14 Nis 14
menu icon SEO & SEM menu icon D/A

SEO Ve PPC Karşılaştırması: Hangisi Daha Faydalı?

SEO Ve PPC Karşılaştırması: Hangisi Daha Faydalı?
SEO ve PPC arasındaki farklar ve değişik senaryolarda hangisinin daha etkin olduğuna dair sık sorulan sorular eşliğinde ünlü dijital pazarlama yöneticileri Andy Williams ve Oliver Ewbank’ın karşılaştırmalı anlatımını yazımızda bulabilirsiniz. Dijital pazarlamada en başarılı ajanslardan biri olan Koozai, SEO ve PPC arasındaki farkları ve farklı durumlarda hangisinin daha etkili olabileceğini uzmanlara sormuş. Andy Williams'ın SEO (Search Engine Optimization), Oliver Ewbank'ın ise PPC (Pay Per Click) açısından yanıt verdiği soruları sizin için derledik:
1. Hangi uygulama daha çok yatırım getirisi sağlıyor? Andy Williams – SEO daha çok uzun vadeli yatırım getirisi sağlıyor. Eğer sayfa sıralamalarında birinci olur ve bunu devam ettirirseniz kalıcı bir gelir elde edersiniz. Bu anlamda PPC ile karşılaştırıldığında PPC’nin hızlı geri dönüş arayanlar için uygun olduğunu belirtebiliriz. Ancak sağlam ve kalıcı bir yatırım getirisi için SEO tercih edilmelidir. Oliver Ewbank – PPC genellikle daha iyi karlılık sağlıyor. Devamlı algoritma güncellemeleri, yeni rekabet ortamı ve yaratıcı içerik oluşturma gerekliliği gibi faktörler SEO uygulamalarını daha maliyetli bir seçenek haline getiriyor. SEO zaman alan bir uygulama. PPC daha hızlı sonuç veriyor ve eğer Adwords kampanyaları yönetiyorsanız, minimum harcama ile dönüşüm oranı artırma imkanı sunuyor.
2. Dönüşüm oranlarında hangi uygulama daha iyi sonuç veriyor? Andy Williams – SEO çalışmalarında başarılı olmak size daha fazla trafik sağlayacaktır. Ancak konu dönüşüm oranlarına geldiğinde bunun tam anlamıyla yeterli olduğunu söyleyemeyiz. Google sıralamalarında aranan terim ile ilgili en doğru sayfalar SEO sayesinde sunulur. Google’ın getirdiği sonuçlar her zaman aranan terim ile ilgili en iyi sonuçları vermeyebilir. Bu da dönüşüm oranlarını olumsuz etkileyecektir. Dolayısıyla dönüşüm oranlarına bakarsanız, PPC’nin genellikle daha iyi sonuç verdiğini fark edersiniz. Oliver Ewbank – PPC sayesinde ticari anahtar kelimeler hedefleyebilir ve harekete geçiren bireysel reklamlar oluşturabilirsiniz. PPC çoklu sayfalarda aynı anahtar kelimelerin nasıl bir etki yarattığını ve dolayısıyla hangilerinden daha iyi çevrim sağlandığını test etmenize yardımcı olur. Ayrıca remarketing yaparak sayfanızı tekrar ziyaret etme potansiyeli yüksek olan kullanıcıları hedefleyebilirsiniz. seo ve ppc dönüşüm
3. Kısa vadeli kazançlarda hangisi daha iyi? Andy Williams – Bu konuda PPC’nin daha etkili olduğu tartışılmaz. Ancak PPC başlangıç noktasında size kısa vadeli kazanç vaadi sunsa da, SEO için hazırlanacak iyi bir içerik pazarlama stratejisi de zaman zaman kısa vadede başarılı olabilmektedir. Oliver Ewbank – PPC kısa vadeli başarı ve kazanç için daha iyi seçenektir. Sonuçları ve geri dönüşleri hızlıca almanıza yardım eder. SEO kampanyaları aylar süren detaylı planlamalar gerektirirken, bir PPC kampanyası gerçek zamanlı trendlere göre çabucak hazırlanabilir.
