Gmail’in Masaüstü Versiyonu Değişiyor

Gmail’in Masaüstü Versiyonu Değişiyor

Google, Gmail’in masaüstü versiyonunu mobildeki gibi kullanışlı hale getirmek için bir takım görsel ve yazılımsal değişiklik yapıyor.

Google, Gmail’in masaüstü sürümünün yepyeni bir versiyonunu yaratmak için çalışıyor. TechCrunch’ın elde ettiği bazı görseller, değişimin hangi alanlarda olacağını gösteriyor. Yeni Gmail, diğer modern Google ürünleri gibi Material Design ile tasarlanmış. Android kullanıcıları bu butonlara, renklere, açılır pencerelere zaten aşina. Tüm metin butonları ikonlarla yer değiştirmiş ve şu anki görünümünden daha temiz bir tasarıma sahip.

Kullanıcılar, e-postaları sessize alabiliyor. Böylece saatler ya da günler sonra bu e-postalar gelen kutusunda yeniden görünür oluyor. Görsellerde “günün ilerleyen saatlerinde”, “bu hafta”, “gelecek hafta” ya da “bir gün” gibi seçeneklerin yer aldığı görülüyor. Bu seçenek için kısayollar da belirlenmiş olabilir.

Gmail, mobil uygulamada olduğu gibi her bir e-posta için akıllı yanıtlar önerecek. Bir diğer değişiklik de ekranın sağında yer alan sütun. Bu genişletilebilir alan, kullanıcıların diğer uygulamaların widget’larını indirmesine izin verecek. Google Calendar takvimi, not almak için Keep ve Görevler Gmail’le açılabilecek ve kolaylıkla yeni bir etkinlik ya da toplantı oluşturulabilecek.

Gizlilik Modu ile kendi kendini imha eden e-postalar

En dikkat çekici özellik ise bir süre sonra e-postaların okunmaz hale getirebilme. E-posta oluşturma ekranında küçük bir kilit simgesiyle “confidential mode” (gizlilik modu) yer alacak. Gizlilik moduyla birlikte kullanıcılar e-postanın ne zaman kaybolacağını (1 hafta, 1 ay ya da yıl olarak) belirleyebilecek. Gizlilik moduyla gönderilen e-postaların içerikleri başkasına gönderilemeyecek, kopyalayıp başka yere yapıştırılamayacak, bilgisayara kaydedilemeyecek ya da çıktısı alınamayacak. Ayrıca, e-postayı gönderen kullanıcı alıcının kimliğini doğrulaması için metin mesajıyla şifre gönderebilecek.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Türkiye’den Dünyaya Facebook Messenger Bot İhracatı! Anadolu Motor ve Anadolu Landini‘nin Dijital İletişim Ajansı Clockwork! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.