Shazam, Saldırı Anındaki Çığlığı Analiz Ederek Yardım Çağırıyor

Shazam, Saldırı Anındaki Çığlığı Analiz Ederek Yardım Çağırıyor

Bilmediğimiz şarkıları bulmamıza yardım eden müzik uygulaması Shazam, saldırı anında atılan çığlığı analiz ederek emniyet birimleriyle bağlantı kuruyor.

Stres ve sıkıntı anında atılan sert çığlıklar, diğer çığlıklardan ayırt edilebiliyor. Normal konuşma sesi 4-5 Hz, herhangi bir sıkıntıdan dolayı atılan çığlıklar ise 30-150 Hz frekansları arasında değişiyor. Saldırı anında ise insanların telefonlarını ceplerinden ya da çantalarından çıkarmaya vakitleri olmuyor.

Miami Ad School’un Shazam’le hazırladığı “Scream Out by Shazam” kampanyası, Shazam’i yalnızca kimin tarafından çalınıp söylendiğini bilmediğimiz müzik parçalarını bulan bir uygulama olmaktan çıkararak, saldırı anında atılan çığlıkla aktif hale gelen ve acil durum araması yapabilen bir uygulamaya dönüştürdü ve imdat çığlıkları, bu şekilde her zaman duyulur oldu.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Fazla Yakınlaştırılmış Logoların Hangi Markalara Ait Olduğunu Bulabilir misiniz? İyilik Yapan, Whopper Bulur →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.