Play Store’a Uygulamayı İndirmeden Önce Deneme Özelliği Eklendi

Play Store’a Uygulamayı İndirmeden Önce Deneme Özelliği Eklendi

Google, uygulamayı yüklemeden deneyebileceğiniz Instant Apps özelliğini sanal mağazası Play Store’a ekliyor.

Android kullanıcısıysanız ve beğendiğiniz bir uygulamayı akıllı telefonunuza indirmeden önce deneyip görmek istiyorsanız “Instant Apps” özelliği tam size göre. Play Store’a “Try It Now” (Şimdi Dene) butonunu getiren Instant Apps, Android sürümü 5.0’dan 8.0’a kadar cihazlarda çalışabiliyor ve kullanıcıya uygulamayı telefonuna yüklemeden test etme fırsatı veriyor. Şu an için yalnızca bir avuç uygulamanın bu özelliğe kavuştuğunu belirtmekte fayda var.  Ancak, kısa sürede bu uygulamalar arasına hızla yenilerinin ekleneceğini söyleyebiliriz.

Play Store’da göze çarpan yenilikler Instant Apps’le bitmiyor. Oyunların yer aldığı bölümdeki yeni ve premium ücretli oyun tanıtımları geliştirilmiş ve 17 ülkede kullanılabilir durumda olan Editor’s Choice (Editörün Seçtikleri) bölümüyse yepyeni bir görünüme kavuşmuş. Uygulamaların geliştirmesi sırasında perde arkasında yaşanan bazı detayların eklenmesi, platformda favoriniz üyelikleriniz arasında olanuygulamaları daha farklı bir gözle görebilme şansı tanıyor.

Google, App Store’un yenilenmesiyle paralel olarak, platformdaki uygulamaların 1 yıl süreyle sanal mağazada kalması koşuluyla talep ettiği yüzdeyi 30’dan 15’e düşürecek. Bu fiyat iyileştirmesi, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak. Uygulama geliştiricilerin ne kadar süre Play Store’da kalırlarsa kalsınlar elde ettikleri gelirin 3’te 1’ini Google’a ödemek zorunda olmalarından daha mantıklı görünen bu yaklaşım platformda büyük bir fark yaratacak.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Twitter’dan 6 Saniyelik Reklam Hizmeti: Fuel YouTube Videolarını Telefon Arka Planında Çalıştırma Yöntemleri →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.