IKEA’dan Atlanmayan, Anlamsızca Uzun Reklamlar

IKEA’dan Atlanmayan, Anlamsızca Uzun Reklamlar

IKEA’nın YouTube’un atlanamayan 5 saniyelik reklamlarına atıfta bulunduğu kampanyası,  gereksiz derecede uzun fakat bir o kadar da kendini izleten reklamlardan oluşuyor. 

IKEA’nın Åkestam Holst iş birliğiyle hazırlanan ve en uzunu 8,5 dakika süren 3 reklam filmi, YouTube’un  video yayınlamadan önce kullanıcıların karşısına çıkardığı, 5 saniyeden önce atlanamayan TrueView reklamlarını tiye alıyor. Günümüzde her şeyi hızlı yaşıyoruz. 5 saniyelik reklam bile bazen bir ömür gibi sürebiliyor.

Reklam kampanyası “Irresistible Pointless TrueView Ads” (Dayanılmaz Anlamsız TrueView Reklamları) adını taşıyor. Hazırlanan filmlere bir “Atlama” (Skip Ad) butonu yerleştiren Åkestam Holst, reklamların çok uzun ve çok sıkıcı olduğunu oyuncular yoluyla belirtmekten de geri kalmamış. İlk reklamda bir barda bilek güreşi yapan arkadaşlar, ikincisinde evinin mutfağında bulaşık yıkayan bir genç ve üçüncüsünde ise evlerinin salonunda oturup vakit geçiren bir çift görüyoruz. Oyuncular sık sık, reklamın çok sıkıcı olduğunu, istersek atlama düğmesine basarak reklamı geçebileceğimizi söylüyor.

“Where Life Happens” (Hayat Nerede Yaşanıyorsa) söyleminden yola çıkan IKEA, kampanyayı hazırlarken yine hayattan; yaşanılan mutluluklardan, hüzünlerden ve kalp kırıklıklarından – kısa bir an süren her şeyden ilham almış. 3 serilik reklam kampanyasında bir anlamda tanımadığımız insanların günlük hayatlarına konuk oluyoruz. Hiç de kısa sürmeyen bu reklamlar, sonunda bir sürpriz görebilir miyiz düşüncesiyle kendini izletmeyi başarıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Alışveriş Deneyimini Tümüyle Değiştiren AR Gözlükler Amazon’dan Sipariş Sahibi Evde Yokken Kargoyu İçeri Alan Sistem →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.