Microsoft, Windows’un Daha Modern Bir Vesiyonunu Geliştiriyor

Microsoft, Windows’un Daha Modern Bir Vesiyonunu Geliştiriyor

Microsoft, sessiz sedasız Windows’un daha hafif ve gelişmiş bir versiyonu olan “Polaris” işletim sistemini geliştiriyor.

Windows Central’ın haberine göre Microsoft’un son projesi Windows’un daha hafif ve gelişmiş bir versiyonu niteliğindeki ve kod adı ‘Polaris’ olan işletim sistemi.

Windows’un geleceği gözüyle bakılan fakat Windows 10’un devamı niteliğinde olmayan sistem, geleneksel Microsoft yazılımlarından farklı ve iOS ya da Chrome OS işletim sistemlerine bir alternatif. Polaris, ultra mobil dizüstü bilgisayarlar, 2’si 1 arada bilgisayarlar ve tabletler için geliştiriliyor.

Windows 10 kullanan bilgisayar, mobil, konsol, HoloLens ve tümleşik cihazlara adapte edilebilen C-Shell’i geliştirmeye çalışan Microsoft, farklı Windows cihazları bu yapı altında toplamak istiyor. Polaris projesi de bu girişimin bir parçası olabilir.

Başka bir teori de Polaris’in, Windows’un öğrencilere sunulan versiyonu Windows 10 S’nin yerine geçirmek. Windows 10 S, Polaris’in yerini alacağı bir deneme olabilir ve eğitim pazarında Windows deneyimini ortalama bir kullanıcı için hızlandırmasını sağlayabilir.

İşletim sistemi, web tarayıcı dışında çalışan insanlar için tasarlanan bir yazılım. Ancak, Windows Polaris, aynı zamanda Chrome OS gibi hareket edebilen, daha hızlı, daha çevik ve daha az yük taşıyan bir işletim sistemi olması planlanıyor.

Polaris, Microsoft Universal Windows Platform’u (UWP) üzerine kurulacak ve var olan UWP uygulamalarıyla uyumlu çalışabilirken, cihazlar için daha iyi pil ömrü ve performans artışları sağlayacak.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Elon Musk’ın Falcon Heavy Roketi Tarih Yazdı Yakında IKEA Ürünlerini Kiralamak Mümkün Olabilir →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.