Google Arama Sayfasının Sağındaki Reklamları Kaldırıyor!

Google Arama Sayfasının Sağındaki Reklamları Kaldırıyor!

Arama motoru reklamlarında köklü bir değişikliğe giden Google, arama sayfasının sağ tarafındaki reklamları kaldırmaya hazırlanıyor.

Google, arama sonuçları sayfasında sağ blokta yer alan Adwords reklamlarını önümüzdeki günlerde kaldıracak. Dünya çapında tüm dillerde yapılacak olan değişikliği doğrulayan Google, böylece masaüstü ile mobil deneyimi birbirine yaklaştırmayı hedefliyor.

Sayfada sağ bloktaki reklamların kalkması konusunda iki istisna bulunuyor. Buna göre, sağ tarafta çıkan Ürün Listeleme Reklamları (PLAs) ve Google Bilgi Paneli Reklamları (Knowledge Graph Boxes) masaüstünden arama yapan kullanıcılara gösterilmeye devam edecek.

Google Arama Sonuçlarının Sağındaki Reklamları Kaldırıyor

Değişiklik sonrasında Google Adwords reklamları mobil aramalarda olduğu gibi sayfanın en üstünde ve en altta yer alacak. Google geçtiğimiz günlerde yaptığı güncelleme ile sayfanın üstünde yer alan reklam sayısını ticari aramalar için 3’ten 4’e çıkarmış olsa da; belirtilen yenilik ile reklam alanı sayısında önemli bir azalma olacak. Dolayısıyla arama sonuçları sayfasında rekabete giren reklamların tıklama başı maliyetlerin (CPCs) artması bekleniyor. Bu durum Adwords’te düşük teklif stratejisi izleyen reklamverenleri etkileyebilir.

Arama sonuçlarında reklam alanlarının azalması, rekabetin artması ve artacak olan maliyet; önümüzdeki günlerde markaları SEO konusuna odaklanmaya ve içerik pazarlamasına yöneltebilir.  

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← DonanımHaber'in SEO Ajansı Webtures Oldu Shopi go’nun Dijital Medya Planlama Ajansı MotionB Oldu! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.