4. Marka yaratmada hangisi daha başarılı? AndyWilliams – Marka inşa etme konusunda SEO daha başarılıdır. Organik sıralamalar PPC’den daha geniş bir yayın alanı sunar. SEO kullanarak markanızın arama motorlarının ilk sayfasında yer almasını sağlarsınız. PPC bu tür etki yaratmaz, PPC ile her bir aramada maksimum bir listede yer alırsınız. SEO online mecrada marka farkındalığı yaratır, saygınlığınızı pekiştirir ve markanın tanıtımına olanak sağlar. Oliver Ewbank – Her iki uygulamanın da marka inşa etmede önemi büyüktür fakat SEO marka algısı oluşturmada bir adım daha önde. Büyük markaların online mecralarda varlığını sağlamlaştırması ve sosyal olması gerekiyor. Page One Domination (İlk Sayfa Hakimiyeti) de oldukça önemli. Tüm bunları yapmak için SEO’ya başvurmalısınız. Diğer yandan Google Display Network’deki remarketing kampanyaları ve banner reklamlar da marka inşa etmede rol oynayan etmenlerdir. Logonuzu ön plana çıkarmak ve mesajınızı hedef kitlenize iletmek istiyorsanız, Google Display Network (size kullanıcıları demografik sınıflandırma imkanı da veren) harika bir başlangıçtır.
5. Niş bir kitlede nasıl rekabet edersiniz? Andy Williams – Hedef kitlenize göre değişir. Tüm iyi SEO uygulamaları özellikle sitenizin teknik açıdan doğru çalıştığından emin olmak ve size rekabet avantajı sağlamak için vardır. İçeriğinizin benzersiz ve ilgi çekici olduğundan emin olun. İnsanların paylaşmak ya da referans vermek isteyeceği içerikler oluşturun. Bir blog sayfası açın ve niş kitlenizde yetki sahibi olun. Oliver Ewbank – Niş bir topluluğu hedefleyerek rekabet etmeniz için, harika bir kalite skoruna sahip olmalısınız. En çok dönüşüm oranı getiren anahtar kelimelerle, spesifik arama sonuç sayfaları inşa edebilirsiniz. Böylelikle kalite skoru artacak ve Cost Per Click (Tıklama Başına Maliyet) azalacaktır. Rekabet oranı yüksek sektörlerde çalışmak daha maliyetlidir. Dolayısıyla tüm rekabet ürünleri ve hizmetler için remarketing listeleri hazırlamak verimli olacaktır. seo ve ppc karşılaştırması
6. Bütçenizi hangi kanalda, nasıl değerlendirirdiniz? Andy Williams  – SEO kampanyası için bütçe hazırlamak PPC kampanyasından oldukça farklıdır. PPC’de bütçeniz direkt olarak kampanyanızla paraleldir. SEO kullandığınızda ise bütçeniz en çok ihtiyaç duyulan bölüme harcanacaktır. En öncelikli tercihler ise responsive web tasarım ve teknik arama motoru optimizasyonu olabilir. Mobil cihazlarla uyumlu sitelerin önemi giderek artıyor. Ayrıca içerik pazarlama stratejisine yoğunlaşmayı da ihmal etmemek gerekiyor. Oliver Ewbank –  Bütçenin büyük bir bölümü arama ağına harcanabilir. Örneğin bir e-ticaret kampanyası yapılıyorsa ürün listeleme reklamları etkili olacaktır. Trafik sağlayan ve dönüşüm oranlarına pozitif etki eden arama motoru sayfaları inşa oluşturarak da strateji sağlamlaştırılabilir.
7. Hangisinin ölçümü daha kolay? Ölçümü kolaylaştıran faktörler neler? Andy Williams  – Google’ın yakın zamanda tüm anahtar kelime verilerini Google Analytics’ten kaldırdığı düşünülürse, harika bir soru. Yine de SEO’nun bir site üzerindeki etkisini izleyebilmek için Google Analytics halen yeterli bilgiyi sunuyor. Sıralamalar ise başlı başına bir ölçüm aracı. Gelişiminizi organik trafik sonuçlarından da ölçebilirsiniz. Oliver Ewbank – PPC, SEO ile karşılaştırıldığında ölçülmesi daha kolay bir uygulama. Dönüşüm oranlarını takip ederek her bir tıklamanın değerini ölçmek daha basit. Adwords burada SEO’ya nazaran daha değerli bir anahtar kelime verisi sunuyor. Ayrıca offline dönüşüm oranlarını da takip etme olanağınız mevcut. seo ve ppc ölçümleme
8. Sosyal medyada SEO mu, PPC mi daha başarılı? Andy Williams – SEO ve sosyal medya birbiri için yaratılmış. Eğer SEO stratejisini kullanıyorsanız, sosyal medya kanallarını da kullanmalısınız. SEO ve sosyal medya kanalları arasında doğal bir bağlantı bulunuyor. Oliver Ewbank – SEO sosyal medyada daha başarılı. Ancak aşağıdaki bazı taktiklerle PPC kullanarak dönüşüm oranları artırılabilir: • Adwords hesabınızı Google+ sayfanıza bağlayabilirsiniz. • Twitter ve Facebook gibi sosyal medya kanallarınıza üçüncü parti site bağlantıları vererek genişletebilirsiniz. • Sosyal medya kanallarından IP verileri toplayarak remarketing listeleri oluşturabilirsiniz.
