Google’ın Yayınlayacağı Yeni Android Sürümü Android P Hakkında Bilgiler

Google’ın Yayınlayacağı Yeni Android Sürümü Android P Hakkında Bilgiler

Google’ın bu yıl içinde yayınlayacağı tahmin edilen yeni işletim sistemi Android P, telefon aramanız kaydedilirse uyarı verebilecek.

Google Android 8.0 Oreo, dünyadaki Android cihazlar arasında hızla yaygınlaşıyor. Peki, şirketin bundan sonraki adımı ne olacak? Google’ın alfabetik isimlendirme sistemi, ‘Android P’yi işaret ediyor ve dedikodulara göre 9.0 versiyon numarasıyla yayınlanacak. İşte Android P ile ilgili tüm bildiklerimiz.

Pil ömrü, arama kayıt uyarısı ve diğer yeni özellikler

Eğer Google, Android P’de yeni görüntüye odaklanacaksa, yazılım Android Oreo’yla aynı mı kalacak? Yazılım açısından da pek çok değişiklik ve özellik göreceğimizi tahmin ediyoruz. Bu değişikliklerden biri, telefon konuşmanızın kaydedildiği durumlarda sesli bir uyarı almak olabilir. Android P geliştirmesi, konuşmanın kaydedildiği her 15 saniyede bir uyarı verebilir.

Özelliğin, mobil servis sağlayıcılar tarafından desteklenmesi gerekiyor. Kalite standartları gereği ses kaydı yapan müşteri hizmetleriyle yapılan görüşmelerde kullanılıp kullanılmayacağı ise henüz bilinmiyor. Bu özellik, büyük ihtimalle sesinizi üçüncü parti uygulamalarla kaydetmeye çalışanlar için bir önlem niteliğinde kullanılacak. Android P’nin pil performansı konusunda nasıl geliştirmeler sağlayacağı henüz bilinmiyor.

Android P?

Google, Android versiyonlarına tatlı ya da şeker isimleri veriyor. Oreo’yu ve geçmişteki Mashmallows ve Cupcakes gibi isimler aldığını biliyoruz. Peki ‘P’ ne anlama geliyor? Google’ın uygulamaya Pistachio Ice Cream (Fıstıklı Dondurma) adını vereceği düşünülüyor.

Fakat isim son anda değişebilir. Çünkü Google, isim konusunda fikrini son anda değiştirebiliyor. Sizce yeni sürümün adı ne olmalı? P harfiyle başlayan İngilizce bir tatlı ismi olması gerektiğini hatırlatalım.

Tasarım

Android P neye benzeyecek? Şu anki sürümden oldukça farklı görünebilir. Bloomberg’e göre Android P’nin iPhone X ekranının üstünde yer alan çentiğe göre ekrana adapte edileceği konuşuluyor. iPhone X’in ekranı, tartışma yaratan ve kamera ile sensörlerin yerleştirildiği çentik dışında, telefonun ön panelinin büyük bir kısmını kaplıyor.

Android P yayınlanmadan önce, iPhone X’e benzer ekran tasarımına sahip Android telefonların piyasaya çıkacağı tahmin ediliyor. Ekrandaki çentiğin Android P için küçük bir tasarım detayı olduğunu söyleyebiliriz. Google, Android cihazlar yerine iPhone’u tercih eden kullanıcıların dikkatini benzer bir tasarımla çekmek istiyor.

iPhone X’in ekranını beğenen kullanıcılar da var, beğenmeyenler de. Bazı kullanıcılar da Android’in özelleştirilebilir yazılımını Apple iOS’a tercih ediyor. Seçim, kullanım amacına ve kullanıcıların tercihine bağlı olarak değişiyor. Fakat Android P; şimdiden örneklerini gördüğümüz katlanabilen, esnek ekranları da destekleyebilir.

Google Assistant

Google Assistant (Google Asistanı), Android’in anahtar parçalarından biri. Yine Bloomberg’ün raporuna göre Google, Asisstant’ın yeteneklerini geliştirip, Android P’de sesle kontrolü artırmak istiyor. Geliştiriciler, Assistant’ı, ana ekrandaki Google arama çubuğuna yerleştirmeyi düşünüyor ve Google Assistant’ın ses teknolojisini uygulamalarda da kullanmak istiyor. Ancak rapora göre, bu iki özellikte henüz tamamlanma aşamasına gelmedi ve Android P’nin final sürümünde kullanılmayabilir.

Ne zaman duyurulacak?

Google, Google I/O Geliştiriciler Konferansı’nda genellikle bir sonra yayınlayacağı Android sürümü hakkında kısa bir bilgi veriyor. 2018’de de farklı olmayacağını düşünüyoruz. Google I/O 2018 etkinlik takvimi, 8 Mayıs’ta başlıyor. Açılış konuşmasında Android P hakkında daha detaylı bilgiler alacağımızı tahmin ediyoruz.

Geliştirme aşaması ise, geleneksel olarak Eylül ya da Ekim’e kadar sürüyor ve yazılım, Pixel gibi bir telefonla birlikte çıkıyor. Eğer, farklı marka Android telefon kullanıyorsanız, güncel yazılımın telefonunuza ulaşması zaman alabilir.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Coca-Cola, 70 Yaş ve Üstü Kişiler İçin Ücretsiz Dövme Stüdyosu Açtı Paylaşım Kültürü ve Yaratıcılığın Öne Çıktığı Yaşam Alanı Habita, Birinci Yılını Doldurdu →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.