Google’dan Kod Yazmayı Öğreten Oyun Uygulaması

Google’dan Kod Yazmayı Öğreten Oyun Uygulaması

Google, isteyen herkesin kod yazmayı öğrenebilmesi için JavaScript öğreten bir oyun uygulaması geliştirdi.

Yaratıcı endüstride rekabet giderek artıyor. Eskiden şirketler, alanında bilgili tasarımcılar bulmaya çalışırken, şimdilerde birçok marka kendini geliştirmiş ve kanıtlamış yazılımcıların peşinde.

Hatta kod bilgisi bir gereklilik olma yolunda. Çocuklara, küçük yaşlardan itibaren kod yazmayı oyunlarla öğretmeye çalışıyorlar. Günümüzde oyuncak markaları bile çocuklara kod yazmayı öğreten oyuncaklar üretiyor. Her yaştan insanın kod bilgisi öğrenmesine yardımcı olmak isteyen Google ise başlangıç seviyesinde olanları “Grasshopper”la uzmanlaştırmak istiyor.

Google’ın ürün denemeleri yapan Area 120 bölümü tarafından geliştirilen Grasshopper, görsel yapboz parçalarını çözerken JavaScript öğretiyor. Uygulamada bir hazırlık aşamasının ardından oyunculara JavaScript’e giriş yapmaları için kodlama yapbozları gösteriliyor. Oyuncunun yapbozu tamamlayabilmesi ve bir sonraki aşamaya geçebilmesi için belirli sayıda hamlesi oluyor. Oyunda ilerledikçe yapbozlar da gitgide zorlaşıyor.

Uygulamanın hem Android hem de iOS sürümü bulunuyor. Henüz ilk aşamasında olan uygulamaya ilerleyen dönemde daha fazla içerik ekleneceği belirtiliyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Kötü Reklam Arasında IKEA Reklamı KFC, Metro İstasyonunu Müzeye Dönüştürdü →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.