Pazarlamacılar, sadece sosyal medya değil, birçok online ve offline pazarlama kanalına yatırım yaparak tüketiciye ulaşmaya çalışıyor. Bu kapsamda pazarlamacılar, farklı platformlarda benzer metrikleri kullanıp, bu metrikler üzerinden ölçümleme yaparak daha tutarlı bir pazarlama performansı gerçekleştirmek istiyor. Pazarlamacıların %42’si, offline uygulamaları ölçmek için kullandıkları yöntemleri, online için spesifik bazı ek metrikler ile online kampanyaları için de kullanmak istiyor. Sosyal medya iletişim çalışmalarında, Facebook veya twitter takipçi sayıları, etkileşim oranları, tıklanma oranları ve benzeri metrikler sosyal medya ölçümleme için kullanılıyor olsa da, bu verilerin ne kadar satışa yansıdığı veya marka farkındalığına ne katkıda bulunduğu malesef tam olarak ölçülemiyor. Pazarlamacıların istediği ve gerekli olan ölçümlemeler yerine, ellerinde genel ölçümler bulunuyor bu da tam olarak sorunu çözemiyor. Pazarlama Tüyosu: Sosyal medyada takipçilerini potansiyel müşteriye çevirmek istiyorsanız, onları belirli aralıklarla web sitenize veya spesifik varış sayfanıza yönlendirebilirsiniz. Böylece, formlar aracılığıyla alakalı veri toplayabilir veya eğer direkt satış olanağınız varsa, siteniz üzerinden bu kişileri alıcıya dönüştürebilirsiniz.
6. Yatırımın dönüşü daha detaylı ölçülebildiği için, sosyal medya reklamlarının kullanımı hızla artacak. Reklamverenlerin %58’i ve ajansların %65’inin belirttiğine göre, yatırımın dönüşünü daha detaylı ölçebildikleri için, 2013'te ücretli sosyal medya reklamlarına ayırdıkları bütçeleri artıracaklar. Pazarlama Tüyosu: Pazarlama eforunuzu ıspatlayabilmek için yapabileceğiniz tek yol ölçümlemek, ölçümlemek, ölçümlemek. Ama şu an halen "neyin, nasıl ölçümleneceği" konusu kesinlik kazanmadı. Pazarlamacıların belirttiği gibi bütün her şeyi tek bir yolla ölçümlemek doğru ve mümkün değil! Bu yüzden yapmanız gereken, her kanalda hangi verilere ihtiyacınız olduğuna karar vermek ve sonrasında en iyi ölçüm sonucu verecek araçlara odaklanmak.
Özet Pazarlama amaçlı sosyal medya kullanımı sürekli önem kazanıyor ve neredeyse her hafta bu kapsamda yeniliklerle karşılaşıyoruz. "Sosyal Medya Reklamları" kavramı yeni değil fakat özellikle 2013'te duyurulan gelişmeler, bu dijital pazarlama yönteminin gittikçe daha popüler olacağını ve reklamverenlerin sosyal medya reklam bütçelerini artıracağını gösteriyor.

İlgili Haberler

En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
En Popüler Online Dijital Pazarlama Sertifikaları
Devamını Oku >
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Facebook Messenger Bot Oluşturmak İçin Araçlar
Devamını Oku >
Sosyal Medya İmaj Düzenleme Uygulaması
Sosyal Medya İmaj Düzenleme Uygulaması
Devamını Oku >
Facebook Studio 2013 Ödülleri Sahiplerini Buldu!
Facebook Studio 2013 Ödülleri Sahiplerini Buldu!
Devamını Oku >
Güncel Dijital Pazarlama Trendleri
Dijital menu icon
29 Nis 13
Güncel Dijital Pazarlama Trendleri
Devamını Oku >
Sosyal Medya Takip Aracı: Mention
Sosyal Medya Takip Aracı: Mention
Devamını Oku >
Facebook Arama Motoru Avantajları
Facebook Arama Motoru Avantajları
Devamını Oku >
Facebook B2B Pazarlama İçin Doğru Platform Mu?
Facebook B2B Pazarlama İçin Doğru Platform Mu?
Devamını Oku >