Elon Musk’ın Falcon Heavy Roketi Tarih Yazdı

Elon Musk’ın Falcon Heavy Roketi Tarih Yazdı

Amerikalı yatırımcı ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ın yeni roketi Falcon Heavy, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden uzaya fırlatıldı.

NASA’nın Aya gönderdiği roketten sonra şimdiye kadar yapılmış en güçlü roket olan SpaceX’in geliştirdiği 27 motorlu Falcon Heavy,  Atlantik Okyanusu üzerine çizilen rotadaki yolculuğunu başarıyla tamamladı. Aşırı ağır oluşu yüzünden kalkış sırasında problem yaşayabileceği düşünülen, bir merkez roket ve iki booster’dan oluşan Falcon Heavy, başarılı bir şekilde kalkış yaptı ve misyonunu tamamladı.

Güneş Sistemi’nin dışına çıkmayı başaran roket, Musk’ın kullandığı ve 0’dan 100 kilometreye yalnızca 1.9 saniyede çıkan elektrikli otomobil Tesla Roadster‘ı da uzaya taşıdı ve otomobili Mars’a ulaşması için orada bıraktı. Tesla Roadster’ın Mars yörüngesinden uzağa ulaşabilmesi için Güneşin etrafındaki bölgeye bırakılması planlanıyordu ancak, Tesla; Mars ve Jüpiter arasındaki asteroid kemeri yörüngesine girebildi. Musk, Falcon Heavy’nin rotasıyla ilgili bilgileri, kişisel Twitter hesabından paylaştı.

Fırlatmadan önce Musk’ın yaptığı açıklamaya göre, otomobilin Mars’a ulaşması çok uzak bir ihtimal. Tesla’nın yolculuğu, Falcon Heavy’nin, nesneleri uzayın derinliklerine taşıyabildiğini gösterdi. Buna ek olarak, Planetary Resources ve Deep Space Industries gibi asteroidlerde su aramak isteyen şirketler de çalışmalarına devam ediyor. Gelecekte, daha hayret uyandırıcı uzay araştırmaları ve denemeler bizleri bekliyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Reidin Yeniden OctoStory İle! Microsoft, Windows’un Daha Modern Bir Vesiyonunu Geliştiriyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.