31 Oca 24
menu icon Yapay Zeka menu icon D/A

Küresel şirketler yapay zekaya ne kadar hazır? 

Küresel şirketler yapay zekaya ne kadar hazır? 

Uluslararası yönetim danışmanlığı şirketleri Kearney ile Egon Zehnder’in raporuna göre küresel şirketlerin liderlerinin yüzde 73’ü yapay zeka dönüşümüne hazır olmadıklarını düşünüyor. Bunun en önemli nedenleri olarak insan kaynağı, finansman ve zaman yetersizliğini gösteriyorlar.

Küresel danışmanlık şirketi Kearney, liderlik danışmanlığı şirketi Egon Zehnder ile birlikte “Yapay Zeka Çağında Liderlik” adlı bir rapor yayınladı. Rapor, küresel şirketlerin liderlerinin yapay zekanın kurumlarını ve insan kaynağını nasıl etkileyeceğine dair beklentilerini ve yaşanacak dönüşüme ne oranda hazır olduklarını inceliyor.

Kurumlar değişime hazır olmalı

Raporun en önemli bulgularından biri, liderlerin yüzde 70’i önümüzdeki beş yıl içinde yapay zekanın şirketlerini olumsuz etkilemesini beklerken sadece yüzde 20’sinin buna hazır olduklarını belirtmesi. Küresel şirketlerin liderlerinin yüzde 73’ü yapay zeka dönüşümüne hazır olmamalarının gerekçesi olarak insan kaynağı, finansman ve zaman yetersizliğini gösterdi. Öte yandan liderlerin yüzde 51’i yapay zekanın yeterince anlaşılamamış olmasının da hazırlık sorununa katkıda bulunduğunu ifade etti. Buna karşılık yapay zekanın getirdiği dönüşüme hazır olduğunu söyleyenlerin yüzde 89’u bunu yapay zekayı iyi anlamalarına bağladı.

Şirketler planlamayı doğru yaparsa yapay zeka bir fırsat

Rapora göre küresel şirket liderlerinin yüzde 85’i yapay zekayı kurumları için bir fırsat olarak değerlendiriyor. Liderlerin yüzde 90’ı ise yapay zekanın şirket içindeki rolleri için fırsat olarak görüyor. Yapay zekanın getirdiği fırsatı değerlendirmek üzere liderler şöyle planlama yapıyor:

  • Yüzde 49’u altyapıya yatırım yapmayı planlıyor
  • Yüzde 44’ü işbirlikleri geliştirmeyi hedefliyor
  • Yüzde 39’u yapay zeka uzmanlarını işe alıyor

Onur Okutur: Türk şirketleri yapay zeka yarışında geri kalmamalı

Kearney Türkiye Direktörü Onur Okutur, yapay zekanın önümüzdeki beş yılda küresel pazarlarda rekabetin temel başarı faktörleri arasına girmesini öngördüklerini belirterek, “Türkiye bu yarışta geride kalmamalı” dedi. Alanlarında lider Türk şirketlerinin yapay zeka yönelik yatırım, insan kaynağı ve işbirliği stratejilerini oluşturmakta önemli mesafe kat ettiğini ifade eden Okutur, henüz adım atmamış kuruluşların da bir an önce harekete geçmeleri gereğini vurguladı.

Kearney Başkanı Alex Liu: Yapay zekanın risk ve fırsatlarına hazır olun!

Kearney’in uluslararası Başkanı Alex Liu ise yapay zekanın önümüzdeki dönemde birçok sektörde yıkıcı bir rol oynayacağını belirterek, “Küresel liderlerin yaklaşmakta olan dönüşüme hazır olmadıklarını hissetmeleri normal” dedi. Raporun küresel şirket liderlerinin yapay zekaya dair iyimser beklenti içinde olduğunu gösterdiğini belirten Liu, “Şimdi yapılması gereken bu iyimserliği aksiyonu çevirmek ve şirketlerin yapay zekanın getirdiği zorluklara ve fırsatlara hazılanmalarını sağlamak” diye konuştu.

Raporun tam metni: Leadership in the Age of AI

Kearney Hakkında

Kearney, stratejik dönüşüm konusunda derin uzmanlığı olan bir yönetim danışmanlığı şirketidir. Fortune Küresel 500 listesinde yer alan şirketlerin dörtte üçünden fazlasıyla çalışan Kearney, kamu kuruluşları ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlara da hizmet sunmaktadır. Kırktan fazla ülkede faaliyet gösteren Kearney, büyük fikirler ile onları gerçekleştirme çabasının birleştiği çizgide faaliyet göstererek, müşterilerinin atılım yapmalarına yardımcı oluyor. 

İlgili Haberler

Coursera Küresel Beceriler Raporu 2024' Göre Türkiye'de Üretken Yapay Zeka (GenAI) Ders Kayıtlarında %545'lik Artış Görüldü
Yapay Zeka menu icon
24 Haz 24
Coursera Küresel Beceriler Raporu 2024' Göre Türkiye'de Üretken Yapay Zeka (GenAI) Ders Kayıtlarında %545'lik Artış Görüldü
Devamını Oku >
Kişisel Yapay Zeka Asistanı, Gemini Mobil Uygulaması Artık Türkçe Olarak Kullanımda
Yapay Zeka menu icon
20 Haz 24
Kişisel Yapay Zeka Asistanı, Gemini Mobil Uygulaması Artık Türkçe Olarak Kullanımda
Devamını Oku >
Yeter Çetinkaya: Yapay Zeka insanlık için tehdit mi, yoksa büyük bir fırsat mı?
Yapay Zeka menu icon
28 Kas 23
Yeter Çetinkaya: Yapay Zeka insanlık için tehdit mi, yoksa büyük bir fırsat mı?
Devamını Oku >