Sosyal Medya İle Satış Yapmak İçin İpuçları

Sosyal Medya İle Satış Yapmak İçin İpuçları
Sosyal medyada varlığınızı yalnızca  müşterilerinizle etkileşim kurmak için sürdürmeyin. Sosyal medya ile satış yapmanın yollarını da keşfedin. Son yıllarda şirketler müşterilerini artırmak ve tanınmak için sosyal medyaya akın etti. Bütün şirketler takipçilerini satın alan kişilere çevirmenin peşinde. Bunun için uygun sosyal kampanyalar düzenleyebilir ve çeşitli güncellemeler yapabilirsiniz. Bazı sosyal medya güncellemeleri diğerlerine göre daha fazla satış yapmanızı sağlar ve bunu yaparken sosyal medyanın ruhunu bozmaz. Doğru güncellemelerle siz de sosyal medyadan daha fazla yararlanabilirsiniz. Bu yazımızda sosyal medya ile satış yapabilmek için ipuçları vereceğiz.
1. Net bir eyleme çağrınız (call to action) olsun. Müşterileriniz ve takipçileriniz birçok farklı sebeple sosyal medya sayfalarınızı ziyaret edebilir. Genellikle yapmak istedikleri bir şey ya da edinmek istedikleri bir bilgi vardır. Bazıları iletişim bilgilerinizi, bazıları ürünleriniz ya da hizmetlerinizle ilgili detayları merak ediyor olabilir. Belki de bir kampanyanızdan faydalanmak istiyorlardır. Durum güncellemelerini kullanarak hem onlara istediklerini verebilir hem de siz satış yaparak kendi hedefinize ulaşabilirsiniz. Eylem çağrıları (calls to action) yayınlayın: “Facebook takipçilerimize özel kupon için tıklayın!” ya da “Kazanmak için giriş yapın.” Bunu yaparken 70-20-10 kuralına sadık kalın. Sayfa içeriğinizin %70’i takipçilerinizin önemseyeceği bilgiler olmalı, %20’sini diğer insanlardan gelen içerik oluşturmalı ve %10’u ise tanıtıcı içerik olmalıdır. Takipçilerinizin sosyal medyada sizinle neden ilgilendiğini bilmeniz gerekiyor. Sadece bu şekilde onlara istedikleri bilgiyi verebilirsiniz.
2. Aciliyet Hissi Uyandırın Sosyal medya platformları çok değişkendir. Bu yüzden müşterilerinizin ve takipçilerinizin dikkatini çekmek için çok az vaktiniz var. Bu kısa sürede onların harekete geçmesini sağlarsanız sosyal medya ile satış yapma potansiyelinizi artırabilirsiniz. “Kısa bir süre için” ya da “Sadece bu hafta satışta” gibi ifadeler kullarak ziyaretçilerinizin dikkatini çekersiniz. Daha sonra değil hemen satın almaları ya da rezervasyon yapmaları için onları teşvik etmelisiniz. İşinizin ne olduğuna bağlı olarak kargo ücretini müşteriniz için ödeyebilir, hizmetiniz için bir hafta ekstra teklif edebilir ya da belki bir alana bir bedava kampanyası düzenleyebilirsiniz. Size tavsiyemiz farklı ağlar üzerinden zaman odaklı paylaşımlar yapmanızdır. Örneğin, “Bu tweeti retweet eden ilk 10 kişi ilk alışverişinde %10 indirim kazanacak” diyebilirsiniz. sosyal medya ile satış
3. Takipçilerinize özel bir teklif sunun Bu madde aslında bir öncekine benziyor ama öncekinde takipçileriniz belli bir kanala özel teklifinizden haberdar oluyorlar. Farklı kanallardaki takipçilerinizin sayısını artırmak için bu tip özel tekliflerinizi tüm kanallarınızda sunmanızı öneririz. Periyodik olarak özel teklifler sunmak bir işletmenin takipçilerini sürekli kılmak için harika bir sosyal medya stratejisi!
4. Paylaşmaya teşvik edin Takipçilerinizden iletilerinizi paylaşmalarını istemek iyi bir yöntem. Eğer bir Facebook yarışmanız varsa takipçilerinize yarışmayla ilgili iletinizi paylaştıkları için ekstra fırsatlar tanıyın. Unutmayın, hedef kitlenize etkileşimli bir içerik sunarsanız bu onların daha çok hoşuna gider.
5. Sosyal medya profillerinizi güncelleyin Farklı kanallarda potansiyel müşterileriniz varsa bütün bu kanallarda güncel bilgileriniz olduğundan emin olun. En azından belli aralıklarla profillerinizi (Facebook, Google+, Twitter, LinkedIn vs.) gözden geçirin ve takipçilerinizi varsa yeniliklerinizden haberdar edin. Sosyal ağların zaman zaman kendini güncellediğini unutmamalısınız. Örneğin, Facebook kapak fotoğraflarında eyleme çağrı (call to action) sınırlamalarını hafifletti ama birçok şirketin kendi profilinde güncelleme yapmadığını görüyoruz. İpucu: Artık Facebook kapak fotoğraflarınızda ücret ve benzeri sosyal medyada satış amaçlı bilgilere yer verebilirsiniz. Örneğin, “Bu haftaya özel %40 indirim!” gibi bir ifade kullanabilirsiniz. Bunun dışında iletişim bilgilerinizi yazabilir ya da “Arkadaşlarınızla paylaşın!” gibi eylem çağrıları yapabilirsiniz. Ayrıca ana imajınızı hakkınızda genel bir bilgi verecek şekilde belirlemenizi tavsiye ederiz.
Bunlar potansiyel müşterilerinizle iletişim kurmanız için birkaç temel ipucu. Bu ipuçları, başarılı bir stratejik planla birlikte kullanıldığında sosyal medya ile satış yapmanızı sağlayacaktır.

İlgili Haberler

Facebook Bu Kez Linkedin’e Rakip Oluyor!
Facebook Bu Kez Linkedin’e Rakip Oluyor!
Devamını Oku >
Microsoft Linkedin'i 26.2 Milyar Dolara Satın Aldı!
Microsoft Linkedin'i 26.2 Milyar Dolara Satın Aldı!
Devamını Oku >
Kişisel Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?
Dijital menu icon
15 May 14
Kişisel Online İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
İnternet ve Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri 2014
İnternet ve Sosyal Medya Kullanım İstatistikleri 2014
Devamını Oku >
Neden Tüm Çalışanlarınız Linkedin Kullanmalı?
Neden Tüm Çalışanlarınız Linkedin Kullanmalı?
Devamını Oku >
Linkedin İş Arama Platformu Bright’ı Satın Alacağını Duyurdu
Linkedin İş Arama Platformu Bright’ı Satın Alacağını Duyurdu
Devamını Oku >
Linkedin “How You Are Connected” Özelliğini Duyurdu
Linkedin “How You Are Connected” Özelliğini Duyurdu
Devamını Oku >
Mobil Sosyal Medya Pazarlama Yöntemleri
Mobil Pazarlama menu icon
21 Kas 13
Mobil Sosyal Medya Pazarlama Yöntemleri
Devamını Oku >