9. Ne zaman her ikisi (SEO ve PPC) birden kullanılabilir? Andy Williams – Bu iki uygulamayı birlikte kullanarak sitenizin arama motorlarında organik uyumunu inşa edebilirsiniz. Eğer buna uygun bir bütçeniz varsa hem SEO hem de PPC kullanabilirsiniz. Organik sıralama zaman alabilir. Özellikle niş bir kitleyi hedefliyorsanız PPC’yi de kullanmak sitenize trafik getirmenin en iyi yoludur. Oliver Ewbank – SEO ve PPC birbirini çok çeşitli yollarla tamamlayabilir. SEO stratejisi değerli anahtar kelime verilerini elde etmek için Adwords kullanır. PPC ise remarketing listeleri oluşturmak için SEO trafiğinden faydalanır. CTR (Click through rates) en iyi reklam örneğini belirlemede karşılaştırma olanağı sağlar. Bounce oranları da en iyi arama sonuç sayfası için bir kaynaktır. Hem uzun vadeli hem de kısa vadeli kazanç için SEO ve PPC birlikte kullanılabilir. seo ve ppc faydaları
10. SEO ve PPC’nin geleceği hakkında neler söylenebilir? Andy Williams – SEO ile ilgili her geçen gün bambaşka değişiklikler oluyor. Google güncellemeleri, algoritma güncellemeleri ve anahtar kelime verileri ile SEO daima dinamik bir yapıda. Kesin olan tek şey ise SEO daima geçerliliğini koruyacak. Oliver Ewbank – PPC için gelecek oldukça parlak görünüyor. Geçtiğimiz yıl hatırı sayılır miktarda değişim yaşandı ve 2014’te de bu değişimler devam edecek gibi gözüküyor. Geliştirilmiş Adwords kampanyaları yürütmek yatırım getirisi ve karlılık için hayli önemli. Ürün listeleme reklamları, dinamik remarketing ve youtube reklamları, daha da çok büyüme göstermesi beklenen alanlar.
Sonuç SEO özellikle uzun vadeli bir strateji olarak düşünülebilir. Marka inşa etmek ve sosyal medyada etkin olmak için SEO’yu verimli kullanmak şart. PPC ise düşük maliyetleri ve hızlı geri dönüşü ile kampanyalarda ön plana çıkıyor. Her iki stratejinin de markanın ihtiyacına göre doğru yorumlanarak uygulanması, online mecralarda markaların başarılı olmasını sağlıyor.
Etiketler:

İlgili Haberler

Danfoss'tan Yapay Zeka ve Enerji Verimliliği Alanında Google ile Stratejik Ortaklık
Danfoss'tan Yapay Zeka ve Enerji Verimliliği Alanında Google ile Stratejik Ortaklık
Devamını Oku >
Google’ın En Yetenekli Yapay Zeka Modeli Gemini’de Yeni Dönem Başlıyor
Yapay Zeka menu icon
9 Şub 24
Google’ın En Yetenekli Yapay Zeka Modeli Gemini’de Yeni Dönem Başlıyor
Devamını Oku >
Responsive Web Tasarımın SEO İçin Faydaları
SEO & SEM menu icon
3 Nis 14
Web Tasarım menu icon
3 Nis 14
Responsive Web Tasarımın SEO İçin Faydaları
Devamını Oku >
E-ticaret Akademisi Eğitim Programı
E-ticaret Akademisi Eğitim Programı
Devamını Oku >
Ray-Ban Google Glass İçin Çerçeve Üretecek!
Ray-Ban Google Glass İçin Çerçeve Üretecek!
Devamını Oku >
Google’dan Devrim Niteliğinde Giyilebilir Teknoloji: Android Wear
Google’dan Devrim Niteliğinde Giyilebilir Teknoloji: Android Wear
Devamını Oku >
Sosyal Medya Pazarlama Trendleri 2014
Sosyal Medya Pazarlama Trendleri 2014
Devamını Oku >
Google+ Sayfası Denetim ve Analiz Aracı: Steady Demand
Google+ Sayfası Denetim ve Analiz Aracı: Steady Demand
Devamını Oku >