Sosyal Medyada Marka Elçileri İle İtibar Yönetimi

Sosyal Medyada Marka Elçileri İle İtibar Yönetimi

Sosyal medyada marka elçileri ile itibar yönetimi çalışmalarınız daha güvenilir olmanızı sağlar ve satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olur.

Sosyal medya marka elçileri, kendi özel deneyimlerini sosyal platformlarda paylaşarak şirketinizin tanıtımını yapan müşterilerdir. Bu kişilerin memnuniyetini sağlamak sosyal medya stratejilerinizin en önemli parçalarından biridir. Çünkü markanız hakkında olumlu yorumlar yapmalarının dışında, başkalarının yaptığı olumsuz yorumlara karşı da sizi savunurlar.

Marka elçileri neden önemlidir?

Yapılan çalışmalar marka elçilerinin önemini istatistiksel olarak ortaya koyuyor. Tüketicinin aktif desteği hiç para harcamadan yeni müşteri kazanmanızı sağlar. Tavsiye üzerine gelen potansiyel müşterinin müşteriye dönüşme ihtimali %30 daha fazla, bu müşterinin sadakati diğerlerine oranla %16 daha uzun süreli olacaktır.

Kulaktan kulağa reklam, satın almaya karar verme sürecinde %20-%50 oranda etkiler. Çünkü insanlar arkadaşlarına ve ailelerine diğer kaynaklardan daha fazla güvenir. Bu da marka elçileriyle itibar yönetimi konusunda özenli çalışmayı gerektirir.


Marka elçileri pazarlamayı kolaylaştırır

Sosyal medyada marka elçileriyle itibar yönetimi önemli bir etki yaratır. Çünkü insanlar tanımadıkları kişiler bile yazsa online eleştirilere inanıyor. Mutlu müşterilerinizin sizin için reklam yapmasını sağlayın.

Tüketiciler, marka elçilerine %92 güvenirken bu oran internet fenomenleri için %18’e düşüyor. Marka temsilcisi kampanyasına başlarken, diğer pazarlama kampanyalarında olduğu gibi hedeflerinizin yazılı olduğu bir liste oluşturmanız çok önemli. Kendi sosyal medya temsilcilerinizi belirleyin ve onları ön plana çıkarın.

sosyal medya itibar yönetimi


Marka temsilcileri satışı kolaylaştırır

Marka temsilcileri şirketinizin adını duyurmayı kolaylaştırmakla kalmaz satışlarınızı arttırmanıza da yardımcı olur. Eskiden bir müşteri mağazaya gider ve görevli kişilerden ihtiyacı olan ürünü ya da hizmeti almak için yardım isterdi. Şimdiyse tüketiciler satın alma işleminden önce online araştırma yapıyor, sosyal ağlardan bağlantılarının fikrini soruyor.

İnternette bol miktarda yorum aldığınıza emin olun. Böylece satışlarınızın arttığını göreceksiniz.


Potansiyel marka elçilerinin keşfi

Sosyal medyada marka elçileri ile itibar yönetiminin ilk adımı bu elçileri bulmaktır. Sosyal medya kanallarınızı gözlemleyerek hakkınızda olumlu yorumlar yapan müşterilerinizi bulun. Onlarla etkileşime geçmekten çekinmeyin.

Potansiyel elçileri keşfettiğinizde bu kişilerin yer aldığı özel bir veritabanı oluşturun. Bu kişilerin düzenli olarak hakkınızda konuşmasını sağlayın.

sosyal medya marka elçisi


Elçileriniz için doğru ödülü seçin

Marka elçileriyle çalışacaksanız karşılığında para ödemeyi aklınızdan çıkarın. Bu kişiler markanızı ve ürünlerinizi seviyor. Onlara hakkınızdaki olumlu fikirlerini yaydığı için çeşitli ödüller verebilirsiniz. Bu etkileşimin seviyesini arttırmanıza yardımcı olur.

Elçilerinize özel kuponlar hazırlayabilirsiniz. Böylece halihazırda sevdikleri ürünlerinize veya hizmetlerinize ulaşabilirler. Ayrıca çeşitli uygulamalar ve programları kullanarak oluşturacağınız oyunlar da elçilerinizin markanızı tanıtmaya devam etmesini sağlayabilir. Burada önemli olan kişisel dokunuşları unutmamanız. Müşterilerinize sizi arkadaşlarına önerdikleri için özel indirimler hediye edebilirsiniz.


Marka elçilerinizle etkileşim kurun

Marka elçilerinizin hakkınızda olumlu yorum yaptığına memnun olduğunuzu bilmesi gerekiyor. Onlara önem verdiğinizi bildirmeniz daha fazla olumlu yorum almanızı sağlar. Daha önce bahsettiğimiz gibi onlara özel ödüller belirleyebilirsiniz. En azından samimi bir şekilde iletişime geçmeye özen göstererek teşekkür edebilirsiniz. Yorumlarının farkında olduğunuzu ve bunun sizin için önemli olduğunu onlara hissettirin.


Kulaktan kulağa reklama yapacağınız yatırımın size ciddi oranda geri dönüşü olacaktır. Bu nedenle, marka elçileriniz için zaman ayırın, onlarla güçlü bir iletişim kurmaya özen gösterin. Seslerini daha fazla kişiye duyurmalarına yardımcı olun.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Önemli Dijital Pazarlama Metrikleri Başarılı Bir Anket Nasıl Hazırlanır? →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.