Google’dan 3D Sensörlü Akıllı Telefon: Project Tango

Google’dan 3D Sensörlü Akıllı Telefon: Project Tango

Teknoloji devi Google, güçlü 3D sensörleri bulunan Android tabanlı deneysel akıllı telefonu Project Tango’yu duyurdu.

Google, üst düzey proje ve araştırmaları ile yeni teknolojik araçlarını sunmaya deva ediyor. Google’ın yeni projesi ise çevresini 3 boyutlu olarak algılama ve haritalama becerisine sahip bir akıllı telefon prototipi olan Project Tango.

Akıllı telefon ile hareket algılayışı sistemleri bir araya getiren Project Tango, 5 inç boyutunda ekrana ve Microsoft Kinect benzeri hareket algılayıcı bir kameraya sahip. Android işletim sistemi tabanlı olan telefon kendi hareketini 3 boyutlu olarak takip ederken aynı zamanda da çevresini haritalama özelliği ile dikkat çekiyor.

Project Tango hareket ettirildiğinde bulunduğu ortamın boyutlarını belirleyebiliyor. Böylece mekanların 3 boyutlu haritalarını çıkarabilen akıll telefon, ayrıca sensörlerinden aldığı bilgiye göre de gerçek zamanlı olarak kendi konum ve yol bilgisini güncelleyebiliyor.

 
Google Üst Düzey Teknoloji Projeleri ekibi tarafından geliştirilen Project Tango’nun gelişmiş oyun teknolojilerinde ve hatta uzay araştırmalarında kullanılabileceği belirtiliyor. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Samsung Galaxy S5 Tanıtıldı! Google’dan Yerel Seçim Portalı →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.