Google 5 Yeni Ürün Tanıttı

Google 5 Yeni Ürün Tanıttı

Google, 5 Ekim’de gerçekleşen etkinliğinde tanıttığı yepyeni 5 farklı ürünle teknolojiyi yakından takip edenlerin dikkatini çekmeyi başardı.  

Google etkinliğindeki en dikkat çeken yeni ürün kuşkusuz Pixel kablosuz kulak içi kulaklıklar oldu. Google, Pixel kulaklıklar haricinde; iki yeni akıllı telefon, 1000 dolar fiyat etiketine sahip bir laptop, bir VR kamera ve bir de iki ayrı boyutta satılacak olan ev hoparlörü tanıttı.

Pixel 2 ve Pixel 2 XL akıllı telefon

google-pixel-2-akıllı-telefon

Her iki modelde de kulaklık girişi bulunmuyor. Pixel 2 ve Pixel 2 XL’i avucunuzun içinde biraz sıktığınızda Google Asistan’a bağlanıyor ve ihtiyacınız olan aramayı yapıyor. Su geçirmez yapıdaki telefonların kamerasıysa geçen yılki Pixel telefondan gözle görülür şekilde daha iyi performans gösteriyor. 2017’nin sonlarına doğru Google Lens ile AI özelliği kullanmaya başlayacak kameralarla birlikte gelen telefonlar, yenilenen bir kullanıcı arayüzüne (UI) sahip ve şimdiye kadar gördüğümüz en saf Android yazılımını kullanıyor.

Her eve bir Google Home hoparlör

google-home-akıllı-hoparlör

Amazon’un akıllı ev hoparlörü Echo’ya benzer bir forma sahip olan Google Home, Home Mini ve Home Max olarak iki boyda tasarlanmış. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi Mini daha uygun bir fiyatla satışa çıkacak, ses kalitesi nispeten daha yüksek olan Max modeli ise biraz daha pahalı olacak ve Google Home hoparlörler piyasaya çıktığı zaman, muhtemelen Apple HomePod hoparlörün de fiyatının artmasına sebep olacak.

Google Pixel kablosuz kulak içi kulaklıklar

google-pixel-kablosuz-kulaklık

Google, Pixel 2’yla birlikte kulaklık girişini telefonlarından kaldırdı. Bu da beraberinde kablosuz bir hoparlör tasarlama ihtiyacını ortaya çıkardı. Böylece Pixel, Google’ın ilk kablosuz kulaklığı oldu. Apple’ın AirPod’larını andıran bir tasarıma sahip kulaklıklar, Pixel 2 telefonlarla eşleştirildiğinde 40 dilde gerçek zamanlı çeviri yapabiliyor. Yalnızca “Bana Almanca konuşmamda yardım et” diyorsunuz ve telefon kelimeleri bu dile çevirmeye başlıyor. Karşınızdaki kişi yanıt verdiğindeyse kelimeleri kendi dilinizde duyuyorsunuz.  Kablosuz şarj özelliğine sahip kulaklıkları kutusuna yerleştirerek şarj edebiliyorsunuz. 160 dolar fiyat etiketine sahip kulaklıklar Kasım ayında satışa çıkacak.

1000 dolarlık fiyatıyla Google Pixelbook laptop

google-pixelbook-premium

Google, yıllar sonra premium kategorisinde etkileyici bir laptopla kullanıcıların karşısına çıktı. Hafif ve ince tasarımdaki Pixelbook 12.3 inç’lik bir ekrana sahip. Yalnızca 1 kg ağırlığındaki, Core i5 ve i7 işlemcilerle gelen laptopta 512GB depolama alanı ve 16GB RAM bulunuyor. Yeni Pixelbook, katlanarak tablet olarak da kullanılabiliyor ve Android telefonlara otomatik olarak bağlanabilen özel kalemiyle rahatlık sunuyor. Snapchat gibi uygulamaların ChromeOS  desteği vermesiyle birlikte daha da cazip hale gelen ve Android uygulamalarla zenginleşen Pixelbook’un tek eksi yönüyse Macbook ve Microsoft Surface gibi 1000 dolara satılacak olması.

Avuç içine sığan boyutuyla Google Clips AI kamera

google-clips-kamera

Google, son dönemde geliştirdiği teknolojileri minik, yuvarlak kameralara yerleştirmeye başladı. Ekranı olmayan kameranın kendi kendine fotoğraf çekmesine izin vermeniz gerekiyor. Buna rağmen, gücünü AI (yapay zeka) görüntü işleme mekanizmasından alan bu mini kamera, odaklanmak istediğiniz kişilere veya şeylere istenen netlikte odaklanarak kayda değer fotoğraflar ve videolar çekebiliyor. Google Clips bir patlama yaratır mı? Büyük ihtimalle hayır. Ancak, Google’ın bunu pek de önemsediğini düşünemeyiz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Linens Sosyal Medya Ajansını Seçti: BAL Agency! Geleceğin Tişörtleri Metan Yiyen Bakterilerden Yapılabilir →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.