Mobil Uyumlu Siteler – 6 Büyük Marka Örneği

Projeler, Web siteleri 24 Oca 2013
Mobil Uyumlu Siteler – 6 Büyük Marka Örneği

Mobil uyumlu web tasarımı, kullanıcının her türlü aracı ile uyumlu, akıcı bir yapıyı inşa etme sürecidir. Dizüstü ve masaüstü bilgisayar, tablet, mobil araç ya da akıllı TV. Mobil uyumlu siteler, tüm farklı cihazlar ile uyumlu olmasından dolayı firmanız için önemli avantajlar sunar.

Kullanıcı, masaüstü veya mobil olarak hangi aracı kullansın, mümkün olan en iyi deneyimi yaşamasını sağlamak oldukça önemli. Mobil uyumlu web siteleri, ekran çözünürlüğüne uyum sağlayacak akıcı bir arayüz tasarımı ve kod düzenine sahiptir. Medya sorgulamaları hangi içeriğin nerede gösterildiğini düzenleyebilir ve böylece mobil kullanıcılara masaüstü versiyonu yerine sorgulama, yükleme ve ağ verileri için daha az zaman gerektiren ve daha uyumlu görünen içerikler sunulabilir.

Mobil uyumlu tasarım kullanımının en iyi yanlarından birisi, bir tek ana “domain” kullanabilirsiniz, muhtemelen web sitelerinin mobil versiyonları için “subdomain”ler görmüşsünüzdür. Bu durum, mobil aracınız için farklı URL üzerinden gösterim yapıldığından dolayı içerik paylaşımı konusunda sıkıntı yaşamanıza sebep olabilir. Yani bir içeriği paylaştığınızda, sayfanın mobil versiyonuna linkleme yapılabilir, bu da bazı kullanıcıların masaüstü vb. ortamlardan içeriğe tıkladıklarında sorun yaratabilir.

Peki, mobil uyumlu tasarım devrimine kim öncülük ediyor? Mobil uyumlu siteler kullanan 6 büyük markayı seçtik. Tarayıcınızın boyutlarıyla oynayarak uyumlu tasarım düzenini görebilirsiniz.


1. Barack Obama

 Barack Obama Web Tasarım


2. Grey Goose

 Grey Goose Mobil Uyumlu Tasarım


3. Illy Issimo

 Illy Issimo Mobil Uyumlu Site


4. Jack Daniels

 Jack Daniels Mobil Uyumlu Site Örnekleri


5. Sony

 Sony Mobil Uyumlu Site Örnekleri


6. Starbucks

 Starbucks Web Site Tasarım

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Allen Solly Twitter Billboard Yarışması Logo Tasarımları 2012 →

Yazar Hakkında

Pelin Gülcan
Pelin Gülcan
ODTÜ Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği'nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Pelin, DijitalAjanslar.com'un içeriklerini koordine ediyor ve sosyal medya iletişimini sürdürüyor.