Kimsenin Hakkında Konuşmadığı Soygun

Kimsenin Hakkında Konuşmadığı Soygun

Oxfam için hazırlanan reklam filmi, vergi kaçırmanın sonuçlarını Hollywood tarzı bir aksiyon filmi gibi anlatıyor. 

Global ölçekte yoksulluk karşıtı kampanyalar hazırlayan uluslararası organizasyon Oxfam’ın Don’t Panic London’la hazırladığı “The Heist No One Is Talking About” (Kimsenin Hakkında Konuşmadığı Soygun) isimli kampanya, şirketlerin vergi kaçırmasının yoksul ülke insanları üzerindeki etkisini maskeli bir soygun ile anlatıyor.

2 dakikalık reklam filmi izleyiciye “Şirketler, üstüne düşen vergi sorumluluğunu yerine getirmezse, yoksul ülkelerdeki halkın hayati önem taşıyan sağlık hizmetleri almasını engeller” mesajı veriyor.

Oxfam’a göre şirketler her yıl, yoksul ülkelerden yaklaşık 78 milyar euro vergi kaçırıyor. Bu miktarın 3’te 1’i bile 8 milyon anne, bebek ve çocuğun sağlık masraflarının karşılanmasına ve hayatta kalmasına yetiyor.

Oxfam kampanya yönetmeni Matthew Spencer, “Vergi kaçıranlar, belki direkt olarak yoksul insanların cebindeki ilaçları çalmıyor fakat yoksul ülkelerde sağlık alanında yatırım olarak kullanılacak parayı çalıyor” diyor.

Reklamda, 5 kişilik maskeli bir grubun soygun için bir hastaneye girdiğini, koridorlardaki ve odalardaki hastaların üzerinden ve önlerinden tıbbi müdahale için kullanılan araç gereçleri ya da ilaçları çekip aldıklarını ve çantalara doldurup kaçtıklarını görüyoruz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Hyundai, İnsanlardaki Lüks Takıntısıyla Alay Ediyor Alışveriş Deneyimini Tümüyle Değiştiren AR Gözlükler →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.