Google’dan Yeni Tasarım Dili: Material Design

Google’dan Yeni Tasarım Dili: Material Design

Google platformları için geliştirilen yeni akıllı tasarım dili Material Design, Google I/O Conference’da tanıtıldı.

Bir tasarım dili olarak tanıtılan Material Design, web uygulamaları ile birlikte Google’ın Android uygulamalarının tasarımını da baştan yaratıyor. Bu güncelleme ile birlikte ikon görünümleri, tipografi, hareketli ögeler yenileniyor. Küçülme ve genişleme özelliklerini ve alan kullanımını geliştiren Google gölge ve ışıklandırma etkileriyle de görünümünü zenginleştiriyor. Sonuç olarak da kullanıcı daha tutarlı bir arayüz tasarımı deneyimliyor.

Folyo, Telescope ve Sidebar’ın yaratıcısı Sacha Grief’e göre önceki düz tasarım, gradyanlar ve gölgelerle hareketlendirilen tasarımların etkisini azaltırken bu yeni tasarım hareket ve renk konusunu epey ciddiye alıyormuş gibi gözüküyor.

Kullanıcı odaklı ilerleyen Google, kullanıcılarına hem keyifli hem kullanışlı bir deneyim yaşatmaya önem veriyor. Material Design, kullanıcı deneyimi konusunda ne kadar ciddi olduklarının bir kanıtı. Çünkü Material Design ile kullanıcılar, iyi bir tasarımın temel ilkelerini ve teknolojinin sağladığı inovasyonu aynı anda tecrübe ediyor.

Kullanıcılarına farklı platform ve araçlarda ortak deneyim sunacak tek bir tasarım dili geliştirme hedefiyle yola çıkan Google ses, fare ve klavye gibi detayları gözden kaçırmadan mobil araçlara uygunluk üzerine kendini geliştiriyor. Bu yeni güncelleme ile birlikte kullandığınız araç ne olursa olsun kaliteli arayüz sunuyor.

 
Material Design ile materyal tasarımı ve kullanıcı deneyimi konularında büyük ilerleme sağlayan Google çalışmalarına devam ediyor. Material Design hakkında daha detaylı bilgi edinmek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Google Online Müzik Servisi Songza’yı Satın Aldı Voden’e İki Yeni Müşteri →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.