Nokia Artırılmış Gerçeklik Deneyimi Alışveriş merkezlerini sallıyor!

Nokia Artırılmış Gerçeklik Deneyimi Alışveriş merkezlerini sallıyor!

Hiç çıldırdığını düşündüğünüz bir insan gördünüz mü? Kalabalığın ortasında durmuş, sanki fiziksel bir objeyle etkileşim içindeymiş gibi onu tutmaya çalışan bir insan! Aslında tarif ettiğimiz, Nokia’nın Lumia 610 için hazırladığı “Artırılmış Gerçeklik deneyimi” ile gerçekleştirdiği ve insanların oldukça zevk aldığı bir uygulama.

Arka plan

Ürün eğitimi, bir insanın gerçekleştirmesi en zor reklam hedeflerinden birisidir. Sıkıcıdır ve ürün odaklı olması da pazarlama için çok zordur. Bunu başarılı bir şekilde yapmanın tek yolu da eğitimi eğlenceli hale getirmektir.

Orange ve Nokia, Nokia Lumia 610 telefonunun özellikleri hakkında Orange’ın müşterilerine eğitim vermek için çözüm ortağı oldular. Tabi ki tüketicilerin, telefonlarına göz atıp, denemelerini sağlamanın kolay olacağını biliyorlardı. Satın alma niyetleri olsa da olmasa da tüketicilerin yeni telefonları denemeleri gayet doğal. Onların tek ihtiyacı; müşterilerin ürünü daha uzun süre denemeleri ve diğer ürünlerle karşılaştırıldığında bu modelin avantajlarını fark etmesini ve marka deneyimini daha üst düzeye çekmeyi sağlamaktı.

Uygulama

Nokia ve Orange farklı alışveriş merkezlerine ekranlar koydular. Üzerinde farklı menülerle donatılmış yeni bir telefon vardı. İnsanlar, Artırılmış Gerçeklik Deneyimi (Augmented Reality) yaşamak üzere bu ekranın önünde durmaları için yönlendirildi.

Bu ortaklık, klasik Artırılmış Gerçeklik örneğindeki çıtayı biraz yükseltmiş. Artırılmış Gerçeklik, hareket kontrolü ve gerçek zamanlı 3D özelliklerini birleştirerek bu uygulamayı gerçekleştirmişler.

Müşterilerin bu deneyimi yaşamaları için ekranın önünde durması gerekiyor. Tüketici bu sayede kendisini telefonda bulunan farklı menülerde çevrelenmiş ekranda görüyor. Tüketiciler, ellerini kullanarak farklı menüleri deneyebiliyorlar.

 

Sonuç

İnsanlar çılgınca şeyler yapmayı seviyorlar ve iyi bir sebep verdiğiniz sürece bunu toplum içinde yapmaktan çekinmiyorlar. Ayrıca eğlenceli ve kolay olduğu sürece yeni şeyler denemeyi de seviyorlar. Nokia ve Orange, bütün bu özellikleri tek kampanyada birleştirmeyi başarmış.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Lexus ES İPad İnteraktif Dergi Reklamı 25 Mobil Uyumlu Web Sitesi Örneği →

Yazar Hakkında

Pelin Gülcan
Pelin Gülcan
ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği'nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Pelin, DijitalAjanslar.com'un içeriklerini koordine ediyor ve sosyal medya iletişimini sürdürüyor.