Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Instagram, hem kullanıcıların hem de markaların platforma daha iyi entegre olmasını sağlamak için, feed algoritmasının nasıl çalıştığına açıklık getirdi.

Tersine kronolojik feed uygulamasını algoritmadan Temmuz 2016’da kaldıran Instagram’a göre, kullanıcılar bu uygulama nedeniyle genel paylaşımların %70’ini, takip ettikleri hesaplardan yapılan paylaşımların ise %50’sini kaçırıyordu. Daha karmaşık bir feed düzenine geçen Instagram, tepkiler alsa da artık günlük 800 milyon üzerinde kullanıcının arkadaşları tarafından yapılan paylaşımların %90’ını görebildiğini ve platformda daha fazla vakit geçirdiğini söylüyor.

Şimdiye kadar bu konuda sessiz kalan Instagram, feed algoritmasının nasıl çalıştığını ve kullanıcılara neler göstermesi gerektiğini nasıl seçtiğini açıklamanın iyi bir fikir olduğunu düşündü. Facebook’un sahibi olduğu şirket, gazeteci ve muhabirlere San Francisco ofisinde bir basın toplantısı düzenleyerek, algoritmanın işleyişi hakkında bilgiler verdi. Sosyal ağ algoritması içerikleri 3 temel faktöre ve bunlara ek olarak 3 sinyale göre sıralıyor.

Instagram feed sıralama kriterleri

 1. İlgi: Kullanıcıların bir paylaşıma ne kadar ilgi gösterdiği sıralamada önem taşıyor. Kullanıcının geçmişteki benzer paylaşımlara karşı ilgisi ve paylaşımın içeriği makine öğrenme teknolojisiyle analiz ediliyor.
 2. Yenilik: Paylaşımın yeni olması, 1 haftalık paylaşımların önüne geçmesini sağlıyor.
 3. İlişki: Bir içeriği paylaştığınız kişiyle ne kadar yakın olduğunuz, paylaşımlara yapılan önceki yorumlar ya da birlikte etiketlendiğiniz fotoğraflar göz önünde bulunduruluyor.

Instagram feed sıralama sinyalleri

 1. Sıklık: Instagram’ı hangi sıklıkta kullandığınızla ilgili. Uygulamaya tekrar girdiğinizde size en iyi paylaşımları göstermeye çalışıyor.
 2. Takip: Çok fazla kişiyi takip ediyorsanız yalnızca birkaç kişiden değil, birçok kişiden paylaşım görebiliyorsunuz.
 3. Kullanım: Kısa süreli kullanımlarda Instagram size en iyi paylaşımları göstermeye çalışıyor. Uygulamada geçirdiğiniz süre artınca daha derinlere inerek daha fazla şey görebiliyorsunuz. Yani Instagram’da ne kadar vakit geçirdiğiniz gördüğünüz içerikleri de etkiliyor.

Ekstra bilgiler ve yanlış bilinen doğrular:

 • Instagram tersine kronolojik feed’e geri dönmeyi düşünmüyor çünkü platformu daha da karmaşık hale getirmek istemiyor.
 • Instagram feed’inde hiçbir paylaşım gizlenmiyor. Ekranı kaydırmaya devam ederseniz takip ettiğiniz herkesin paylaşımını görebilirsiniz.
 • Feed sıralamasında fotoğraf ya da video birbirinden ayrılmıyor ve öncelik sırasına almıyor. Fakat kullanıcıların feed’leri hangi tür içeriklerle ilgilendiklerine bağlı olarak düzenleniyor.
 • Instagram; Stories, Live ya da uygulamanın diğer özelliklerini kullananları sıralamada birbirinden ayırmıyor.
 • Instagram, çok sık paylaşım yapan ya da paylaşımlarında çok fazla hashtag kullanan kullanıcıları sıralamada aşağıya düşürmüyor ya da içeriklerini yasaklamıyor.
 • Instagram, kişisel ya da işletme hesaplarını birbirinden ayırmıyor. Bu hesaplar arasında geçiş yapmak erişimi etkilemiyor.
Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Microsoft, GitHub’ı Satın Alıyor Snapchat’ten Sese Duyarlı Lens →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.