Google’dan 3B Nesneler Kütüphanesi: Poly

Grafik Tasarım, Projeler 02 Kas 2017
Google’dan 3B Nesneler Kütüphanesi: Poly

Google, VR ve AR projeleri için kullanılabilen, paylaşılabilen ve dünyanın erişimi en kolay 3B nesneler kütüphanesini kurdu.

1990’larda, Microsoft’un günümüzdeki emoji’lere öncülük eden ve 140.000 çizgi doodle’dan oluşan Clip Art’ı o zamanlar tasarımcılar için oldukça gerekli ve yararlıydı. Bir broşür hazırlamak için grafiksel anlamda bir ifade arandığında veya bir sunum hazırlarken ve henüz kolay çizim uygulamaları ortaya çıkmamışken, çoğu kişinin işini kolaylaştırdı.

Google’ın yeni platformu Poly, Clip Art’la benzerlikler taşıyor. Poly, Google’ın ve AR, VR geliştirmelerle tasarımlar yapan kullanıcıların Creative Commons’da yarattığı, lisanslı binlerce 3B objenin yer aldığı açık kaynaklı bir kütüphane.  Poly, uygulama geliştirirken gerekli olan şeyleri sağlarken, maliyeti düşürüyor ve gelişmekte olan platformlara girmeyi kolaylaştırıyor.

Yeni dijital mecra kullanımında (AR ve VR) ortaya çıkan süreçleri kolaylaştıran ve Clip Art benzeri bir kütüphanede toplayan Google, yeni bilgisayar kullanıcılarının Word’de doküman hazırlamasını da mümkün kılıyor.

poly-astronaut

Poly’le Google Blocks ya da Tilt Brush’la oluşturulan nesneler, kolaylıkla kütüphaneye eklenebiliyor. Masaüstü internet tarayıcısı ile Mac veya PC’den kullanılabiliyor. VR uyumlu Poly sayesinde 3B nesneler, Tilt Brush ya da Blocks’ta yaratılan sahneye direkt olarak aktarılabiliyor. Poly’de Starry Night tablosunun oda büyüklüğündeki uyarlamasından; LEGO parçalarına kadar pek çok farklı 3B nesne tasarımı bulunuyor.

Bunların yanı sıra; çeşitli hayvan figürleri, yapı malzemeleri, günlük objeler ve ilginç sanat projeleri de platformda yer alıyor.  Poly’de neredeyse sonsuz bir scroll ile keşfedecek çok şey var. Kullanışlı arama çubuğu sayesinde spesifik aramalar da yapılabiliyor. Örneğin, “kedi” arıyorsanız karşınıza, ev kedilerinden dağ aslanlarına kadar düzinelerce seçenek çıkıyor. Google, gelecekte bu platformu üçüncü parti uygulamalara da açmayı ve Poly’de yer alan 3B tasarımları kolayca aktarmayı sağlamak istiyor.

poly-hamburger

poly-anatomy

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Uber, Asya’nın Trafik Çilesini Kutulara Sıkışmış İnsanlarla Anlatıyor Snapchat’ten Stranger Things’e Özel Lens →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.