Pantone, 2014 Rengini Belirledi!

Pantone, 2014 Rengini Belirledi!

Her yılın sonunda bir sonraki yılın trend rengini belirleyen dünyaca ünlü  renk uzmanı marka Pantone; 2014 yılının renginin “Işıltılı Mor Orkide” olacağını açıkladı. 

Pantone Renk Enstitüsü yetkili ekibinin yaptığı medya analizleri, sosyo-politik olaylar, teknolojik gelişmeler ve diğer faktörlerin değerlendirmeleri sonucu bu yılın rengi Radiant Orchid  yani Işıltılı Mor Orkide olarak belirlendi.

Mor-pembe arası bir ton olarak tanımlanabilecek Radiant Orchid, leylak rengini andırıyor.

Enstitü direktörü Leatrice Eiseman, Radiant Orchid’i, “göze çarpan ve hayal gücünü canlandıran bir renk” olarak tarif ediyor. “Yeniliğe davet eden, yaratıcılığı körükleyen ve günümüz toplumunda değeri oldukça artan orijinalliği geliştirmeyi cesaretlendiren bir etkisi olduğunu” da ekliyor.

Ayrıca Pantone 2014 Bahar Sezonu Moda Renk Raporuna ek olarak, parlak mavi tonlarının bu renkle kombinasyonunun harikalar yaratacağı ipucu da veriliyor.

pantone yılın rengi 2014

Pazarlama 3.0 anlayışının hakim olmaya başladığı günümüz piyasalarında, “Duyusal Pazarlama”ya verilen önem de artıyor. Duyuları etkilemede renklerin göz ardı edilemeyecek bir rolü olduğunu bilen şirketler, ürünlerinde ve pazarlama materyallerinde işe yaramayan renkleri ekarte etmek için renk analizi araştırmalarına milyonlarca lira harcıyor. Renk analizi ve öngörüsü, sektördeki yerini çoktan sağlamlaştırdı bile.

Pantone’un renk skalası ve yılın rengi ile ilgili daha detaylı bilgi için Pantone web sitesini ziyaret edin! 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Deloitte TMT Raporu’na Göre 2014 Yılının Trendi Giyilebilir Teknoloji Olacak! İnternet Trafiğinin %60’tan Fazlası Bot’lardan Geliyor! →

Yazar Hakkında

Berna Önerli
Berna Önerli
Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünde öğrenim gördü. Halen uluslararası bir firmada çevirmen olarak çalışmasının yanısıra, dijital pazarlama konusunda kendini geliştiriyor ve Dijitalajanslar.com'da konuk yazar olarak yer alıyor.