Şehir Silüetlerinin Neon Renkli İllüstrasyonları

Grafik Tasarım, Projeler 05 Ağu 2014
Şehir Silüetlerinin Neon Renkli İllüstrasyonları

Londra’da başlayıp dünyaya yayılan proje kapsamında yapılan şehir silüetlerinin neon renkli illüstrasyonları tasarım dünyasına yeni bir soluk getirdi.

Tıklım tıkış şehirlere baktığımız zaman tekil olarak binaların güzelliklerini her zaman fark edemiyoruz. Dikkatten kaçan kent mimarisinin şık geometrisine onur vermek amacıyla Londra’da yaşayan İsrailli tasarımcı Yoni Alter, 35 farklı şehirden hayran kaldığı yerleri seçti ve bu yerlerin özünü çıkartarak sade şekillere dönüştürdü. Daha sonra “Şehirlerin Şekilleri” (Shapes of Cities) adıyla oluşturduğu bir seri halinde nefis neon illüstrasyonları meraklısına sundu. Bu seri, sokaklarında dolaştığımız kentlerin kalabalık binalarının ne kadar güzel ve eğlenceli görünebileceğinin kanıtı.

Alter bu projesine başlamaya 2012 yılında Londra’daki Hyde Park’ta gezinirken karar verdiğini söylüyor. Anlattığına göre o sırada dairesel olan dönme dolabın bir gökdelenin üçgen şeklindeki köşesi ile kesiştiğini fark ettikten sonra bu iki mükemmel geometrik şeklin uyumundan o kadar çok etkilendi ki Londra’da bulabileceği başka şekiller aramaya karar verdi. Adobe Illustrator’da  Londra’daki binaların soyut şekilleriyle oynayarak işi devam ettirdi ve en çok beğendiği kompozisyonu bulana kadar bu şekilleri yapboz gibi tekrar tekrar düzenledi.

Önce 15 farklı şehrin geometrik şekillerini yapan Alter, bu illüstrasyonları web sitesinde paylaşır paylaşmaz mail yağmuruna tutulduğunu ve insanlar farklı şehirlerin silüetlerini de neon renkler içinde görmek isteyince projenin büyüdüğünü anlatıyor.

Sonrasında Londra’ya ait kompozisyonu renkli plastik cam kullanarak heykel haline getirdi. Renklerin üst üste gelmesiyle binalar arasında beklenmedik yeni tonlar ortaya çıktı.

şehir silüetlerinin neon renkli illüstrasyonları

renkli illüstrasyon

neon illüstrasyon

“Şehirlerin Şekilleri” serisindeki kompozisyonları basılmış halde serigrafi ya da duvar kağıdı olarak buradan satın alabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Responsive Logo Tasarımları Burger King’den Dünyanın En Büyük Sanal Burgeri →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.