Sony’nin Robot Köpeği Aibo, Yapay Zeka Teknolojisiyle Yenilendi

Sony’nin Robot Köpeği Aibo, Yapay Zeka Teknolojisiyle Yenilendi

Sony’nin 90’larda piyasaya çıkan robot köpeği Aibo’nun yeni versiyonu, yapay zeka başta olmak üzere daha pek çok yetenekle geliştirildi. 

Bazılarınız Sony’nin 1999’da çıkan robot köpeği “Aibo”yu hatırlıyordur. Bir sonraki versiyonunu 2006’da gördüğümüz sevimli robotun son versiyonu ise 2017 yılı bitmeden karşımıza çıktı.

Yapay zeka ile geliştirilmiş Aibo, vücut ısısı değişikliklerine fiziksel işaretler verebiliyor. Evdeki kamera sistemini takip eden Aibo’nun bazı durumlara karşı yanıt verebilen bir arayüzü ve gördüğü şeylere göre göre davranışlarını modifiye edebilen bir yapısı var. Sevimli robot köpek, duygularını da OLED gözlerine yansıyan animasyonlarla gösterebiliyor ve önüne çıkan engelleri, insanları ve daha fazlasını algılayabiliyor.

Sahibinin sesini tanıyan ve komutlara yanıt verebilen robot köpek Aibo, fiziksel temaslara da bazen iyi bazense kötü tepkiler verebiliyor. Köpeğin davranışları ve karakteri, sahibinin onu yetiştirme tarzına bağlı olarak farklılık gösteriyor.

SIM kart yuvasına sahip Aibo, Sony’nin AI (yapay zeka) bulut sistemine bağlanarak, gördüğü şeyleri ya da işittiği sesleri değerlendirebiliyor ve ağda bulunan diğer Aibo köpeklerle bağlantı kurarak farklı davranışlar öğrenebiliyor.

1 Kasım’da erken siparişe açılan ve ilk günden yoğun ilgi gören Aibo, ilk önce Japonya’da satışa çıkacak. 1.740 dolar fiyat etiketine sahip olan Aibo, 11 Ocak 2018’den itibaren de fiziksel mağazalardaki yerini alacak.

 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Ford’dan Uzun Yol Şoförlerini Uyanık Tutan Şapka Süper Portatif Dijital Gitar: Jammy →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.