Facebook’ta Kullanılan Like Butonu, 10 Yılı Geride Bıraktı

Facebook’ta Kullanılan Like Butonu, 10 Yılı Geride Bıraktı

Facebook’ta bir paylaşım ya da yorumu beğenme ifadesi olarak kullanılan başparmak havaya sembolü, 10 yıl önce hayatımıza girdi.

Facebook’un simgesi haline gelen ve belki de bu kadar ünlenmesinin sebeplerinden biri olan “Like Butonu” 2007’de ortaya çıktı. Yanlış anlaşılma olmaması için söyleyelim: Ünlü Like butonunu Facebook yaratmadı. Butonun orijinali FriendFeed adlı platform tarafından 30 Ekim 2007 tarihinde yaratıldı. O yıllarda görsel bir simgeye sahip olmayan “Like”, yalnızca mavi bir hyperlink (köprü) halindeydi.

FriendFeed, 2009 yılında Facebook tarafından satın alındı ve 2015 yılında tamamen kapandı. Facebook mühendisi Andrew Bosworth, sosyal ağda kullanılan ve popüler hale gelen beğeni butonunu Zuckerberg’in beğenisine sundu. Çoğu insanın Facebook denince ilk aklına gelen bu özellik, sosyal ağ ile özdeşleşti.


Like butonu, insanlar arasındaki iletişimi de değiştirdi. Sosyal özgüvenin, dayanışmanın bir simgesi haline geldi. Kısacası; insanlar için hassas konuları bir arada toplayarak tek bir simgeyle ifade edilmesini sağladı.

Günümüzde sosyal medyada duygu ve düşünceleri bir tek simgeyle kısaca onaylamak; kalpler göndermek, barış ya da başparmak havaya işareti yapmak sosyal bir norm halini aldı. Facebook, kendine ait bir tepki kataloğu olan Reactions’ı hazırladı ve farklı duygu durumları için yalnızca mavi bir sembol kullanma dönemi böylece sona erdi.
facebook-reactions

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← WhatsApp’in Gönderilen Mesajı Geri Alma Özelliği Herkese Açıldı Eti Karam, Sosyal Medya İletişimini mbsays’e Emanet Etti →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.